Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Zmarł Giampiero Boniperti, legendarny piłkarz i prezes Juventusu
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:39

Zmarł Giampiero Boniperti, legendarny piłkarz i prezes Juventusu

Nie żyje
Alicja/pixabay.com

Nie żyje Giampiero Boniperti, legendarny piłkarz i prezes Juventusu. Był także reprezentantem Włoch. Jako zawodnik pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Włoch w barwach turyńskiego zespołu, a po zakończeniu kariery w roli prezesa przyczynił się do wielu sukcesów "Starej Damy". Po jego śmierci piłkarska Italia pogrążyła się w żałobie.

  • Zmarł Giampiero Boniperti

  • Włoch był legendarnym piłkarzem i prezydentem Juventusu

  • Odszedł w wieku 93 lat

Piłkarskie Włochy poniosły wielką stratę. Nie żyje Giampiero Boniperti, który w latach 1946-1961 był piłkarzem Juventusu, a w barwach reprezentacji Włoch wystąpił 38 razy, zdobywając osiem bramek.

Po zakończeniu zawodniczej przygody z piłką poświęcił się roli działacza. W 1971 roku został prezesem klubu z Turynu. Pełnił tę funkcję do 1990 roku, a od 1991 do 1994 był dyrektorem zarządzającym. W 2006 roku został mianowany honorowym prezesem klubu, dzięki swoim zasługom.

Nie żyje Giampiero Boniperti, legenda Juventusu

Giampiero Boniperti całą swoją piłkarską spędził w Juventusie. W latach 1946-1961 zdobył pięć mistrzostw Włoch i dwa razy wygrywał krajowy puchar. W sezonie 1947/48 został królem strzelców Serie A. Przez lata był rekordzistą klubu w liczbie zdobytych goli dla "Starej Damy".

Był także częścią tercetu "Trio Magico", który współtworzył z Johnem Charlesem oraz Omarem Sivorim i wraz z nimi był postrachem innych drużyn włoskiej ekstraklasy. Boniperti był również reprezentantem Włoch. Dla "Azzurich" zagrał w 38 meczach i zdobył osiem goli.

Po odwieszeniu butów piłkarskich na kołek, Włoch pozostał w strukturach klubowych "Juve". W 1971 roku został prezesem klubu. Za jego kadencji Juventus został mistrzem Włoch aż dziewięć razy, trzy razy zdobył Puchar Włoch i dwukrotnie zagrał w finale Pucharu Europy. Tę funkcję sprawował do 1990 roku, a od 1991 do 1994 był dyrektorem zarządzającym. Z kolei w 2006 roku mianowano go honorowym prezesem klubu.

Włoch zmarł przez niewydolność serca

Dziś 18 czerwca 2021 zmarł Giampiero Boniperti. O tym, że legenda Juventusu nie żyje, poinformowała jego rodzina. Przyczyną jego śmierci była niewydolność serca. Dokładnie 4 lipca Boniperti skończyłby 93 lata. Został pożegnany przez największe postaci w historii "Juve".

- Drogi prezydencie, nikt nie był Juventusem tak jak ty i nikt nie będzie. Zawdzięczam ci wszystko, zarówno jako piłkarz jak i człowiek. Bez Juventusu, jego Juventusu, nie byłbym tym, kim jestem teraz. Będę ci wdzięczny na zawsze i mam nadzieję, że odwdzięczyłem się na boisku i poza nim - napisał inny legendarny piłkarz "Starej Damy" Alessandro Del Pierro.

Kondolencje rodzinie zmarłego złożył także Zbigniew Boniek.

- Spoczywaj w pokoju. Najszczersze dla całej rodziny - napisał prezes PZPN.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane