Swiatsportu.pl
UEFA Anglia Dania kara

JUSTIN TALLIS/AFP/East News

UEFA ukarała Anglię za skandaliczne zachowanie kibiców

10 Lipca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Półfinał Euro 2020 Anglia - Dania wciąż wzbudza wielkie emocje. Nie chodzi jedynie o kontrowersyjny rzut karny z dogrywki dla gospodarzy, ale także o zachowanie kibiców. UEFA dzień przed finałem Euro ukarała angielską federację za próbę oślepienia Kaspera Schmeichela, ale także za gwizdy w trakcie hymnu Danii i pirotechnikę na stadionie.

  • Półfinał Euro 2020 Anglia - Dania: UEFA ukarała angielską federację za skandaliczne zachowanie kibiców

  • Władze angielskiej piłki będą musiały zapłacić 30 tysięcy euro kary

  • Chodzi o gwizdy podczas duńskiego hymnu, a także próbę oślepienia laserem Kaspera Schmeichela przed rzutem karnym z dogrywki

Półfinał Euro 2020 Anglia - Dania zakończył się nie lada skandalem. Podopieczni Garetha Southgate'a wygrali po dogrywce i kontrowersyjnym rzucie karnym podyktowanym za wątpliwy faul na Raheem'ie Sterlingu. Strzał z 11.metrów Harry'ego Kane'a obronił jeszcze Kasper Schmeichel, ale był bezradny przy dobitce Anglika.

Oprócz sędziego nie popisali się także angielscy kibice na stadionie Wembley. Fani jeszcze przed rozpoczęciem spotkania wygwizdali hymn reprezentacji Danii. Do tego podczas rzutu karnego jeden z fanów próbował oślepić Schmeichela zielonym laserem.

UEFA nałożyła karę za półfinał Euro 2020 Anglia - Dania

UEFA od razu wszczęła śledztwo w sprawie skandalicznego zachowania angielskich kibiców. W sobotę federacja poinformowała, że władze angielskiej federacji będą musiały zapłacić karę w wysokości 30. tysięcy euro, czuli ponad 130 tysięcy złotych.

Poza wspomnianym incydentem z laserem wycelowanym w Schmeichela UEFA ukarała angielską federację także za odpalone racje i fajerwerki w trakcie spotkania przez miejscowych kibiców.

Reprezentacja Anglii ostatecznie wygrała 2:1 i awansowała do wielkiego finału Euro 2020. W niedzielnym finale na stadionie Wembley zagrają z Włochami, którzy po rzutach karnych pokonali we wtorek Hiszpanię. Początek finału o godzinie 21.

UEFA ukarała także Węgrów

Anglia to nie jedyna federacja ukarana w sobotę przez UEFA. Wcześniej pojawił się komunikat w sprawie zachowania kibiców Węgier podczas meczów grupy F, które odbywały się w Budapeszcie.

Szczególną uwagę UEFA zwróciła na zachowanie tzw. Brygady Karpackiej, która zrzesza w swoich szeregach "ultrasów" węgierskiej reprezentacji. Europejska centrala piłkarska postanowiła ukarać węgierski Związek za "dyskryminujące postawy".

Decyzją UEFA Węgrzy będą musieli zapłacić 100 tysięcy euro kary, a do tego ich trzy najbliższe spotkania domowe odbędą się bez udziału publiczności (jeden w zawieszeniu na dwa lata).

"Brygada Karpacka" uważana jest za organizację neonazistowską. W trakcie Euro 2020 ofiarami ataków "kibiców" Węgier stali się m.in. Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, czy Kylian Mbappé, który usłyszał z sektora zajmowanego przez pseudokibiców małpie odgłosy.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kara trzech meczów bez udziału publiczności dotyczy jedynie spotkań rozgrywanych pod egidą UEFA. To oznacza, że fani będą mogli zasiąść na trybunach w Budapeszcie podczas najbliższych spotkań eliminacji mistrzostw świata Katar 2022, których organizatorem jest FIFA.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: