Swiatsportu.pl
UEFA Superliga kara

LLUIS GENE/AFP/East News

UEFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Realowi Madryt, FC Barcelonie i Juventusowi Turyn

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

UEFA rozpoczyna działania wobec trzech klubów, które do tej pory nie zrezygnowały z Superligi, czyli FC Barcelony, Realu Madryt i Juventusu Turyn. Europejska federacja otworzyła postępowanie dyscyplinarne wobec trzech gigantów. Na razie nie wiadomo, co grozi tym, trzem klubom, ale kara ma być bardzo surowa.

  • UEFA w ostatnich dniach podpisała ugodę z dziewięcioma klubami, które założyły w kwietniu Superligę

  • Trzy pozostałe kluby: FC Barcelona, Real Madryt i Juventus Turyn staną przed postępowaniem dyscyplinarnym

  • UEFA poinformowała, że wszczęła postępowanie przeciwko trzem gigantom

UEFA od samego początku bardzo mocno sprzeciwiała się idei powstania Superligi, której powstanie 18 kwietnia ogłosiło 12 klubów z Anglii, Hiszpanii i Włoch. Pomysł upadł po kilku dniach, a europejska federacja zaczęła przechodzić do ofensywy.

Kilka dni temu UEFA poinformowała, że 9 z 12 klubów założycielskich podpisało ugodę. Chodzi o Atletico Madryt, Inter Mediolan, AC Milan, Tottenham Hotspur, Arsenal, Chelsea, Manchester City, Manchester United i Liverpool.

UEFA chce ukarać FC Barcelonę, Real Madryt, Juventus Turyn

Na mocy tej ugody wpłacą łącznie 15 milionów na rzecz promocji sportu wśród dzieci i amatorów. DO tego utracą 5% przychodów wygenerowanych w europejskich pucharach w przyszłym sezonie.

Do tego władze UEFA zabezpieczyły się na przypadek powstania podobnej inicjatywy w przyszłości. Każdy z klubów w przypadku dołączenia do nieautoryzowanych przez UEFA rozgrywek, będzie musiał zapłacić 100 milionów euro, a do tego 50 milionów euro w przypadku złamania jakiegokolwiek zapisu wspomnianej ugody.

Jednocześnie UEFA przekazała, że pozostałe trzy kluby, czyli FC Barcelona, Real Madryt i Juventus Turyn, które wciąż obstają przy Superlidze, zostaną postawione przed Komisją Dyscyplinarną.

W odpowiedzi wszystkie trzy kluby wystosowały wspólne oświadczenie, w którym trzej giganci podkreślili, że pomysł Superligi nie upadł. Do tego przekazano informacje, że madryckie sądy oceniły ich działanie jako legalne.

Europejscy giganci postawieni przed Komisją Dyscyplinarną

We wtorek UEFA poinformowała, że wszczęła oficjalne postępowanie dyscyplinarne wobec tych klubów. Jak poinformowano w komunikacie, sprawa jest prowadzona "w związku z tak zwanym projektem Superligi".

- Zgodnie z Artykułem 31 (4) Regulaminu Dyscyplinarnego UEFA, Inspektorzy ds. Etyki i Dyscypliny UEFA zostali wyznaczeni do przeprowadzenia dochodzenia dyscyplinarnego w sprawie potencjalnego naruszenia ram prawnych UEFA przez Real Madryt, FC Barcelona i Juventus w związku z tak zwanym projektem Superligi - czytamy w komunikacie.

Na razie nie wiadomo jakie dokładne konsekwencje czekają wspomniane kluby. Hiszpańska "Marca" informuje, że UEFA chce dla wszystkich trzech klubów bardzo surowej kary. UEFA przekazała, że dalsze informacje w tej sprawie zostaną udostępnione w odpowiednim czasie.

Media wskazują, że UEFA może nałożyć na kluby dotkliwą karę finansową. Do tego ma im grozić dwuletnie wykluczenie z europejskich pucharów, czyli Ligi Mistrzów i Ligi Europy. To najwyższa kara, jaką europejska federacja może nałożyć.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Lewandowski przerwał milczenie w sprawie transferu. Jest jasne stanowisko Polaka, wiadomo, gdzie zagra

  • Nagły zwrot akcji w sprawie Szczęsnego. Wiadomo, gdzie zagra w przyszłym sezonie, sensacyjne doniesienia włoskich mediów

  • Jerzy Brzęczek może otrzymać nową posadę. Niespodziewana informacja, Jakub Błaszczykowski zadecyduje?

Łukasz Kowalski

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Piłka nożna

Haaland wyśmiał rywala, który poprosił go o koszulkę. Miała trafić do dziecka

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Kuriozalny błąd bramkarza Lazio w Lidze Europy

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Trener Bayernu zapowiada zmiany w składzie. Dotkną "Lewego"?

Czytaj więcej >

Piłka nożna

Legia Warszawa liderem swojej grupy w Lidze Europy

Czytaj więcej >
Leicester City SSC Napoli

Piłka nożna

Podział punktów w meczu Leicester z Napoli. Dobre wieści dla Legii Warszawa

Czytaj więcej >
Czesław Michniewicz szkoleniowiec Legii Warszawa

Piłka nożna

Czesław Michniewicz został zdyskwalifikowany przez Komisję Ligi

Czytaj więcej >