Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Adam Małysz rozpoczynał karierę pod okiem znanego wujka
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:32

Adam Małysz rozpoczynał karierę pod okiem znanego wujka

Adam Małysz Wujek
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
  • Adam Małysz jako początkujący zawodnik skakał pod skrzydłami swojego wujka Jana Szturca

  • W przeszłości Szturc zajmował się nie tylko sportami Zimowymi, ale także piłką nożną

  • Legendarny trener wychował w swojej karierze już dwóch mistrzów świata, w tym roku do Małysza dołączył Piotr Żyła

Przełom marca i kwietnia w ostatnich latach przypomina polskim kibicom, że minął właśnie kolejny rok, odkąd Adam Małysz zakończył karierę. W tym roku minęło już okrągłe 10 lat, odkąd "Orzeł z Wisły" odłożył narty.

Wtedy przychodzi też refleksja jak wiele polskie skoki i polski sport zawdzięcza skoczkowi z Wisły. Małysz w swojej kolekcji ma cztery Kryształowe Kule, cztery tytuły mistrza świata i cztery medale olimpijskie. Do tego powstała otoczka wokół niego - "małyszomania", którą żyła cała Polska i która zainspirowała kolejne pokolenia młodych polskich skoczków na czele z Kamilem Stochem, Dawidem Kubackim czy Piotrem Żyłą.

Adam Małysz rozpoczynał karierę pod okiem znanego wujka

Nie można zapominać, że tych sukcesów nie byłoby, gdyby nie wujek sportowca, Jan Szturc. Legendarny trener, który miał ogromny wpływ na karierę "Orła z Wisły", już w młodości przejawiał wielki talent do sportów zimowych. Uprawiał biegi, kombinację norweską i skoki narciarskie.

Startował w młodzieżowych mistrzostwach polski, a także Zimowej spartakiadzie Młodzieży, gdzie sięgał po medale, w tym także złote. W sezonie 1977/1978 występował w sekcji piłkarskiej Startu Wisła, który debiutował wtedy w C-klasie.

Swoją karierę trenerską rozpoczął w połowie lat 80. To właśnie pod jego skrzydłami swoje pierwsze skoki w sporcie stawiał Małysz. Drużyna, w której skład wchodził późniejszy medalista olimpijski, ale także Aleksander Bojda czy Tomisław Tajner w latach 1992-1996 zdobyła kilkadziesiąt medali w swoich kategoriach wiekowych.

Po zakończeniu przez Małysza kariery skoczka najbardziej znanym wychowankiem trenera Szturca w Pucharze Świata został Piotr Żyła. 34-latek ma na koncie dwa indywidualne medale mistrzostw świata, w tym ten złoty wywalczony przed miesiącem w Oberstdorfie.

Szturc wychowankiem mistrzów świata

Po tegorocznych mistrzostwach świata trener Szturc był obecny na uroczystości u prezydenta Wisły, gdzie dziękowano Żyle za jego złoty medal. Szkoleniowiec nie mógł ukryć wzruszenia sukcesem swojego byłego podopiecznego.

- Piotrek, jestem szalenie dumny z twoich osiągnięć, nie tylko teraz, ale za całokształt. Te medale mistrzostw świata i to czwarte miejsce tuż za podium, jest to ukoronowanie twojej kariery - stwierdził legendarny szkoleniowiec.

- Uważam, że ta kariera szybko się nie skończy, bo nie powiedziałeś jeszcze ostatniego słowa. Dziękuję serdecznie za kontynuację tych wspaniałych osiągnięć przez wiślan, bo, po Adamie Małyszu, zostałeś drugim mistrzem świata - powiedział trener Szturc.

Za swoje sukcesy w pracy trenerskiej 62-latek już w 2002 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma także pamiątkową tablicę w Wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu. W 2019 roku, podczas uroczystości stulecia PZN otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane