Swiatsportu.pl > Siatkówka > Wzruszające sceny po meczu Polaków. Kibice pożegnali Vitala Heynena
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:49

Wzruszające sceny po meczu Polaków. Kibice pożegnali Vitala Heynena

Projekt bez tytułu - 2021-09-19T205506.898
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska w niedzielę w katowickim Spodku pokonali Serbię 3:0 i sięgnęli po brązowy medal siatkarskich mistrzostw Europy. Wszystko wskazuje na to, że to był ostatni mecz Biało-Czerwonych pod wodzą trenera Vitala Heynena. Po meczu kibice zgotowali Belgowi wzruszające pożegnanie.

Polska z brązowym medalem zakończyła obecny sezon reprezentacyjny. Biało-Czerwoni celowali w złoty medal mistrzostw Europy, ale w piątek przegrali 1:3 ze Słowenią w półfinale i musieli się zadowolić walką o brąz.

Od początku spotkania Polacy chcieli pokazać publiczności zebranej w katowickim Spodku, że uporali się z sobotnią porażką i w jak najlepszym stylu chcieli zakończyć tegoroczny sezon reprezentacyjny. Ich rywalem była Serbia, która w sobotę została rozbita przez Włochów 3:1.

Polska: kibice pożegnali Vitala Heynena

Biało-Czerwoni szybko narzucili swoje warunki gry i całkowicie wytrącili wszelkie argumenty z ręki rywali. Gładko wygrali dwa pierwsze sety, a popisem ich mocy była szczególnie druga partia wygrana gładko do 16.

Dopiero w trzecim secie ustępujący mistrzowie Europy byli w stanie nawiązać równorzędną walkę z naszymi siatkarzami. Tak naprawdę na własne życzenie Polacy doprowadzili do nerwowej końcówki, ale udźwignęli presję, wygrali 25:22, cały mecz 3:0 i zapewnili sobie brązowy medal.

Niedzielne spotkanie było prawdopodobnie ostatnim, w jakim Vital Heynen poprowadził reprezentację Polski. Belg podobnie jak w poprzednich latach chciał wziąć mikrofon i przemówić do polskich kibiców, ale organizatorzy na to nie pozwolili.

Dopiero w wywiadach pomeczowych mógł powiedzieć kilka słów do polskich fanów. 52-latek przed kamerami Polsatu Sport z trudem powstrzymywał łzy, ale wyjawił, że widzi możliwości współpracy z polską reprezentacją.

Wzruszające sceny po meczu Polaków

- Jestem bardzo logiczny facetem. Plan był jasny. Celem były igrzyska. Myślę, że logiczne jest, że to czas na kogoś innego - powiedział Heynen. - Czasem przychodzi moment, by odejść. To właśnie jest ten czas - dodał.

Belg zaraz po spotkaniu urządził jeszcze rundę honorową, w której pożegnał się z kibicami zebranymi w katowickim Spodku. Fani nie pozostali mu dłużni i w długiej owacji na stojąco pożegnali się z belgijskim szkoleniowcem. Do tego długo skandowali: Vital! Vital! Vital! Nagranie ze wzruszającymi scenami zamieściła na Twitterze Sara Kalisz dziennikarka TVP Sport.

Heynen w rozmowie z dziennikarzami zadedykował medal wszystkim kibicom. - Mam łzy w oczach. [...] Dziękuję za niesamowite wsparcie. Ten medal nie jest nasz, jest dla wszystkich tych ludzi. Jesteście najlepszymi kibicami na świecie. Dzięki - zakończył szkoleniowiec.

Belg trenerem Polaków jest od 2017 roku. W tym czasie poprowadził Biało-Czerwonych m.in. do mistrzostwa świata (2018), a także dwóch brązowych medali mistrzostw Europy (2019, 2021), oraz dwóch krążków Ligi Narodów (2019, 2021). Jego kontrakt z federacją wygasł po niedzielnym spotkaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane