Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Wielka szansa dla Karola Linettego. Pomocnik w pierwszym składzie na Słowację
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Wielka szansa dla Karola Linettego. Pomocnik w pierwszym składzie na Słowację

Projekt bez tytułu - 2021-06-14T181928.835
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Karol Linetty znalazł się w pierwszym składzie reprezentacji Polski na pierwszy mecz Euro 2020 ze Słowacją. Dla 26-letniego pomocnika to już trzeci wielki turniej w karierze, ale dopiero pierwszy mecz. Zarówno na Euro 2016, jak i na mundialu w Rosji w 2018 roku nie wybiegł na boisko choćby na minutę.

• Karol Linetty niespodziewanie pojawił się w pierwszym składzie reprezentacji Polski na mecz ze Słowacją

• 26-latek do tej pory nie był podstawowym zawodnikiem w kadrze Paulo Sousy

• To już trzeci wielki turniej Linettego w karierze, ale dopiero pierwszy mecz

Karol Linetty niespodziewanie znalazł się w wyjściowym składzie reprezentacji Polski na mecz ze Słowacją. Tym samym 26-latek na ostatniej prostej przygotowań przekonał do siebie selekcjonera Paulo Sousę.

Do tej pory Portugalczyk niezbyt chętnie korzystał z usług piłkarza Torino. Nie zabrał go na marcowe zgrupowanie i mecze eliminacji mistrzostwa świata, ale za to powołał go na Euro 2020, choć kilka tygodni przed rozpoczęciem zgrupowania stracił miejsce w składzie turyńskiej drużyny.

Karol Linetty niespodziewanie w pierwszym składzie na Polaków

Już podczas samego zgrupowania wydawało, że 26-latek przegrywa rywalizację o miejsce w środku pola z Jakubem Moderem, który miał bardzo udane wejście do Premier League. Di tego bardzo wysoko stały akcje Kacpra Kozłowskiego z Pogoni Szczecin.

Jednak trzeba oddać mu, że pojawił się w obu meczach kontrolnych przed Euro z Rosją (1:1) i Islandią (2:2) pojawił się na boisku. W pierwszym z nich wszedł na boisko w 80 minucie, a w drugim otrzymał 26 minut.

Dla Linettego to już trzeci wielki turniej w karierze. Trener Adam Nawałka zabrał go na Euro 2016, a także na mundial w Rosji dwa lata później, ale na obu imprezach nie pojawił się na murawie nawet na minutę. Na mistrzostwach świata był jedynym zawodnikiem kadry z pola, który nie otrzymał szansy pokazania swoich umiejętności.

Warto jednak zaznaczyć, że Linetty kilka razy pokazał swoją przydatność reprezentacji. Walnie przyczynił się do awansu Biało-Czerwonych na rosyjskie mistrzostwa świata (zagrał w 7 z 10 meczów).

Pierwszy mecz Linettego na wielkim turnieju

Z bardzo dobrej strony pokazał się także w jesiennych meczach Ligi Narodów. W październikowym spotkaniu z Bośnią i Hercegowiną strzelił swojego drugiego gola w kadrze. Pierwszą bramkę zdobył w swoim debiucie z Norwegią w styczniu 2014 roku.

Do tej pory Linetty rozegrał w kadrze 32 spotkania, w których strzelił dwie bramki. Najwięcej, bo aż 16 spotkań miało charakter towarzyski. Dwa mecze zaliczył w eliminacjach mistrzostwEuropy, ale oba do turnieju we Francji pięć lat temu.

Linetty to jedyne zaskoczenie w składzie reprezentacji Polski na mecz ze Słowacją. W środku pola będzie mu partnerował Grzegorz Krychowiak. Przed nimi będą biegać Piotr Zieliński z Mateuszem Klichem, a na szpicy zagra najlepszy obecnie piłkarz na świcie Robert Lewandowski.

Najmniej niespodzianek jest w formacji defensywnej. Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią selekcjonera w bramce od początku wystąpi Wojciech Szczęsny. Przed nim zagra trójka obrońców: Jan Bednarek, Kamil Glik i Bartosz Bereszyński. Na wahadłach wystąpią Maciej Rybus i Kamil Jóźwiak.