Swiatsportu.pl
Thomas Diethart

AFP/EAST NEWS

Thomas Diethart ogłosił wznowienie sportowej kariery

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Świat skoków narciarskich obiegła prawdziwie szokująca informacja. Thomas Diethart, który w sezonie 2013/14 wygrał Turniej Czterech Skoczni, ogłosił, że wraca do skakania. Kariera austriackiego zawodnika była równie zawrotna, co krótka. Późniejsze niepowodzenia sprawiły, iż w wieku zaledwie 24-lat postanowił odwiesić narty, na kołek, ale teraz zakomunikował on swój niespodziewany powrót.

  • Thomas Diethart ma na swoim koncie zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni

  • Austriak został również w 2014 roku wicemistrzem olimpijskim z kolegami z drużyny

  • Kolejne sezony w jego wykonaniu były dużym rozczarowanie i w 2018 roku ogłosił zakończenie kariery

  • Teraz 29-latek postanowił, iż spróbuje jeszcze raz zaistnieć w świecie skoków narciarskich

Marzec, kwiecień i maj w skokach narciarskich są miesiącami, w których zazwyczaj dowiadujemy się, że pewne grono zawodników kończy swoją przygodę z tą dyscypliną. Tym razem mamy jednak do czynienia z zupełnie przeciwną sytuacją.

Thomas Diethart postanowił dać sobie drugą szansę i ogłosił swój powrót na światowe skocznie. Jest to decyzja o tyle niespodziewana wiadomość, iż jego przerwa od startów trwała trzy lata. Czy będzie on drugim Gregorem Schlierenzauerem, który nie potrafi nawiązać do lat świetności? A może to, co najlepsze dopiero przed nim?

Triumfator Turnieju Czterech Skoczni i wicemistrz olimpijski wraca do skakania

Thomas Diethart można uznać za wielki, ale również i niespełniony talent skoków narciarskich. Co prawda młody Austriak zaledwie w wieku 22 lat miał na swoim koncie zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni oraz srebrny medal igrzysk olimpijskich zdobyty z kolegami w konkursie drużynowym, to spodziewano się po nim jednak znacznie więcej.

Diethart zanotował piorunujące wejście do światowej czołówki. Wspominany sukcesy miały miejsce w jego pierwszym pełnym sezonie w Pucharze Świata. Zawodnikowi, którym na trybunach zawsze towarzyszyła pamiętna pluszowa świnka w rękach rodziców, wróżono wielką karierę. Ostatecznie skoki narciarskie po raz kolejny udowodniły, iż są dyscypliną niezwykle wymagającą.

Wielokrotnie byliśmy świadkami karier, kiedy jeden ze skoczków notował spektakularne wyniki na początku swoich startów, a później przepadał, czego najdobitniejszym przykładem jest Toni Nieminen. Fin w wieku 17 lat został dwukrotnym mistrzem olimpijskim i brązowym medalistą podczas igrzysk w Abertville w 1992 roku. W tym samym sezonie został również dwukrotnym mistrzem świata juniorów, wygrał Turniej Czterech Skoczni oraz zdobył Kryształową Kulę za Puchar Świata, ale później już nigdy nie potrafił nawiązać do tego wybitnego sezonu.

Tylko raz udało mu się jeszcze wygrać konkurs zawodów Pucharu Świata, a w kolejnych sezonach w klasyfikacji generalnej zajmował 50., 52., 11., 93., 92., 67., 21., 31., oraz 54. miejsce i podobnie było z młodym Austriakiem. Diethart po wybitnym sezonie 2013/14, w którym uplasował się na 8. pozycji, jeszcze tylko rok później został sklasyfikowany na 43. lokacie, a w kolejnych latach nie był już w stanie zapunktować.

Kontuzje przerwały karierę wielkiego talentu skoków narciarskich

Thomas Diethart w 2018 roku poinformował o zakończeniu sportowej kariery. Taka decyzja wywołana była kolejnymi kontuzjami. Do tego zawodnik nie potrafił wyrzucić z pamięci koszmarnego upadek, który przydarzył mu się podczas jednego z treningów w Ramsau.

Austriak chwilę po wyjściu z progu stracił kontrolę nad nartami i z impetem uderzył o zeskok. Po tym zdarzeniu potrzebował wiele czasu, aby dojść do siebie. Jego twarz była poważnie uszkodzona. Przed kolejnymi skokami odczuwał strach i nie mógł w pełni poświęcić się temu, co w głębi serca chciał nadal robić.

Diethart ogłosił jednak w ostatnich dniach swój niespodziewany powrót. Mimo wszystko czeka go bardzo dużo pracy, aby otrzymać powołanie do kadry narodowej. Skoczek w najbliższym czasie będzie trenował w klubie z Innsbrucka. Trenerzy czekają na dokładne badania lekarskie zawodnika, a ten już ciężko trenuje, aby jak najlepiej przygotować się do kolejnej przygody ze skokami narciarskimi.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Piotr Żyła nie trzyma medalu w domu. Wolał go oddać rodzicom

Czytaj więcej >
Trener Zbigniew Klimowkski

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski, trener naszych juniorów, ciężko przechodzi COVID-19

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Ujawniono zarobki Kamila Stocha. Polak wzbogacił się o miliony

Czytaj więcej >
Adam Małysz Apoloniusz Tajner

Skoki narciarskie

Adam Małysz przeraził Apoloniusza Tajnera w swoim legendarnym skoku

Czytaj więcej >
Michal Doleżal

Skoki narciarskie

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)

Czytaj więcej >
Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Zaskakująca prawda o siostrze Piotra Żyły

Czytaj więcej >