Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Holandia w 1/8 finału. Pewne zwycięstwo nad Austrią
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Holandia w 1/8 finału. Pewne zwycięstwo nad Austrią

Projekt bez tytułu - 2021-06-18T100551.025

Euro 2020 jest już na półmetku fazy grupowej. Po dwóch kolejkach poznaliśmy kolejne zespoły, które już zapewniły sobie awans do 1/8 finału. W czwartek wieczorem do tego grona dołączyła Holandia, która bez większych problemów pokonała Austrię 2:0, a mogła wygrać znacznie okazalej.

• Euro 2020 poznało ekipy, które wywalczyły awans do fazy pucharowej

• We wtorek do tego grona dołączyła Holandia, która wygrała swój drugi mecz grupowy

• Oranje wygrali w czwartek wieczorem z Austrią 2:0

Euro 2020 poznaje już pierwsze rozwiązania. Po dwóch kolejkach grupowych poznajemy już pierwsze zespoły, które wywalczyły sobie awans do fazy pucharowej. Do tego grona dołączają już kolejne drużyny.

W środę miejsce w 1/8 finału wywalczyli sobie Włosi, którzy po zwycięstwie 3:0 nad Turcją w meczu otwarcia, takim samym dorobkiem bramkowym pokonali Szwajcarów. Wyjście z grupy zapewnili sobie także Belgowie, którzy pokonali w czwartek Danię 2:1, a wcześniej wygrali z Rosją 2:0.

Euro 2020: Holandia z awansem do 1/8 finału

Na zakończenie czwartkowej serii gier awans do 1/8 finału mogli zapewnić sobie Holendrzy. Podopieczni Franka de Boera po zwycięstwie w pierwszej kolejce 3:2 nad Ukrainą mierzyli się w drugim meczu z Austrią, która na rozpoczęcie Euro pokonała Macedonię Północną 3:1.

Już od początku "Oranje" narzucili swoje warunki gry. Już w 10 minucie David Alaba nadepnął w polu karnym Denzela Dumfriesa i sędzia po analizie VAR wskazał na wapno. Rzut karny na gola pewnym strzałem zamienił Memphis Depay.

Przez kolejne pół godziny Holendrzy zdecydowanie przeważali na boisku, ale brakowało klarownych sytuacji bramkowych. Dopiero w 24. minucie przed szansą stanął Depay, ale piłka po jego strzale minimalnie minęła słupek.

Na przerwę "Oranje" powinni schodzić przy dwubramkowym prowadzeniu. W 40. minucie Depay powinien zapisać na koncie swoje drugie trafienie. Patrick Van Aanholt dograł długą piłkę Wouta Weghorsta, a ten ją wyłożył napastnikowi Olympique'u Lyon, który mając przed sobą tylko pustą bramkę, uderzył mocno nad poprzeczką.

Pewna wygrana "Oranje" nad Austriakami

Po przerwie Holendrzy kontynuowali swoje ataki, ale brakowało im albo skutecznego wykończenia, albo dobrego ostatniego podania. Dopiero w 61 minucie byliśmy świadkami pierwszej klarownej sytuacji. Stefan de Vrij idealnie wyskoczył w polu karnym do dośrodkowania z rzutu rożnego, ale jego strzał głową z łatwością obronił bramkarz.

Sześć minut później znowu dał o sobie znać Dumfries, który podwyższył wynik spotkania. Szybką akcję Holendrów rozpoczął Depay, który zagrał prostopadle do wprowadzonego chwilę wcześniej Donyella Malena. Ten znalazł w polu karnym kolegę z PSV Eindhoven, a 25-latkowi nie pozostało nic innego, jak wpakować piłkę do siatki.

Holendrzy po strzeleniu drugiego gola uspokoili grę środku pola i chcieli nie dopuścić do powtórki z meczu z Ukrainą, gdzie też prowadzili 2:0, a zakończyło się 3:2. Dziewięć minut przed końcem szansę na strzelenie gola kontaktowego miał Alaba, ale piłka po jego strzale o centymetry minęła prawy słupek "Oranje". W końcówce już nie byliśmy świadkami zrywu żadnej z ekip. Holendrzy dowieźli zwycięstwo 2:0 i zapewnili sobie awans do 1/8 finału.

W piątek kolejne drużyny mogą sobie zapewnić miejsce w fazie pucharowej. Przed taką szansą stoją Anglicy, którzy zmierzą się ze Szkocją. Do tego w ważnym dla Polaków meczu zmierzą się Słowacja i Szwecja. Jeżeli wygra ekipa Janne Anderssona, to Polacy, żeby utrzymać szanse na awans, będą musieli w sobotę zdobyć punkty z Hiszpanią.

Holandia - Austria 2:0 (1:0) 11' k Depay, 67' Dumfries

Holandia: Stekelenburg - Dumfries, De Vrij, De Ligt, Blind (64' Ake), Van Aanholt (65' Wijndal) - De Roon (74' Gravenberch), Wijnaldum, F. De Jong - Weghorst (64' Malen), Depay (82' Luuk de Jong)

Austria: Bachmann - Lainer, Dragović (84' Lienhart), Hinteregger, Ulmer - Baumgartner (70' Lazaro), X. Schlager (84' Onisiwo), Laimer (62' Grillitsch), Alaba - Gregoritsch (62' Kalajdzic), Sabitzer Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: