Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Rewolucyjne zmiany w Lidze Mistrzów
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:33

Rewolucyjne zmiany w Lidze Mistrzów

Liga Mistrzów
HAROLD CUNNINGHAM/AFP/East News
  • UEFA planuje wielkie zmiany w formule rozgrywania spotkań Ligi Mistrzów

  • "The Athletic" podaje, że od sezonu 2024/2025 prestiżowe rozgrywki będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas

  • Grono klubów biorących udział w rywalizacji ma zostać powiększone do 36 zespołów, zmieni się także system gry w fazie grupowej

  • Oficjalna decyzja ma zostać ogłoszona już w środę po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA

Liga Mistrzów jaką znamy już niedługo może przestać istnieć. Według informacji opublikowanych przez "The Athletic" UEFA opracowała plan reformy rozgrywek. Planowane jest rozszerzenie liczby zespołów biorących udział, a także zupełna zmiana systemu rozgrywania spotkań. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma pojawić się już w środę.

Liga Mistrzów w obliczu wielkiej reformy

Już niedługo kibice piłkarscy mogą być zmuszeni do przystosowania się do nowej rzeczywistości. "The Athletic" podaje bowiem, że poważnej zmianie mają ulec rozgrywki piłkarskiej Ligi Mistrzów. UEFA planuje gruntowną zmianę formatu rozgrywek.

Z informacji dziennikarzy wynika, że od sezonu 2024/2025 oglądać będziemy zupełnie inną rywalizację. Wprowadzony ma zostać tzw. "system szwajcarski". Zakłada on, że rywalizacja nie będzie się toczyć jak dotychczas w grupach po cztery zespoły w każdej. Zamiast tego ma obowiązywać jedna tabela, a każdy zespół rozegra na początek (aktualnej fazy grupowej) po dziesięć spotkań z różnymi rywalami.

UEFA planuje powiększenie liczby drużyn grających w Lidze Mistrzów z 32 do 36 zespołów. Po rozegraniu wspomnianych 10 spotkań pierwszej rundy, 24 najlepsze zespoły z tabeli awansują do kolejnej fazy rozgrywek. Pierwsza ósemka miałaby automatycznie zagwarantowane miejsce w 1/8 finału. Zespoły z miejsc od 9 d 24 rywalizowałyby ze sobą o awans do tej fazy.

Zespół, który zajął 9 miejsce zmierzyłby się z 24, 10 z 23, 11 z 22 itd. "The Athletic" podaje, że UEFA ma ogłosić decyzję w tej sprawie już w najbliższą środę. Może to być największa rewolucja w systemie rozgrywek Ligi Mistrzów od sezonu 2002/2003.

UEFA zamierza zrewolucjonizować Ligę Mistrzów

Był to ostatni sezon, w którym 32 drużyny rywalizowały w dwóch fazach grupowych, a następnie od razu w ćwierćfinałach. Zwycięzcą tej edycji został AC Milan, który pokonał w finale po serii rzutów karnych Juventus Turyn. Od sezonu 2003/2004 oglądamy Champions League w formie, w której obecnie rywalizują najlepsze kluby Europy.

Rozgrywki zostały przemodelowane w ubiegłym sezonie, jednak stało się to z uwagi na pandemię koronawirusa i obostrzenia wprowadzone na terenie całej Europy. Najlepsza ósemka rywalizowała wówczas w jednym miejscy, na stadionach Lizbonie. Zrezygnowano z zasady mecz i rewanż. Zwyciężył oczywiście Bayern Monachium. 

W najbliższą środę o godzinie 10:00 ma rozpocząć się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA. To właśnie wtedy zatwierdzony ma zostać plan reformy rozgrywek. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane