Swiatsportu.pl
Superliga pieniądze

A. Perez Meca/Imago Sport and News/East News

Wyciekły umowy między klubami Superligi

24 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Superliga miała zrewolucjonizować piłkę nożną, a jej uczestnikom zapewnić potężny zastrzyk gotówki. Do mediów wyciekły umowy między klubami założycielami. Najwięcej otrzymać miał Real Madryt razem z FC Barceloną - nawet 60 milionów więcej od pozostałych.

  • Superliga upadła zaledwie 3 dni od jej ogłoszenia

  • Do mediów wyciekły zapisy umów między 12 klubami założycielskimi

  • Za opuszczenie Superligi grozi kara 130 milionów euro kary

Superliga, o której mówiło się już od dłuższego czasu, oficjalnie została zaprezentowana w ubiegłą niedzielę. Nowe rozgrywki miały zrewolucjonizować cały futbol, a co bardziej istotne zapewnić ogromny zastrzyk gotówki uczestnikom.

Każdy klub na starcie miał otrzymać między 100 a 350 milionów euro. Sama pula nagród miała wynieść ok. 4 miliardy euro. Przeciwko temu pomysłowi byli eksperci, inne kluby, a przede wszystkim kibice.

Superliga: wyciekły umowy między klubami

Już we wtorek z projektu zaczęły się wycofywać wszystkie zaproszone kluby z Anglii, w środę dołączyły do nich zespoły z Włoch oraz Atletico Madryt. Jedynymi klubami, które wciąż pozostają oficjalnie w Superlidze to Real Madryt i FC Barcelona.

Niemiecki "Der Spiegel" przedstawia powody takiego działania dwóch hiszpańskich gigantów. Dziennikarz tej redakcji dotarli do zapisów umowy między wszystkimi 12 klubami, które kilka dni temu powołały do życia Superligę. W dokumentach widnieją jeszcze Bayern Monachium, Borussia Dortmund i PSG, które ostatecznie nie dołączyły do projektu.

Okazuje się, że w dokumentach widnieje zapis o "dodatkowej rekompensacie za pierwsze dwa sezony Superligi". Zarówno Real, jak i Barcelona mieli otrzymać z tego tytułu nawet 60 milionów euro więcej niż pozostali.

Pierwszą połowę tej kwoty kluby miały otrzymać po zakończeniu pierwszego sezonu, a drugą po kolejnym. Na drugim poziomie zarobków widnieje Juventus Turyn, który miałby rocznie zarabiać między 225, a 350 milionów euro.

Wielkie pieniądze w Superlidze

Z dokumentów wynika, że najbardziej poszkodowana miały być cztery kluby. Za sam start najmniej, bo 100 milionów euro mieli otrzymać Inter Mediolan i Atletico. Do tego w dokumentach widnieje zapis o "dotacji na infrastrukturę". Nerazzurri, Los Colchoneros, razem z AC Milanem i Borussią Dortmund mieli otrzymać 3,8% całej kwoty, a pozostałe kluby 7,7%.

W dokumentach widnieje także kara za opuszczenie Superligi. Każdy klub, który zdecyduje się opuścić rozgrywki, będzie musiał zapłacić 130 milionów euro odszkodowania. Na razie nie wiadomo, czy 10 zespołów, które poinformowało o opuszczeniu projektu, będzie musiało wypłacić tę kwotę.

Zaraz po wycofaniu się większości klubów, z projektu zrezygnował także holding JP Morgan, który miał zapewnić finansowanie Superlidze. W oświadczeniu amerykański gigant przeprosił za próbę zaangażowania w kontrowersyjny projekt.

- Zdecydowanie źle oceniliśmy, jak ta umowa zostanie odebrana przez społeczność piłkarską i jak może wpłynąć na nią w przyszłości - przekazal rzecznik holdingu. - Wyciągniemy z tego wnioski - zpewnił na koniec.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Szymona Marciniak wyjawił powody, przez które nie pojedzie na Euro 2020

  • Nie Bilbao i Dublin, a Sankt-Petersburg i Sewilla. To tam zagrają Polacy

  • Nie żyje Terrence Clarke. Miał szansę na dużą karierę w NBA

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >