Swiatsportu.pl
Liga Mistrzów

HAROLD CUNNINGHAM/AFP/East News

Rewolucyjne zmiany w Lidze Mistrzów

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Liga Mistrzów to najbardziej prestiżowe rozgrywki klubowe na całym świecie. Każdy kibic doskonale zna ich format, jednak już niedługo fani będą musieli przyzwyczaić się do wielkich zmian. Dziennikarze "The Athletic" informują, że UEFA ma już opr

  • UEFA planuje wielkie zmiany w formule rozgrywania spotkań Ligi Mistrzów

  • "The Athletic" podaje, że od sezonu 2024/2025 prestiżowe rozgrywki będą wyglądały zupełnie inaczej niż dotychczas

  • Grono klubów biorących udział w rywalizacji ma zostać powiększone do 36 zespołów, zmieni się także system gry w fazie grupowej

  • Oficjalna decyzja ma zostać ogłoszona już w środę po posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA

Liga Mistrzów jaką znamy już niedługo może przestać istnieć. Według informacji opublikowanych przez "The Athletic" UEFA opracowała plan reformy rozgrywek. Planowane jest rozszerzenie liczby zespołów biorących udział, a także zupełna zmiana systemu rozgrywania spotkań. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma pojawić się już w środę.

Liga Mistrzów w obliczu wielkiej reformy

Już niedługo kibice piłkarscy mogą być zmuszeni do przystosowania się do nowej rzeczywistości. "The Athletic" podaje bowiem, że poważnej zmianie mają ulec rozgrywki piłkarskiej Ligi Mistrzów. UEFA planuje gruntowną zmianę formatu rozgrywek.

Z informacji dziennikarzy wynika, że od sezonu 2024/2025 oglądać będziemy zupełnie inną rywalizację. Wprowadzony ma zostać tzw. "system szwajcarski". Zakłada on, że rywalizacja nie będzie się toczyć jak dotychczas w grupach po cztery zespoły w każdej. Zamiast tego ma obowiązywać jedna tabela, a każdy zespół rozegra na początek (aktualnej fazy grupowej) po dziesięć spotkań z różnymi rywalami.

UEFA planuje powiększenie liczby drużyn grających w Lidze Mistrzów z 32 do 36 zespołów. Po rozegraniu wspomnianych 10 spotkań pierwszej rundy, 24 najlepsze zespoły z tabeli awansują do kolejnej fazy rozgrywek. Pierwsza ósemka miałaby automatycznie zagwarantowane miejsce w 1/8 finału. Zespoły z miejsc od 9 d 24 rywalizowałyby ze sobą o awans do tej fazy.

Zespół, który zajął 9 miejsce zmierzyłby się z 24, 10 z 23, 11 z 22 itd. "The Athletic" podaje, że UEFA ma ogłosić decyzję w tej sprawie już w najbliższą środę. Może to być największa rewolucja w systemie rozgrywek Ligi Mistrzów od sezonu 2002/2003.

UEFA zamierza zrewolucjonizować Ligę Mistrzów

Był to ostatni sezon, w którym 32 drużyny rywalizowały w dwóch fazach grupowych, a następnie od razu w ćwierćfinałach. Zwycięzcą tej edycji został AC Milan, który pokonał w finale po serii rzutów karnych Juventus Turyn. Od sezonu 2003/2004 oglądamy Champions League w formie, w której obecnie rywalizują najlepsze kluby Europy.

Rozgrywki zostały przemodelowane w ubiegłym sezonie, jednak stało się to z uwagi na pandemię koronawirusa i obostrzenia wprowadzone na terenie całej Europy. Najlepsza ósemka rywalizowała wówczas w jednym miejscy, na stadionach Lizbonie. Zrezygnowano z zasady mecz i rewanż. Zwyciężył oczywiście Bayern Monachium. 

W najbliższą środę o godzinie 10:00 ma rozpocząć się posiedzenie Komitetu Wykonawczego UEFA. To właśnie wtedy zatwierdzony ma zostać plan reformy rozgrywek. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kamil Stoch poza kadrą na konkurs drużynowy

  • Kolejny bramkarz awaryjnie powołany do reprezentacji Polski

  • Arkadiusz Onyszko krytykuje Wojciecha Szczęsnego

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >