Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Georginio Wijnaldum ostrzega, że Holendrzy "po prostu zejdą z boiska" w Budapeszcie
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

Georginio Wijnaldum ostrzega, że Holendrzy "po prostu zejdą z boiska" w Budapeszcie

Georginio Wijanldum na Euro 2020
PETER DEJONG/AFP/East News

Reprezentacja Holandii w niedzielę zagra w 1/8 finału Euro 2020, a ich rywalem będą Czesi. Oba zespoły spotkają się ze sobą na stadionie w Budapeszcie. Na obiekcie w trakcie meczu Francji z Portugalią doszło do rasistowskich incydentów. Georignio Wijnaldum ostrzega, że jeśli sytuacja powtórzy się w trakcie ich spotkania, to "Oranje" zejdą z boiska.

  • Holandia zagra z Czechami 27 czerwca w 1/8 finału Euro 2020

  • Obie ekipy spotkają się na stadionie Ferenca Puskasa w Budapeszcie

  • Na tym stadionie Węgrzy dopuścili się rasistowskich zachowań podczas meczu Francja-Portugalia

  • Jeśli sytuacja powtórzy się w niedzielę, podopieczni Franka de Boera zejdą z boiska

Nie tylko w ostatnich tygodniach, ale także i w przeszłości można było przekonać się, że Węgrzy nie są zbyt tolerancyjnym narodem, przynajmniej jeśli mamy na uwadze grono kibiców. Ci nie tylko w trakcie Euro 2020, ale również Euro 2016 dowiedli, że mają w poważaniu dyskryminację rasową.

Niestety do nieprzyjemnych incydentów ze strony kibiców zasiadających na trybunach w Budapeszcie doszło podczas spotkania Francji z Portugalią. UEFA już wszczęła w tej sprawie śledztwo, ale istnieją obawy przed kolejnym meczami, że dojdzie do podobnych zachowań. Dlatego Georignio Wijnaldum ostrzega, iż jeśli to się powtórzy, wówczas piłkarze reprezentacji Holandii zejdą z boiska.

Georignio Winaldum apeluje: z powodu rasistowskich obelg można przegrać mecz

Kapitan reprezentacji Holandii podkreślił, że przez rasistowskie zachowania można przegrać mecz. Nie trudno zrozumieć, iż obelgi kierowane do niektórych piłkarzy różnej rasy mogą być dla nich bardzo bolesne, a wówczas niełatwo jest skupić się na grze.

- UEFA musi zacząć chronić piłkarzy przed takimi sytuacjami - mówi Georginio Wijnaldum na łamach "The Guardian".

Nowy piłkarz PSG w meczu z Czechami w ramach solidarności z równością płciową zagra na ramieniu z tęczową opaską, co niedawno uczynił także Manuel Neuer.

- Tu nie chodzi tylko o Węgry. Ta opaska ma większe znaczenie. Jest symbolem różnorodności. Jedna miłość oznacza, że każdy z nas jest częścią tego świata i każdy powinien mieć możliwość swobodnie wyrażać samego siebie - zauważył holenderski pomocnik.

Piłkarze reprezentacji Holandii zejdą z murawy, jeśli usłyszą rasistowskie obelgi

W niedzielę na stadionie w Budapeszcie reprezentacja Holandii zagra z Czechami i jeśli na trybunach pojawią się rasistowskie zachowania, to podopieczni Franka de Boera zejdą do szatni.

- Jeśli w Budapeszcie spotkamy się z rasizmem, po prostu zejdziemy z boiska. Dobrze by było, gdyby to sędzia pierwszy przerwał mecz, a z boiska zeszły obie drużyny. Bo tylko wspólnie, a nie w pojedynkę, możemy skutecznie przeciwstawić się tego typu zjawiskom - zagroził kapitan "Oranje".

Trudno stwierdzić, czy taka deklaracja w czymś pomoże, ale słowa Wijnalduma są bardzo ważne i należy je sobie wziąć głęboko do serca. To karygodne, że w dzisiejszych czasach niektórzy ludzie są dyskryminowani ze względu na swoje pochodzenie i kolor skóry, dlatego wszelkie przejawy rasizmu należy zdecydowanie potępiać.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane