Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polacy nie zagrają w Bilbao podczas Euro 2020

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Reprezentacja Polski miała zagrać w Bilbao swój drugi mecz fazy grupowej na Euro 2020. Od kilku tygodni były obawy, czy spotkanie faktycznie uda rozegrać się w tej lokalizacji. Teraz wiemy już na pewno, że do tego nie dojdzie. Bilbao oficjalnie zostało sk

  • Mecz reprezentacji Hiszpanii z Polską na Euro 2020 nie zostanie rozegrany w Bilbao

  • Miasto zostało skreślone z listy organizatorów mistrzostw Starego Kontynentu

  • Władze miasta Bilbao zarzucają UEFA, że ta „broniła swoich interesów za ich plecami”

Reprezentacja Polski ma spore problemy przed Euro 2020. Wszystko związane jest z lokalizacją spotkań naszej drużyny narodowej. Pech chciał, że dwa miasta, w których „Biało-Czerwoni” mieli rozegrać swoje wszystkie grupowe mecze, nie spełniły wymogu dotyczącego obecności kibiców na trybunach podczas mistrzostw.

Najpierw pojawiły się kłopoty w Dublinie i niemal pewno nie odbędą się tam żadne spotkania, choć oficjalnej decyzji jeszcze nie ma. Ta została podjęta w przypadku Bilbao, które pozbawiono roli miasta-gospodarza nadchodzącego turnieju. Co ciekawe władze stolicy Kraju Basków są zdania, że zostały spełnione wszystkie wymogi i UEFA tylko „broni swoich interesów”.

Bilbao pozbawione organizacji Euro 2020

Bilbao miało być jednym z miast-organizatorów Euro 2020. W tym mieście na 19 czerwca zaplanowano mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią. W sumie na obiekcie San Mames, który na co dzień jest domem Athletiku Bilbao miały zostać rozegrane 4 mecze mistrzostw, a nawet jedno spotkanie 1/8 finału, ale ostatecznie do tego nie dojdzie.

W środę wieczorem na oficjalnej stronie miasta Bilbao pojawiła się informacja o decyzji UEFA, która wypowiedziała umowę i pozbawiła stolicę Kraju Basków możliwości organizowania mistrzostw Europy.

Magistrat jest zdania, że potraktowano ich niesprawiedliwie. W swoim komunikacie władze Bilbao napisały m.in., iż w sześcioletnim projekcie kierowały się zasadami w baskijskim stylu, czyli powagą, spójnością, profesjonalizmem i odpowiedzialnością.

Miasto uważa, że w pełni wywiązało się ze swoich zobowiązań i było w stanie zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo podczas turnieju. Ponadto zarzuca UEFA „bronienie swoich interesów za ich plecami”, bowiem w żadnym z komunikatów federacji Baskowie nie znaleźli ani jednego powodu, sportowego, społecznego czy gospodarczego, a tym bardziej związanego ze zdrowiem publicznym i kontrolą oraz środkami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który wpłyną na taką, a nie inną decyzję. To nie do końca jest zgodne z prawdą, gdyż UEFA bardzo wyraźnie podkreśliła, że gwarancji obecności kibiców na trybunach, będzie równoznaczny z odebraniem organizacji turnieju.

Gdzie teraz zagra reprezentacja Polski?

W związku z odebraniem Bilbao roli miasta-organizatora Euro 2020, na razie nie wiadomo, co z nową lokalizacją meczu reprezentacji Polski. Hiszpanie mają przygotowaną drugą propozycję, jaką byłoby rozegranie spotkań z Bilbao w Sewilli na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, ale latem w Andaluzji temperatury wyraźnie przekraczają 30 stopni, dlatego ta lokalizacja może być nie do zaakceptowania dla UEFA.

Nadal nie jest przesądzone, gdzie Polacy zagrają swoje dwa pozostałe mecze grupowe ze Słowacją i Szwecją. Dużo mówi się, iż Dublin może zostać zastąpiony przez Sankt-Petersburg, co akurat byłoby nie najgorszym pomysłem pod względem lokalizacyjnym dla „Biało-Czerwonych”, ale wówczas należałoby dobrać odpowiednie miejsce na bazę podczas mistrzostw Europy. Ta kandydatura wydaje się być bardzo prawdopodobna, gdyż Zenit na swoim oficjalnym koncie twitterowym przyznał (i to w języku polskim), że nie może doczekać się przyjazdu naszych piłkarzy.

Euro 2020 rozpocznie się 11 czerwca i potrwa do 11 lipca. Polacy będą rywalizowali w grupie E, z Hiszpanią, Słowacją oraz Szwecją. Finał zaplanowano na 11 lipca na stadionie Wembley w Londynie. Mecz rozpocznie się o godzinie 21:00.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Marcin Najman broni Mariusza Pudzianowskiego. Burza w sieci

  • Prezydent FIFA grozi gigantom Superligi

  • Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadek

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >