Swiatsportu.pl
Polscy kibice

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Chorzów ubiega się o organizację lekkoatletycznych MŚ w 2025 roku

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce mogą odbyć się w Polsce. Władze Śląska zgłosiły swoją kandydaturę do organizacji imprezy w 2025 roku, co potwierdziło TVP Sport. Gospodarzem zawodów miałby być Chorzów i rzecz jasna znajdujący się w tym mieście "dom królowej sportu", czyli Stadion Śląski. Po sukcesie, jakim okazały się MŚ sztafet, Śląsk chce iść za ciosem.

  • Mistrzostwa świata w lekkoatletyce mogą zostać zorganizowane w Polsce

  • Śląsk zgłosił swoją kandydaturę do organizacji zawodów w 2025 roku

  • Areną zmagań miałby być Stadion Śląski

  • Konkurencyjną kandydaturą dla Chorzowa jest Kenia

Polska była już organizatorem wielu mistrzostw świata w różnych dyscyplinach, ale jeszcze nie w lekkoatletyce. To już niedługo może ulec zmianie. Śląsk, a konkretnie Chorzów zgłosił swoją kandydaturę do przyjęcia najlepszych sportowców globu w 2025 roku.

Fakt, że zgłoszenie zostało już oficjalnie wysłane, udało się potwierdzić redakcji TVP Sport. Tamtejsze władze są rozochocone po sukcesie, jaki okazała się organizacja mistrzostw świata sztafet, które odbyły się w zeszły weekend na Stadionie Śląskim.

Polska ubiega się o organizację mistrzostw świata

Najbliższe terminy na organizację mistrzostw świata są już zarezerwowane. Światowy czempionat w lekkoatletyce w przyszłym roku odbędzie się w amerykańskim Eguene, a w 2023 roku w Budapeszcie. Dlatego właśnie najbliższą nieobsadzoną datą jest rok 2025.

TVP Sport udało się ustalić, że oficjalna kandydatura z Polski została zgłoszona przez marszałka województwa śląskiego. Oznacza to, że Chorzów jest bardzo zdeterminowany, aby gościć u siebie najlepszych lekkoatletów świata, nie zważając na porażkę przy ubieganiu się o organizację mistrzostw Europy w 2024 roku, którą ostatecznie powierzono Rzymowi.

– Wysłaliśmy aplikację do światowej centrali, która została przyjęta i przeszliśmy do kolejnego etapu. Teraz będziemy przygotowywali dokładną dokumentację, na co mamy czas do września. Liczę jednak, że wszystko będzie gotowe jeszcze przed igrzyskami w Tokio – potwierdził w rozmowie z TVP Sport Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Marszałek podkreślił również, że Chorzów jest w pełni gotowy na podjęcie się organizacji tego typu imprezy i niepowodzenie przy wyścigu o ME, nie wynikało z jakichś braków. Warto podkreślić, że konkurs pchnięcia kulą ma najprawdopodobniej odbyć się w starożytnym Koloseum, co mogło przeważyć o wyborze włoskiej kandydatury.

Chorzów ma jednak dużego konkurenta

Marszałek Jakub Chełstowski w wywiadzie dla TVP Sport zapewniał, że Chorzów ma wszystko, aby zorganizować mistrzostwa świata. Baza hotelowa, Stadion Śląski, lotniska, te obiekty w pełni są zagwarantować najwyższe standardy. Na dodatek marszałek rozmawiał już w tej sprawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Niestety, ale podobnie jak w przypadku konkursu na wyłonienie organizatora mistrzostw Europy, tak i tu Chorzów będzie musiał zmierzyć się z poważną kandydaturą. Kenia również zabiega o to, aby przyjąć u siebie najlepszych lekkoatletów świata, a pozycja afrykańskich państw w ostatnich latach coraz bardziej rośnie.

Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem takie tendencje należy chwalić. Sebastian Coe, czyli szef międzynarodowego stowarzyszenia lekkoatletów, optuje za tym, aby coraz więcej zawodów odbywało się w Afryce i tak faktycznie się dzieje. Według relacji ich organizacja pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale chęci World Athletics przemawiają za potencjalnym popieraniem tej kandydatury.

Sytuacji Chorzowowi nie poprawia fakt, że mistrzostwa świata w 2023 roku zorganizuje Budapeszt, a władze lekkoatletyczne starają się, aby imprezy tej rangi były przydzielane w różnych zakątkach świata. W XXI wieku tylko raz zdarzyło się, że jeden kontynent organizował MŚ dwa razy z rzędu, a było to w 2003 i 2005 roku, kiedy zawody odbyły się w Europie, a dokładniej w Helsinkach i Paryżu. Polska oferta ma jednak wszystko, co mieć powinna, zatem należy trzymać kciuki za jej powodzenie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Anita Włodarczyk lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem.

Inne sporty

Anita Włodarczyk bez formy po powrocie. Będzie jej trudno o medal w Tokio

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Inne sporty

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >
Zmarł

Inne sporty

Nie żyje Håkon Brusveen, dwukrotny medalista olimpijski

Czytaj więcej >

Inne sporty

Tragiczny wypadek. Nie żyje 24-letni bramkarz Columbus Blue Jackets

Czytaj więcej >

Inne sporty

Paweł Fajdek zachwyca formą przed igrzyskami (WIDEO)

Czytaj więcej >
Kornelia Lesiewicz

Inne sporty

Kornelia Lesiewicz została mistrzynią Europy. Wielki sukces Polki tuż przed igrzyskami

Czytaj więcej >