Swiatsportu.pl
Skoczek Puchar Świata

snappygoat.com

Seou Choi kończy karierę sportową

30 Marca 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Zawodnik, który stał się znany z tego, że z różnym powodzeniem występował przez ponad 20 lat w Pucharze Świata, zakończył karierę. W "pierwszej lidze" skoków narciarskich debiutował jeszcze pod koniec lat 90', ale zdobył w nich przez te wszyst

  • Seu Choi postanowił zakończyć karierę w wieku 38 lat

  • Zawodnik debiutował w zawodach Pucharu Świata w 1997 roku

  • Chciał wystartować jeszcze w przyszłorocznych Igrzyskach w Pekinie, ale stan zdrowia mu na to nie pozwolił

Puchar Świata pożegnał kolejnego zawodnika. Jeszcze przed weekendem w Planicy o odwieszeniu narty na kołek poinformował słoweński skoczek Rok Justin. Teraz przyszła na kolejną postać skoków narciarskich, niemogącą się co prawda pochwalić wybitnymi osiągnięciami, ale nadal dosyć popularną.

Karierę zakończył Seu Choi, który w zawodach na najwyższym szczeblu debiutował jeszcze pod koniec lat 90'. Koreańczyk nie odniósł w trakcie swych występów wielkich sukcesów poza swoim kontynentem, gdzie udało mu się zgarnąć kilka tytułów. Był w ostatniej dekadzie jednym z najlepszych zawodników swojej kadry.

Seu Choi miał długą i ciekawą karierę

Koreańczyk swoją przygodę z Pucharem Świata rozpoczął w olimpijskim sezonie 1997/98. W jego trakcie wystąpił na ZIO w Nagano, gdzie na obu skoczniach zajął 53. miejsce. Dopiero w kolejnym roku startów udało mu się wywalczyć punkty, a właściwie tylko punkt w PŚ, podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. Na powtórną zdobycz punktową Seu Choi czekał aż do sezonu... 2006/07, gdzie znalazł się w finałowej serii podczas zawodów w Engelbergu i Klinghental. Podczas 23 lat startów w „pierwszej lidze” skoków narciarskich zdobył w sumie tylko 14 „oczek”.

Brał udział również w pięciu mistrzostwach świata. Jego najlepszych występem było 22. miejsce podczas MŚ w Oberstdorfie w 2005 roku na skoczni normalnej. Największe sukcesy zawodnik z Korei święcił na własnym kontynencie. W 2009 roku został mistrzem uniwersjady w drużynie, którą rozegrano w Chinach, a w 2013 roku wygrał wraz z kolegami Zimowe Igrzyska Azjatyckie.

38-latek brał także udział aż w sześciu Igrzyskach Olimpijskich. Oprócz wspominanego Nagano, były to starty w Salt Lake City, Turynie, Vancouver, Sochi oraz u siebie, czyli w Pjongczangu. Nigdy nie udało mu się uzyskać awansu do II serii. Choi chciał również pojawić się w trakcie najbliżej olimpiady w Pekinie, jednak na przeszkodzie stanęły mu kontuzje.

Koreańczyk odwiesił narty na kołek. Wszystko przez zły stan zdrowia

Seu Choi bardzo chciał wystartować w trakcie ZIO w Pekinie, ale niestety musiał porzucić swoje plany.

- Wyjazd do Pekinu w 2022 roku był moim celem, natomiast stan mojego ciała z powodu częstych urazów nie jest zadowalający, a wyniki satysfakcjonujące – poinformował 38-letni skoczek za pośrednictwem oficjalnej strony swojej federacji.

Jak zapowiedział doświadczony zawodnik, swoją wiedzę będzie chciał przekazywać najmłodszym adeptom skoków narciarskich. Koreańczyk powiedział, że marzy o popularyzacji tej dyscypliny w swoim kraju i liczy na to, że poziom reprezentowany przez jego następców będzie szedł w górę.

Miejmy nadzieję, iż Seu Choi zrealizuje swoje plany. W świecie skoków narciarskich przydałaby się silna reprezentacja Korei Południowej, a przecież zawodnicy z tego kraju jeszcze niedawno pojawiali się dosyć regularnie w zawodach Pucharu Świata i rywalizowali o miano drugiej siły tej dyscyplinie z Kazachami, zaraz po Japończykach.

Źródło: skijumping.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kamil Stoch poza kadrą na konkurs drużynowy

  • Kolejny bramkarz awaryjnie powołany do reprezentacji Polski

  • Arkadiusz Onyszko krytykuje Wojciecha Szczęsnego

Podobne artykuły

Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje do jutrzejszego konkursu LGP w Wiśle

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Doleżal Letnie Grand Prix

Skoki narciarskie

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Czytaj więcej >
Kamil Stoch z trofeum Złotego Orła za wygranie Turnieju Czterech Skoczni

Skoki narciarskie

Kamil Stoch udostępnia swoje trofea kibicom. Wszystkie z nich będzie można zobaczyć na żywo

Czytaj więcej >
Adam Małysz

Skoki narciarskie

Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Czytaj więcej >
Zbigniew Klimowski - trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski opowiedział o tym, jak ciężko przechodził koronawirusa

Czytaj więcej >