Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Trzech Polaków awansowało do Serie A. Salernitana czekała na ten moment 22 lata

• Serie A poznała kolejnego beniaminka przyszłego seoznu

• Awans do najwyższej klasy rozgrywkowej wywalczyła Salernitana, która ma w składzie trzech Polaków

• W następnym sezonie szansę pokazania się w Serie A będą mieli Paweł Jaroszyński, Tomasz Kupisz i Patryk Dziczek

Serie A już od kilku lat jest "ziemią obiecaną" dla polskich piłkarzy. Od przyszłego sezon grono Biało-Czerwonych na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech powiększy się o kolejnych trzech graczy.

Przed poniedziałkowymi meczami ostatniej kolejki Serie B sytuacja była klarowna. Rozgrywki wygrało Empoli z Szymonem Żurkowskim w składzie, które zapewniło sobie awans już tydzień temu, a drugie miejsce premiowane bezpośrednią promocją do wyższej ligi zajmowała Salernitana, która, aby utrzymać tę pozycję, musiała wygrać z Pascarą.

Serie A z kolejnymi Polakami

W przypadku straty punktów drużynę Pawła Jaroszyńskiego, Tomasza Kupisza i Patryka Dziczka mogła jeszcze wyprzedzić Monza, która w tym sezonie była beniaminkiem Serie B, ale jej właścicielem jest były włoski premier i właściciel AC Milanu Sylvio Berlusconi.

Mecz Salernitany z Pascarą w podstawowym składzie rozpoczął jedynie Jaroszyński. Kupisz znajdował się na ławce rezerwowych, a Dziczek wciąż przechodzi rehabilitację po ataku epilepsji, do jakiego doszło w lutym tego roku.

Przez długie minuty zawodnicy Salrnitany nie byli w stanie pokonać szczelnie grającej defensywy Pascary. Pierwszego gola strzelił dopiero w 67. minucie Andre Anderson, który wykorzystał rzut karny.

W kolejnych minutach przewaga gospodarzy zarysowała się jeszcze bardziej. Gola na 2:0 strzelił Tiago Casasola, a wynik w 81. minucie ustalił Gennaro Tutino. Włoch wykorzystał podanie Kupisza, który wszedł na boisko zaledwie kilkadziesiąt sekund wcześniej.

Polacy świętowali awans

Po ostatnim gwizdku sędziego Salernitana mogła cieszyć się z upragnionego awansu do Serie A. Do świętujących na boisku Jaroszyńskiego i Kupisza dołączył Dziczek i cała trójka Polaków wspólnie świętowała i pozowała do pamiątkowych zdjęć.

Dla Salernitan to trzeci awans do Serie A w historii. Do tej pory "Kasztanowi" rozegrali jedynie dwa sezony w najwyższej klasie rozgrywkowej. Pierwszy to sezon 1947/1948 a drugi i ostatni to rozgrywki 1998/1999.

Zawodnicy później przenieśli fetę z boiska do szatni. W mediach społecznościowych mogliśmy zobaczyć bawiących się zawodników Salernitany, którzy tańczyli m.in. do polskiej piosenki "Jaki tu spokój".

Oprócz wspomnianych Empoli i Salernitany awans do Serie A wywalczy jeszcze jedna drużyna. O promocję do najwyższej klasy rozgrywkowej w barażach będą biły się drużyny z miejsc 3-8, czyli Monza, Lecce, Venezia, Cittadella, Brescia i Chievo.