Swiatsportu.pl > Siatkówka > FIVB prowadzi dochodzenie w sprawie potencjalnego skandalu z udziałem Heynena i Kubiaka
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 08:00

FIVB prowadzi dochodzenie w sprawie potencjalnego skandalu z udziałem Heynena i Kubiaka

Michał Kubiak
JURE MAKOVEC/AFP/East News

FIVB wszczęła postępowanie w sprawie domniemanego skandalu z udziałem Vitala Heynena i Michała Kubiaka. Wszystko przez wpis Earvina Ngapetha w mediach społecznościowych, w którym Francuz oskarżał naszego selekcjonera o rasizm, a kapitana o wyzwiska, czego obaj rzekomo mieli się dopuścić w trakcie środowego starcia w Lidze Narodów.

  • Vital Heynen i Michał Kubiak zostali oskarżeni przez Earvina Ngapetha

  • Według francuskiej gwiazdy Belg miał użyć rasistowskiego słowa w trakcie meczu

  • Z kolei nasz kapitan ponoć rzucał wyzwiskami na parkiecie w kierunku Francuzów

  • Dochodzenie w tej sprawie rozpoczęła FIVB

Reprezentacja Polski zakwalifikowała się do final four Ligi Narodów bez większych problemów, dlatego dwa ostatnie mecze w jej wykonaniu mogły nieco odbiegać poziomem od poprzednich spotkań. W ostatnim starciu w fazie grupowej "Biało-Czerwoni" ulegli Francji 2:3.

To właśnie po tym meczu wybuch skandal, którego głównymi bohaterami są Vital Heynen i Michał Kubiak. Obaj członkowie naszej kadry zostali oskarżeni przez Earvina Ngapetha o nieodpowiednie zachowanie na parkiecie. Sprawą zajęła się już FIVB, która ustali, czy faktycznie Francuz słusznie oskarża naszego selekcjonera i kapitana.

Wpis Earvina Ngapetha rozpętał prawdziwą burzę

Po zwycięstwie reprezentacji Francji nad Polską Earvin Ngapeth opublikował na swoich mediach społecznościowych wpis, który wywołał wielkie poruszenie w środowisku siatkarskim. Największa gwiazda "Trójkolorowych" twierdzi, że Vital Heynen użył rasistowskiego słowa podczas spotkania, a Michał Kubiak miał wyzywać przyjmującego i jego kolegów.

- To jest ewidentny rasizm. Nie mówię już o zachowaniu Kubiaka, który przez cały mecz nas wyzywał. Takie osoby nie należą do naszego świata siatkówki. VNL - zróbcie coś z tym - zaapelował Ngapeth na InstaStory.

Jak się okazuje, FIVB, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej naprawdę przeprowadzi dochodzenie w tej sprawie, a właściwie już to zrobiła. Informację o tym, że związek zajął się to sprawą przekazał Gianluca Pasini, dziennikarz "La Gazzetta dello Sport", który podzielił się tą wiadomością na swoim blogu.

- Jeśli zostanie stwierdzone, że doszło do naruszenia Regulaminu Dyscyplinarnego FIVB, sprawa zostanie przekazana do Panelu Dyscyplinarnego. Żadne inne komentarze nie będą wygłaszane do momentu zakończenia postępowania - poinformował Włoch.

Vital Heynen zdążył już odnieść się do całego zamieszania

Selekcjoner reprezentacji Polski, mimo że stara się nie komentować tego, co zostało napisane w internecie, to tym razem zrobił wyjątek i zdementował "rewelacje", o których pisał Earvin Ngapeth.

- Ten raz chcę zareagować na rzeczy pisanie w internecie. Nigdy w życiu nikogo nie obrażałem na tle rasistowskim. Wręcz przeciwnie, mocno wierzę w równość wszystkich ludzi bez względu na kolor skóry, religię czy pochodzenie - zaznaczył wyraźnie Vital Heynen.

Jak zostało wspominane, do zakończenia sprawy nie będą pojawiały się komentarze w tej sprawie, a Belg zapewne zrobił to jeszcze zapewne jeszcze zanim tak postanowiono, dlatego na razie próżno szukać komentarza od Michała Kubiaka.

Reprezentacja Polski swój kolejny mecz w Lidze Narodów rozegra już jutro o godzinie 15:00, a jej rywalem będzie Słowenia, czyli jedno z "przekleństw" naszych siatkarzy. W przypadku wygranej w niedzielę "Biało-Czerwoni" zagrają o zwycięstwo w rozgrywkach w wielkim finale, lub powalczą w meczu o trzecie miejsce, jeśli okażą się słabsi od Słoweńców.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane