Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Christian Eriksen - jeden z najlepszych piłkarzy w historii Danii
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Christian Eriksen - jeden z najlepszych piłkarzy w historii Danii

Projekt bez tytułu - 2021-06-12T214557.703
FRIEDEMANN VOGEL/AFP/East News

Cristian Eriksen, który w sobotni wieczór swoim zasłabnięciem przeraził cały świat nie tylko ten piłki nożnej, jest jednym z najlepszych duńskich piłkarzy w Historii. Zawodnik przez lata był filarem Tottenhamu, a obecnie jest podporą Interu Mediolan. Aż pięciokrotnie był wybierany na najlepszego zawodnika Danii.

  • Christian Eriksen zasłabł w meczu Danii z Finlandią na Euro 2020

  • 29-letni pomocnik jest jednym z najlepszych piłkarzy w historii duńskiej piłki nożnej

  • Zawodnik Interu Mediolan aż pięć razy otrzymał nagrodę dla najlepszego duńskiego piłkarza roku

Christian Eriksen pod koniec pierwszej połowy przy stanie 0:0 bez żadnego kontaktu z rywalem padł na murawę i stracił przytomność. Na miejscu natychmiast pojawiły się służby medyczne, które rozpoczęły akcję ratunkową.

Świat obiegły dramatyczne sceny z reanimacji 29-letniego zawodnika. Przez ok. 15 minut ratownicy walczyli o życie zawodnika, aż w końcu w asyście kolegów z reprezentacji został przeniesiony do szatni.

Od razu UEFA poinformowała, że zawodnik został przetransportowany do szpitala, gdzie przejdzie dokładne badania. Duńska federacja za pomocą mediów społecznościowych poinformowała, że stan piłkarza jest stabilny. Kilka minut po godzinie 20 UEFA przekazała, że mecz grupowy Dania - Finlandia zostanie dokończony.

Christian Eriksen jednym z najlepszych piłkarzy w historii Danii

Eriksen urodził się 14 lutego 1992 roku. Ofensywny pomocnik jest jednym z najlepszych i najbardziej utytułowanych zawodników w historii duńskiej piłki nożnej. Choć wciąż czeka na sukces z drużyną narodową.

W sobotę po raz 109. wybiegł na boisko w barwach reprezentacji Danii. Ten dorobek daje mu 5. miejsce w zestawieniu piłkarzy z największą liczbą występów w kadrze. Do lidera Dennisa Rommedahla traci tylko 17 spotkań. Do tego w kadrze strzelił 36 goli.

Na wody poważnej piłki nożnej wypłynął w Ajaksie Amsterdam. W Holandii występował w latach 2010-2013 i trzykrotnie sięgał po tytuł mistrzów kraju. Swoją dobrą postawą w Amsterdamie zwrócił na siebie uwagę przedstawicieli Tottenhamu Hotspur.

W zespole z Londynu trafił w 2013 roku i przez lata był jednym z najważniejszych zawodników w drużynie "Kogutów". W Anglii występował przez siedem lat, aż zimą ubiegłego roku przeniósł się do Interu Mediolan.

Eriksen przeszedł do historii duńskiej piłki

Eriksen zaraz po przyjściu do Serie A był jednym z najważniejszych zawodników zespołu Antionio Conte. Jednak w minionym sezonie stracił miejsce w podstawowym składzie. Zaliczył co prawda 34 występy, ale średnio na boisku przebywał średnio 49 minut. Trzy tygodnie temu cieszył się ze zdobycia mistrzostwa Włoch.

Szczególnie w ostatnich latach Eriksen wyrósł na czołową postać swojej reprezentacji. W eliminacjach mistrzostw świata 2018 strzelił 11 goli. O jego sile w tych eliminacjach przekonała się także reprezentacja Polski. W rewanżowym meczu Biało-Czerwoni przegrali 0:4, a Eriksen strzelił gola i zaliczył dwie asysty.

Do tego aż pięciokrotnie był wybierany Piłkarzem Roku w Danii. To najwięcej w historii wśród mężczyzn. Pierwsze trzy statuetki odebrał w latach 2013-2015, kolejne dwie otrzymał w 2017 i 2018 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane