Swiatsportu.pl
Wywiad

screen - youtube.com/Skijumping

Fani odnaleźli wyjątkową wypowiedź Piotra Żyły z 2002 roku

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Wywiad, którego Piotr Żyła udzielił tuż po wywalczeniu mistrzostwa świata w skokach narciarskich dla Telewizji Polskiej, stał się hitem internetu. Teraz jednak fani znaleźli jeszcze jedną wypowiedź swojego idola, która ma wyjątkowe znaczenie. Kibice znale

  • Piotr Żyła w sobotę został indywidualnym mistrzem świata w skokach narciarskich na skoczni w Oberstdorfie

  • Polski skoczek był najlepszy w obu seriach konkursowych i pozostawił w pokonanym polu m.in. absolutnego dominatora obecnego sezonu, czyli Halvora Egnera Graneruda

  • Kibice 34-latka dotarli do jego wypowiedzi z 2002 roku. 15-letni wówczas Żyła deklarował, że jego celem jest właśnie zdobycie tytułu najlepszego skoczka świata

Wywiad, którego Piotr Żyła udzielił na gorąco tuż po wywalczeniu mistrzostwa świata w skokach narciarskich dla TVP, przejdzie do historii polskiego sportu. Znany z doskonałego poczucia humoru skoczek, nie posiadał się ze szczęścia i podbił serca polskich kibiców. Fani Żyły dotarli do jeszcze jednego interesującego wywiadu, którego udzielił zawodnik. Chodzi o wypowiedź z 2002 roku dla gazety "Bravo Sport'. 15-letni wówczas Żyła marzył o tytule mistrza świata.

Wywiad Piotra Żyły z 2002 roku hitem internetu

Miniona sobota przejdzie na zawsze do historii polskiego sportu. W Oberstdorfie podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym kolejny wielki dzień mieli polscy skoczkowie. Tytułu sprzed dwóch lat bronił Dawid Kubacki, jednak tym razem to Piotr Żyła został bohaterem. 

Nic nie zapowiadało by to właśnie 34-latek z Wisły miał zdominować zawody na skoczni normalnej. W serii próbnej lepiej radził sobie choćby wspomniany Kubacki, a wszystkich daleko w tyle zostawiał lider Pucharu Świata Halvor Egner Granerud. Konkurs to już jednak popis wiecznie uśmiechniętego reprezentanta Polski.

Piotr Żyła objął prowadzenie już po pierwszej serii sobotniego konkursu. Skoczył 105 m i otarł się o rekord obiektu. Z Polakiem próbował walczyć Anze Lanisek, którego strata wynosiła 3 punkty. Na dalekim szesnastym miejscu po pierwszym skoku wylądował Granerud.

W drugiej serii Norweg skoczył aż 103 metry i awansował ostatecznie w klasyfikacji zawodów aż o 12. miejsc. Halvor Egner Granerud mógł jednak tego dnia zapomnieć o medalu. Piotr Żyła z uśmiechem ruszył z belki startowej przy drugim skoku i nie pozostawił wątpliwości, kto zasłużył na tytuł mistrza świata. Polak wyprzedził Karla Geigera i Anze Laniska. 

- Ja dziś miałem dobry dzień, oj jaki dobry! Wszystko mi wychodziło, i nawet skoki. Nie do wiary! Ale miałem energii dzisiaj, ojej! Mówiłem, że się nakręcę dzisiaj. I tak przyszedłem na skocznię, to już byłem nakręcony, że nie było szans, że tego nie wygram. Musiałem to wygrać! - mówił rozemocjonowany Żyła przed kamerami telewizji Eurosport.

Piotr Żyła od dziecka marzył o zdobyciu mistrzostwa świata

W euforii byli także kibice, którzy śledzą poczynania naszych skoczków w każdy weekend. W internecie zapanowało prawdziwe szaleństwo i wszyscy świętowali wielki sukces 34-latka. Powstały dziesiątki memów z Żyłą w roli głównej, a kibice odnaleźli nawet wywiad ze skoczkiem sprzed blisko 20 lat.

W sieci hitem stał się wycinek z gazety "Bravo Sport" z 2002 roku, który jeden z użytkowników zamieścił na portalu wykop.pl. 15-letni wówczas Piotr Żyła w krótkiej wypowiedzi zdradził, że jego marzeniem jest zdobycie mistrzostwa Polski i świata. Jak zapowiedział, tak zrobił. Kilkanaście lat później spełnił swoje marzenia.

- Uwielbiam skoki narciarskie. Chcę zostać mistrzem Polski, a później może nawet mistrzem świata! - zadeklarował w 2002 roku Piotr Żyła. Jego słowa sprzed lat mają dzisiaj wydźwięk niemal proroczy.

undefined

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Piotr Żyła mistrzem świata w skokach narciarskich. Polak triumfuje w Niemczech

  • Mistrz świata Piotr Żyła nie kryje radości przed kamerami TVP

  • Zlatan Ibrahimović wybrał najlepszego piłkarza w historii

Podobne artykuły

Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje do jutrzejszego konkursu LGP w Wiśle

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Doleżal Letnie Grand Prix

Skoki narciarskie

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Czytaj więcej >
Kamil Stoch z trofeum Złotego Orła za wygranie Turnieju Czterech Skoczni

Skoki narciarskie

Kamil Stoch udostępnia swoje trofea kibicom. Wszystkie z nich będzie można zobaczyć na żywo

Czytaj więcej >
Adam Małysz

Skoki narciarskie

Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Czytaj więcej >
Zbigniew Klimowski - trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski opowiedział o tym, jak ciężko przechodził koronawirusa

Czytaj więcej >