Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Trener Dinama Zagrzeb został skazany na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:34

Trener Dinama Zagrzeb został skazany na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia

Trener Dinama Zagrzeb
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News
  • Dinamo Zagrzeb właśnie straciło trenera

  • Zoran Mamić, który przejął zespół po Nenadzie Bielicy został skazany na 4 lata i 8 miesięcy wiezienia

  • Były szkoleniowiec „Modrich” był członkiem grupy przestępczej, którą kierował jego brat

  • Udowodniono im przestępstwa finansowe na niekorzyść klubu i państwa na kwotę kilkunastu milionów euro

Dinamo Zagrzeb niemal jak zwykle znakomicie radzi sobie na krajowym podwórku, ale w ostatnim czasie w klubie dochodzi do wielu zmian. Po ostatnim znakomitym sezonie pod wodzą Nenajda Bjelicy, w wyniku braku porozumienia, co do dalszej współpracy, zespół przejął Zoran Mamić. Jak się okazuje, klub ze stolicy Chorwacji znów będzie zmuszony poszukać nowego szkoleniowca.

Wszystko dlatego, że Zoran Mamić został skazany na 4 lata i 8 miesięcy więzienia, za działania przestępcze, których dopuścił się wraz ze swoim bratem Zdravko Mamiciem. Rodzeństwo popełniło przestępstwa finansowe, które uderzały w klub oraz państwowy budżet. Mowa o kwocie kilkunastu milionów euro.

Obaj mężczyźni i ich współpracownicy już 3 lata temu usłyszeli pierwszy wyrok

W czerwcu 2018 roku Zoranovi i Zdavko Mamiciom udowodniono przestępstwa finansowe na niekorzyść klubu i państwa opiewające na kwotę 17 milionów euro. Dokonać tego miała grupa przestępcza ze Zdravko Mamiciem na czele.

Obaj mężczyźnie nie poczuwali się do winy, a wyrok uznali za spisek, odwołując się od niego. Po niemal 3 latach sąd najwyższy w Chorwacji utrzymał karę dla przebywającego w Bośni Zdravko Mamicia i został on skazany na 6,5 roku więzienia.

Ukarano również jego współpracowników powiązanych z Dinamem Zagrzeb. Były dyrektor klubu, Damir Vrbanović, został skazany na 3 lata więzienia za oszustwa podatkowe i wyprowadzanie z klubu pieniędzy pochodzących z transferów. Ten sam wyrok usłyszał również Milan Pernar, były księgowy.

Trener Dianama Zagrzeb skazany na 4 lata i 8 miesięcy więzienia

Nieco zbliżony wymiar kary do swojego brata otrzymał Zoran Mamić. Dotychczasowy trener, a w przeszłości również dyrektor sportowy Dinama Zagrzeb, został skazany na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia. Ten wyrok jest już prawomocny, a Mamić sam zrezygnował funkcji trenera „Modrich”.

- Nie czuję się winny, ale zgodnie z obietnicą rezygnuję. Życzę klubowi wszystkiego najlepszego – można przeczytać w oświadczeniu Chorwata.

Trzeba mimo wszystko przyznać, że szkoleniowiec zostawił zespół w dosyć dobrym stanie. Chociaż Dinanmo przegrało 2:0 pierwszy mecz w ćwierćfinale Ligi Europy z Tottenhamem Hotspur i trudno będzie jego piłkarzom odrobić tę stratę, to ekipa z Zagrzebia lideruje w krajowych rozgrywkach z przewagą 2 punktów nad drugim zespołem, mimo zaległego spotkania. Ponadto stołeczny zespół wciąż pozostaje w grze w rozgrywkach Pucharu Chorwacji.

Zoran Mamić w przeszłości był również piłkarzem i udało mu się wywalczyć z kadrą brązowy medal mistrzostw świata w 1998, choć właściwie to koledzy zrobili to za niego, ponieważ obrońca nie podniósł się nawet z ławki. W sumie w reprezentacji Chorwacji wystąpił w 6 spotkaniach. Ponadto Mamić jest wychowankiem Dinama Zagrzeb, ale ma on na swoim koncie również grę w Bayerze Leverkusen oraz VfL Bochum na poziomie Bundesligi.

Źródło: sport.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane