Reprezentacja Polski Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polacy nie zagrają w Bilbao podczas Euro 2020

22 Kwiecień 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Reprezentacja Polski miała zagrać w Bilbao swój drugi mecz fazy grupowej na Euro 2020. Od kilku tygodni były obawy, czy spotkanie faktycznie uda rozegrać się w tej lokalizacji. Teraz wiemy już na pewno, że do tego nie dojdzie. Bilbao oficjalnie zostało skreślone z listy miast-gospodarzy turnieju, ale magistrat stolicy Kraju Basków jest oburzony postawą UEFA, której przedstawicieli mieli zachować się karygodnie.

  • Mecz reprezentacji Hiszpanii z Polską na Euro 2020 nie zostanie rozegrany w Bilbao
  • Miasto zostało skreślone z listy organizatorów mistrzostw Starego Kontynentu
  • Władze miasta Bilbao zarzucają UEFA, że ta „broniła swoich interesów za ich plecami”

Reprezentacja Polski ma spore problemy przed Euro 2020. Wszystko związane jest z lokalizacją spotkań naszej drużyny narodowej. Pech chciał, że dwa miasta, w których „Biało-Czerwoni” mieli rozegrać swoje wszystkie grupowe mecze, nie spełniły wymogu dotyczącego obecności kibiców na trybunach podczas mistrzostw.

Najpierw pojawiły się kłopoty w Dublinie i niemal pewno nie odbędą się tam żadne spotkania, choć oficjalnej decyzji jeszcze nie ma. Ta została podjęta w przypadku Bilbao, które pozbawiono roli miasta-gospodarza nadchodzącego turnieju. Co ciekawe władze stolicy Kraju Basków są zdania, że zostały spełnione wszystkie wymogi i UEFA tylko „broni swoich interesów”.

Bilbao pozbawione organizacji Euro 2020

Bilbao miało być jednym z miast-organizatorów Euro 2020. W tym mieście na 19 czerwca zaplanowano mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią. W sumie na obiekcie San Mames, który na co dzień jest domem Athletiku Bilbao miały zostać rozegrane 4 mecze mistrzostw, a nawet jedno spotkanie 1/8 finału, ale ostatecznie do tego nie dojdzie.

W środę wieczorem na oficjalnej stronie miasta Bilbao pojawiła się informacja o decyzji UEFA, która wypowiedziała umowę i pozbawiła stolicę Kraju Basków możliwości organizowania mistrzostw Europy.

Tomasz Hajto jest gotów poprowadzić Schalke 04 GelsenkirchenTomasz Hajto jest gotów poprowadzić Schalke 04 GelsenkirchenCzytaj dalej

Magistrat jest zdania, że potraktowano ich niesprawiedliwie. W swoim komunikacie władze Bilbao napisały m.in., iż w sześcioletnim projekcie kierowały się zasadami w baskijskim stylu, czyli powagą, spójnością, profesjonalizmem i odpowiedzialnością.

Miasto uważa, że w pełni wywiązało się ze swoich zobowiązań i było w stanie zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo podczas turnieju. Ponadto zarzuca UEFA „bronienie swoich interesów za ich plecami”, bowiem w żadnym z komunikatów federacji Baskowie nie znaleźli ani jednego powodu, sportowego, społecznego czy gospodarczego, a tym bardziej związanego ze zdrowiem publicznym i kontrolą oraz środkami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który wpłyną na taką, a nie inną decyzję. To nie do końca jest zgodne z prawdą, gdyż UEFA bardzo wyraźnie podkreśliła, że gwarancji obecności kibiców na trybunach, będzie równoznaczny z odebraniem organizacji turnieju.

Gdzie teraz zagra reprezentacja Polski?

W związku z odebraniem Bilbao roli miasta-organizatora Euro 2020, na razie nie wiadomo, co z nową lokalizacją meczu reprezentacji Polski. Hiszpanie mają przygotowaną drugą propozycję, jaką byłoby rozegranie spotkań z Bilbao w Sewilli na Estadio Ramon Sanchez Pizjuan, ale latem w Andaluzji temperatury wyraźnie przekraczają 30 stopni, dlatego ta lokalizacja może być nie do zaakceptowania dla UEFA.

Nadal nie jest przesądzone, gdzie Polacy zagrają swoje dwa pozostałe mecze grupowe ze Słowacją i Szwecją. Dużo mówi się, iż Dublin może zostać zastąpiony przez Sankt-Petersburg, co akurat byłoby nie najgorszym pomysłem pod względem lokalizacyjnym dla „Biało-Czerwonych”, ale wówczas należałoby dobrać odpowiednie miejsce na bazę podczas mistrzostw Europy. Ta kandydatura wydaje się być bardzo prawdopodobna, gdyż Zenit na swoim oficjalnym koncie twitterowym przyznał (i to w języku polskim), że nie może doczekać się przyjazdu naszych piłkarzy.

Euro 2020 rozpocznie się 11 czerwca i potrwa do 11 lipca. Polacy będą rywalizowali w grupie E, z Hiszpanią, Słowacją oraz Szwecją. Finał zaplanowano na 11 lipca na stadionie Wembley w Londynie. Mecz rozpocznie się o godzinie 21:00.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł