Swiatsportu.pl
Tadeusz Michalik medal igrzyska olimpijskie

JACK GUEZ/AFP/East News

Tadeusz Michalik z brązowym medalem igrzysk!

3 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Tadeusz Michalik zdobył brązowy medal igrzysk olimpijskich w Tokio w zapasach w stylu klasycznym w kategorii do 97 kilogramów. Polak w walce o brązowy medal pokonał Węgra Alexa Gergo Szoke. Polak tym samym nawiązał do sukcesu swojej starszej siostry Moniki, która pięć lat temu w Rio również zdobyła brązowy medal.

  • Tadeusz Michalik brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Tokio

  • Polak w walce o medal pokonał Węgra Alexa Gergo Szoke

  • To drugi wtorkowy medal dla Polski i czwarty na tych igrzyskach

Tadeusz Michalik od początku rywalizacji na macie zapaśniczej w Tokio prezentuje się fenomenalnie. W pierwszej rundzie Polak rozstawiony z numerem czwartym pewnie pokonał Tunezyjczyka Haikela Achouriego aż 11:0.

Projekt bez tytułu - 2021-08-03T033101.774

Dramat, łzy i happy end Lewandowskiego. Polak ostatecznie w półfinale

CZYTAJ DALEJ

Tadeusz Michalik z brązowym medalem igrzysk olimpijskim

Trudniejsze zadanie stało przed nim w ćwierćfinale, gdzie mierzył się z Amerykaninem Tracym Gangelo Hancockiem. Po pierwszej rundzie Polak przegrywał jednym punktem, ale w kolejnej ruszył do ataku i ostatecznie wygrał 4:3.

W walce o finał Michalik trafił na niepokonanego od trzech lat Musę Jewłojewa, urzędującego mistrza świata i mistrza Europy. Mimo ambitnej walki Polak nie dał rady pokonać faworyzowanego zawodnika Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, z którym przegrał 1:7 i została mu walka o brązowy medal.

Rywalem walki o brąz Michalika był zwycięzca repasaży Węgier Alex Gergo Szoke, który we wtorek pokonał Gruzina Giorgiego Melię 5:1. 21-latek jeszcze nie ma większych sukcesów na swoim koncie. W karierze seniorskiej zajął dziewiąte miejsce na mistrzostwach Europy w 2020 roku.

Od początku obaj zawodnicy byli bardzo aktywni i nie chcieli doprowadzić do sytuacji, w której sędziowie pokażą pasywność. Szybko, bo po niewiele ponad minucie wskazano na pasywność Węgra i to on musiał się bronić w parterze.

Polak sprytnie chwycił Szoke i wykonał trzy punktowe wózki, dzięki czemu szybko wyszedł na prowadzenie 7:0. Do tego sędziowie wskazali na przewinienie Węgra, które kosztowało go kolejne dwa punkty i przy stanie 9:0 dla Polaka przerwali walkę, wskazując na zwycięstwi Michalika.

Polak tym samym wyrównał osiągnięcie swojej starszej Moniki Michalik, która pięć lat temu zdobyła brązowy medal w stylu wolnym w kategorii do 63 kilogramów. Dla Tadeusza występ w Tokio był debiutem na igrzyskach olimpijskich.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Francuzi mówią o meczu z Polakami. „Nie musimy wznosić się na kosmiczny poziom”

  • Fatalny wypadek podczas meczu na igrzyskach w Tokio. Cansu Ozbay złamała zęby (FOTO)

  • Polka popłakała się przed kamerami TVP po starcie w Tokio. Błąd organizatorów odebrał jej szansę na medal?