Swiatsportu.pl
UEFA przepisy

facebook.com/UEFA

Większy limit zmian podczas Euro 2020

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

UEFA zatwierdziła zmiany w przepisach na zbliżającym się wielkimi krokami Euro 2020. Podczas czerwcowego turnieju trenerzy będą mogli w tracie meczu dokonać aż pięciu zmian w składzie. Do tego UEFA ma rozważać powiększenie kadr na zbliżających się mistrzo

  • Komitet wykonawczy UEFA pozwolił na przeprowadzanie pięciu zmian podczas zbliżającego się Euro 2020

  • Większa liczba zmian została wprowadzona w ubiegłym roku po wznowieniu rozgrywek przerwanych przez pandemię koronawirusa

  • Europejska federacja rozważa także zwiększenie liczby zawodników w kadrze podczas mistrzostw Europy

Komitet Wykonawczy UEFA w środę zatwierdził w zmiany w przepisach podczas najbliższych mistrzostw Europy. Te mają się rozpocząć 11 czerwca i zakończyć 11 lipca. Podczas turnieju trenerzy będą mogli przeprowadzić w trakcie spotkań nie trzy, ale aż pięć zmian.

O decyzji europejskiej federacji poinformował na Twiterze Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl. Decyzja jest powodowana troską federacji o zdrowie zawodników. Z powodu pandemii koronawirusa kalendarz gier jest niezwykle napięty i piłkarze nie mają w trakcie sezonu zbyt wiele czasu na odpoczynek.

UEFA wprowadza pięć zmian na Euro 2020

Zwiększony limit zmian wprowadzono już w ubiegłym roku po wznowieniu zawieszonych przez pandemię rozgrywek. Większość organizatorów rozgrywek i turniejów zatwierdziła ten przepis, na co zezwoliła Międzynarodowa Rada Futbolu (IFAB), która nadzoruje reguły gry w piłkę nożną.

Rada decyzję o wprowadzeniu limitu pięciu zmian zostawiła osobom odpowiedzialnym za poszczególne rozgrywki. Pięć zmian możemy oglądać m.in. na boiskach Ekstraklasy, Premier League, Ligi Mistrzów czy meczach eliminacji mistrzostw świata.

Na tym nie koniec zmian, jakie zapowiedziała UEFA. Zdaniem Włodarczyka Europejska federacja rozważa zwiększenia liczby graczy powołanych na turniej przez każdą reprezentację.

Na razie przepisy mówią, że każda kadra może liczyć 23 zawodników. Być może UEFA zdecyduje się zwiększyć ten limit do 25. graczy. Ostateczna decyzja ma zapaść podczas kolejnego posiedzenie Komitetu Wykonawczego, które jest zaplanowane na 19 kwietnia.

Zmiany przed mistrzostwami Europy

Pod znakiem zapytania wciąż stoi format, w jakim zostaną rozegrane najbliższe mistrzostwa Europy. UEFA od wielu miesięcy zapewnia, że turniej jest przygotowywany w zaplanowanej wcześniej formule, czyli w 12 miastach z 12 państw.

Jednak w ostatnich tygodniach coraz więcej mówi się o tym, że mistrzostwa Europy mogą się odbyć w jednym państwie. Jako faworyta do przejęcia imprezy wskazuje się Anglię, która ma odpowiednią infrastrukturę, a do tego już teraz duża część tamtejszych obywateli jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi.

Polacy na zbliżających się mistrzostwach Europy zagrają w grupie E ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją. Planowo mecze z naszymi południowymi sąsiadami i Skandynawami mają się odbyć w Dublinie, z kolei spotkanie Biało-Czerwonych z ekipą Luisa Enrique ma zostać rozegrany w Bilbao.

Podczas środowego posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA miał zostać zatwierdzony także nowy format Ligi Mistrzów, ale jak informuje Włodarczyk, członkowie nie doszli do porozumienia w sprawie podziału praw marketingowych. Decyzja w tej sprawie także ma zapaść 19 kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kamil Stoch poza kadrą na konkurs drużynowy

  • Kolejny bramkarz awaryjnie powołany do reprezentacji Polski

  • Arkadiusz Onyszko krytykuje Wojciecha Szczęsnego

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Polski baraże eliminacji mistrzostw świata Gdańsk

Piłka nożna

Media: Gdańsk areną finału baraży? Decyzja na początku grudnia

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski PZPS trener

Piłka nożna

Media: PZPS podjął decyzję w sprawie trenera kadry kobiet. Znamy głównych kandydatów

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski media

Piłka nożna

Złota Piłka. Argentyńczycy szczerze do Lewandowskiego, Niemcy piszą o skandalu

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski Lionel Messi

Piłka nożna

Złota Piłka. Messi minimalnie wygrał z Lewandowskim. Poznaliśmy punktację plebiscytu

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski Leo Messi

Piłka nożna

Złota Piłka. Messi ze sceny zwrócił się do Lewandowskiego, "zasłużyłeś na zwycięstwo"

Czytaj więcej >
Złota Piłka Robert Lewandowski Leo Messi

Piłka nożna

Złota Piłka dla Leo Messiego. Robert Lewandowski drugi

Czytaj więcej >