Swiatsportu.pl
tt tvp sport

twitter.com/TVP Sport

Bartosz Kurek zmienił koszulkę w trakcie meczu z Brazylią. Niesamowita inicjatywa FIVB i siatkarzy

27 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Bartosz Kurek w trakcie pierwszego seta meczu finałowego Ligi Narodów nagle zmienił koszulkę i przywdział kolorowy trykot. Dla widzów przed telewizorami było to spore zaskoczenie. Okazuje się, że jest to element kampanii FIVB “Equal Jersey”, która ma na celu zwrócić uwagę na problem nierówności w sporcie.

  • Polska w niedzielę o godzinie 15:00 stanęła do walki z Brazylią w finale Ligi Światowej w Rimini

  • W trakcie pierwszego seta doszło do zaskakującej dla kibiców sytuacji z udziałem m.in. Bartosza Kurka

  • Reprezentant Polski nagle zmienił koszulkę meczową na specjalny wielokolorowy trykot

  • Jest to element specjalnej akcji FIVB, która chce walczyć o równouprawnienie płci

Bartosz Kurek w trakcie finału Ligi Narodów z Brazylią nagle zmienił koszulkę reprezentacji na specjalny wielokolorowy trykot. Wielu kibiców mocno zdziwił ten obrazek. Jest to część akcji FIVB, w ramach której siatkarze walczą o równouprawnienie płci.

Michał Pazdan

Wielki powrót Michała Pazdana do Ekstraklasy?

CZYTAJ DALEJ

Bartosz Kurek ambasadorem specjalnej akcji

W niedzielę o godzinie 15:00 rozpoczął się wielki finał siatkarskiej Ligi Narodów w Rimini. Naprzeciwko siebie stanęły dwie zdecydowanie najlepsze drużyny całych rozgrywek, czyli Polska i Brazylia. W trakcie pierwszego seta kibice obejrzeli niecodzienną sytuację.

Po pierwszej przerwie technicznej Bartosz Kurek, a także Brazylijczyk Wallace nagle zmienili koszulki meczowe. Zawodnicy założyli specjalne wielokolorowe trykoty. Kibice przed telewizorami byli zupełnie zaskoczeni. 

Okazuje się, że jest to część akcji prowadzonej przez FIVB o nazwie “Equal Jersey”. W jej ramach zawodnicy walczą o równouprawnienie płci w sporcie. W związku z tym siatkarze założyli koszulki z nazwiskiem zawodniczek, które występują w swoich drużynach z takim samym numerem jak oni.

Bartosz Kurek, który występuje z “6” przywdział koszulkę z imieniem i nazwiskiem Iriny Korolewej. Brazylijczyk Wallace, który gra z “8” miał natomiast koszulkę z imieniem i nazwiskiem innej rosyjskiej zawodniczki, Natalii Gonczarowej. Gdy któryś z zawodników zdobył punkt, na ekranach hali w Rimini pojawiał się napis “punkt dla równości”.

Siatkówka walczy o równouprawnienie płci

- Volleyball World jest dumny z tego, że jest przodującym propagatorem równości płci w sporcie. Równość płci i inkluzywność są wpisane w DNA siatkówki i zawsze będziemy odmawiać godzenia się na status quo - powiedział na temat akcji dyrektor generalny Volleyball World Finn Taylor.

- Rozpoczynając kampanię Equal Jersey, chcemy pokazać, że siatkówka jest uniwersalna. Łączy ludzi, a zawodnicy i kibice wiernie wspierają wszystkich, broniąc równości, różnorodności i inkluzywności, widząc ja jako nieograniczoną siłę - dodał. 

- Zasady w sporcie są często takie same dla wszystkich graczy, nadal jednak istnieje ogromna dysproporcja między płciami w sporcie, którą należy zakwestionować. Siatkówka ma na celu promowanie równych szans w całym sporcie - czytamy natomiast w komunikacie FIVB.

Mecz Polski z Brazylią w finale Ligi Narodów nadal trwa. Pierwszego seta wygrali “Biało-Czerwoni”. Brazylijczycy zdołali jednak wygrać drugą partię. W tej chwili jest remis 1:1.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: Podobne artykuły

Vital Heynen selekcjoner reprezentacji Polski w siatkówce

Siatkówka

Vital Heynen odejdzie z reprezentacji Polski? Kluczowe będą wyniki wyborów na prezesa PZPS

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w siatkówce

Siatkówka

Gdzie obejrzeć finał Ligi Narodów pomiędzy Polską i Brazylią?

Czytaj więcej >
Reprezentantki Polski w siatkówce

Siatkówka

Polskie siatkarki uległy Chinkom w Lidze Narodów

Czytaj więcej >
Paweł Zatorski, Mateusz Bieniek i Maciej Muzaj

Siatkówka

Oficjalnie: Paweł Zatorski nowym libero Asseco Resovii Rzeszów

Czytaj więcej >
Marcin Janusz i inni reprezentanci Polski

Siatkówka

Marcin Janusz nowym rozgrywającym ZAKSY. Ma "wejść w buty" Benjamina Toniuttiego

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Rosja Liga Narodów

Siatkówka

Polki po wielkich emocjach pokonały Rosjanki. Biało-Czerwone pożegnały się z Ligą Narodów

Czytaj więcej >