Swiatsportu.pl
Świeczka nie żyje

Alicja/pixabay.com

Zmarł Aleksandr Saprykin, mistrz Europy i wicemistrz świata w siatkówce

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Nie żyje Aleksandr Saprykin, prawdziwa legenda radzieckiej siatkówki. Rosjanin z reprezentacją ZSRR został mistrzem Europy i przywoził medale z najważniejszych zawodów. W trakcie kariery był m.in. zawodnikiem leningradzkich drużyn, a po jej zakończeniu poświęcił się pracy działacza.

  • Zmarł Aleksandr Saprykin

  • Rosyjski siatkarz był wiodącą postacią radzieckiej kadry

  • Z reprezentacją udało mu się wywalczyć medale na najważniejszych turniejach

  • Odszedł w wieku 74 lat

Nie żyje Aleksandr Sprykin, który przez Rosjan jest uważany za jednego z najlepszych zawodników tego kraju w historii. Nie bez powodu, bowiem z radziecką kadrą udało mu się zostać m.in. mistrzem Europy.

Były siatkarz zmarł w wieku 74 lat w Sankt Petersburgu, czyli miejscu, gdzie spędził najwięcej lat swojego życia. Rosyjskie środowisko siatkówki przez jego odejście pogrążyło się teraz w żałobie.

Nie żyje legenda radzieckiej siatkówki

Aleksandr Saprykin urodził się 28 lipca 1946 roku w radzieckiej Kałudze. W trakcie swojej kariery występował w reprezentował barwy takich klubów, jak SKA Leningrad oraz Spartak/Avtomobilist Leningrad w latach 1965–1979.

Udało mu się na krajowym podwórku wywalczyć aż 8 mistrzostw ZSRR oraz po cztery srebrne i brązowe medale. Dużo krótsza, ale bardzo okazała w sukcesy była za to jego przygoda z reprezentacją kraju.

W kadrze Saprykin występował tylko w latach 1971-74, ale zdobył po jednym krążku na najważniejszych imprezach. Pierwszym z nich było złoto na mistrzostwach Europy w 1971 roku. Rok później wywalczył z kolegami brąz na igrzyskach olimpijskich w Monachium. W 1973 roku został za to wicemistrzem świata w Meksyku, gdzie reprezentacja ZSRR uległa w finale Polsce, prowadzonej wówczas przez legendarnego Huberta Jerzego Wagnera.

Ponadto w 1973 będą członkiem zespołu studenckiego, wygrał światową uniwersjadę. Został również wyróżniony dwoma odznaczeniami. Pierwszym z nich jest tytuł „Zasłużonego Pracownika Kultury Fizycznej Federacji Rosysjkiej”, a drugim tytuł „Honorowego Mistrza Sportu ZSRR”.

Aleksandr Saprykin zmarł w wieku 74 lat

Po zakończeniu kariery sportowca Aleksandr Saprykin pracował jako działacz. Zasiadał m.in. w prezydium Wszechrosyjskiej Federacji Siatkówki. W ostatnich latach kierował za to sekcją siatkówki plażowej w Zenicie Petersburg.

W przeszłości pracował również jak trener żeńskiej drużyny z Sankt Petersburga – Leningradki oraz wywodzącej się z tego samego miasta męskiej ekipie Dynama.

Wczoraj Zenit Petersburg poinformował, że Aleksandr Saprykin nie żyje. Zmarł 4 maja w wieku 74 lat. Uroczystości żałobne odbędą się 7 maja o godzinie 12:30 na w Sankt Petersburgu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Polska - Rosja Skład Vital Heynen

Siatkówka

Liga Narodów: Polska z Rosją bez Bartosza Kurka

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w siatkówce

Siatkówka

Polscy siatkarze nie usłyszą hymnu w trakcie Ligi Narodów

Czytaj więcej >
Transfery Resovia

Siatkówka

Wielki transfer Asseco Resovii. Jan Kozamernik dołączył do zespołu

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski siatkarek

Siatkówka

Polki rozpoczynają walkę w Lidze Narodów

Czytaj więcej >

Siatkówka

Były reprezentant ostro o występie siatkarek. “To była żenada”

Czytaj więcej >

Siatkówka

Tak wygląda sytuacja Polaków w tabeli Ligi Narodów

Czytaj więcej >