Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Dramat Darii Pikulik. Polka poturbowana w kraksie
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 17.06.2022 02:02

Dramat Darii Pikulik. Polka poturbowana w kraksie

Projekt bez tytułu - 2021-08-08T080604.323
PETER PARKS/AFP/East News

Igrzyska olimpijskie w Tokio w niedzielę rozpoczęły ostatni dzień rywalizacji. Tego dnia Polska miała jeszcze jedną, ostatnią szansę medalową. W konkurencji omnium kolarstwa torowego startowała Daria Pikulik. Polka bardzo dobrze jechała w pierwszej konkurencji, ale została bardzo mocno poturbowana w poważnej kraksie.

  • Igrzyska olimpijskie w Tokio zakończyły się już dla Polaków

  • Jako ostatnia z Biało-Czerwonych w Stolicy Japonii startowała Daria Pikulik w kolarstwie torowym

  • Polka bardzo dobrze rozpoczęła pierwszą konkurencję w omnium, ale tuż przed metą poważnie ucierpiała w kraksie

Igrzyska olimpijskie w Tokio zakończą się niedzielną ceremonią zamknięcia. Ostatniego dnia kibice oglądali już tylko 13 finałów, a na starcie pojawiła się także ostatnia szansa medalowa dla Polski - Daria Pikulik w kolarstwie torowym.

W niedzielę zawodniczki rywalizowały w omnium, czyli wieloboju kolarskim. Polka to aktualna brązowa medalistka mistrzostw świata z ubiegłego roku i realnie mogła myśleć o włączeniu się do walki o olimpijskie medale.

Igrzyska olimpijskie: Dramat Darii Pikulik

24-latka już w pierwszej konkurencji, scratchu, czyli wyścigu na 7500 metrów (30 okrążeń), prezentowała się bardzo dobrze. Na przedostatnim okrążeniu Pikulik była w czołówce, ale jej marzenia o dobrym występie zostały zniszczone przez karambol.

Jadąca z ogromną prędkością Włoszka Elisa Balsamo, która była tuż przed Pikulik nie opadnowała roweru i wpadła w jedną z rywalek. Polka nie miała możliwości na uniknięcie kraksy, z impetem wpadła na rywalki i również się przewróciła.

W sumie w karambolu udział wzięło aż dziewięć zawodniczek. Polka była jedną z tych, która najmocniej ucierpiała. Na Pikulik na pełnej prędkości wpadła reprezentantka Belgii Lotte Kopecky, która przechlała Polce po rękach.

Pikulik ostatnią Polką na igrzyskach w Tokio

Wszystkie zawodniczki, które brały udział w kraksie, zostały sklasyfikowane na 13. miejscu. Pikulik bardzo mocno odczuła skutki wypadku. Później jeszcze próbowała wystartować w wyścigu tempowym, ale wycofała się po przejechaniu kilku okrążeń.

Polka już nie wzięła udziału w ostatniej konkurencji omnium, wyścigu punktowym. Ostatecznie po trzech wyścigach złoty medal trafił do Amerykanki Jennifer Valente, srebro do Japonki Yumi Kajihary, a podium uzupełniła Holenderka Kirsten Wild.

Pikulik nie będzie miło wspominać igrzysk olimpijskich w Tokio. Niedzielna wywrotka jest jej drugiej podczas imprezy w stolicy Japonii. Pierwsza miała miejsce podczas konkurencji madison, gdzie startowała wspólnie z siostrą Wiktorią. Wtedy Polki zajęły ostatecznie szóste miejsce.

Pikulik była ostatnią reprezentantką Polski, która wystartowała na igrzyskach w Tokio. Biało-Czerwoni w Japonii zdobyli aż 14 medali (4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych). Igrzyska zakończy ceremonia zamknięcia, która rozpocznie się o godzinie 13 czasu polskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane