Swiatsportu.pl
Adam Małysz Wujek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Adam Małysz bardzo dużo zawdzięcza znanemu wujkowi

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Adam Małysz na stałe się zapisał w historii światowych skoków narciarskich. Sukcesów "Orła z Wisły" mogło nie być gdyby nie inspiracja jego wujka, legendy polskiego sportu, Jana Szturca. Do współpracy wracał często, nawet w latach swoich najwięk

  • Adam Małysz od początku kariery mógł liczyć na swojego wujka, który jest legendą sportu

  • Pierwszym trenerem "Orła z Wisły" jest Jan Szturc, ceniony trener skoczków

  • Z doświadczenia wujka Małysza korzystają kolejne generacje polskich zawodników

Adam Małysz bez wątpienia jest jednym z najlepszych skoczków narciarskich w historii. "Orzeł z Wisły" ma na koncie po cztery Kryształowe Kule, tytuły mistrza świata i medale olimpijskie. Do tego ma 39 wygranych zawodów Pucharu Świata.

Tych sukcesów by nie było, gdyby nie wujek Małysza, który zaraził go miłością do sportów zimowych. Okazuje się, że "Orzeł z Wisły" jest spokrewniony z Janem Szturcem, który ma wielkie zasługi dla polskiego sportu.

Adam Małysz jest spokrewniony z legendą sportu

Szturc już w młodości przejawiał wielki talent do sportów zimowych. Uprawiał biegi, kombinację norweską i skoki narciarskie. Startował w młodzieżowych mistrzostwach polski, a także Zimowej spartakiadzie Młodzieży, gdzie sięgał po medale, w tym także złote. Przez chwilę grał nawet w piłkę nożną w barwach Startu Wisła.

Jeszcze w latach 80. rozpoczął swoją karierę trenerską. Pod jego skrzydłami swoją karierę rozpoczynał właśnie Małysz. Drużyna złożona z "Orła z Wisły", a także Aleksandra Bojdy czy Tomisława Tajnera w latach 1992-1996 zdobyła kilkadziesiąt medali w swoich kategoriach wiekowych.

Później już w trakcie swojej seniorskiej kariery Małysz wielokrotnie wracał do współpracy ze Szturcem. Tak było w trakcie największego kryzysu formy Polaka pod koniec lat 90, kiedy trenerem kadry był Czech Pavel Mikeska.

- Pamiętam, że za moimi plecami trenował w Wiśle ze Szturcem, a mi pokazał zwolnienie lekarskie - opowiedział czeski trener rok temu w rozmowie ze skijumping.pl. - Cóż, poznałem Adama i od tej dobrej strony i od tej trochę gorszej - dodał.

Wujek Małysza wychowankiem mistrzów świata

Później współpraca Małysza ze swoim wujkiem nikogo nie dziwiła. Szturc pracował z "Orłem z Wisły" w czasach, kiedy trenerem Polaków został Apoloniusz Tajner. Do tej pory z jego doświadczenia korzystają kolejne generacje polskich skoczków.

Po zakończeniu kariery przez Małysza najbardziej znanym wychowankiem trenera Szturca w Pucharze Świata został Piotr Żyła. W tym roku, podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie, 34-latek zdobył złoty medal w konkursie na skoczni normalnej.

- Te medale mistrzostw świata i to czwarte miejsce tuż za podium, jest to ukoronowanie twojej kariery - powiedział Szturc podczas specjalnej uroczystości w Wiśle, na początku marca. - Dziękuję serdecznie za kontynuację tych wspaniałych osiągnięć przez wiślan, bo, po Adamie Małyszu, zostałeś drugim mistrzem świata - powiedział.

Za swoje sukcesy w pracy trenerskiej 62-latek już w 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma także pamiątkową tablicę w Wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu. W 2019 roku, podczas uroczystości stulecia PZN otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kamil Glik mieszka bez żony i dzieci

  • Niewytłumaczalny błąd Łukasza Fabiańskiego (WIDEO)

  • Jerzy Brzęczek liczy na ofertę z zagranicy?

Podobne artykuły

Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje do jutrzejszego konkursu LGP w Wiśle

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Doleżal Letnie Grand Prix

Skoki narciarskie

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Czytaj więcej >
Kamil Stoch z trofeum Złotego Orła za wygranie Turnieju Czterech Skoczni

Skoki narciarskie

Kamil Stoch udostępnia swoje trofea kibicom. Wszystkie z nich będzie można zobaczyć na żywo

Czytaj więcej >
Adam Małysz

Skoki narciarskie

Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Czytaj więcej >
Zbigniew Klimowski - trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski opowiedział o tym, jak ciężko przechodził koronawirusa

Czytaj więcej >