FIFA Liga Światowa Żródło: photonews.at/Georges Schneider via www.imago-images.de/Imago Spo

FIFA rozważa utworzenie Ligi Światowej

30 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

FIFA jeszcze kilka dni temu otwarcie przeciwstawiała się powstaniu europejskiej Superligi. Okazuje się, że światowa federacja planuje przygotować własne rozgrywki, ale uwzględniające kluby z całego świata. Zaskakujące informacje przekazał członek rady FIFA Hany Abo Rida.

  • FIFA planuje utworzenie nowych rozgrywek
  • Utworzona miałaby zostać Liga Światowa uwzględniające kluby z całego świata
  • Doniesienia potwierdził członek rady FIFA

FIFA podobnie jak UEFA, a także kibice i eksperci była przeciwna utworzeniu Superligi. Jej utworzenie w ubiegłym tygodniu zapowiedziało 12 europejskich klubów z Premier League, Serie A i La Liga.

Teraz światowa organizacja ustami jednego ze swoich wysoko postawionych członków informuje o rozgrywkach podobnych do Superligi, ale rozszerzonych na kluby z pozostałych kontynentów.

FIFA planuje utworzenie Ligi Światowej?

Egipcjanin Hany Abo Rida, członek rady FIFA w przekazał w rozmowie z rodzimą telewizją, że FIFA pracuje już nad nowym formatem rozgrywek. Przy okazji wyjawił kilka szczegółów nowych międzynarodowych rozgrywek klubowych.

- FIFA i Afrykańska Konfederacja Piłki Nożnej (CAF), razem z konfederacjami ze wszystkich kontynentów, pracują nad zorganizowaniem takiej ligi - przekazał Egipcjanin.

Nie żyje Krzysztof ZielińskiNie żyje Krzysztof ZielińskiCzytaj dalej

- Takie rozgrywki umożliwiłyby trzem lub czterem afrykańskim klubom zmierzenie się z Liverpoolem i innymi piłkarskimi gigantami. To wielkie wyzwanie, o którym chcemy dyskutować w ciągu najbliższych dwóch lat - podkreślił.

W tym samym wywiadzie Abo Rida wspomniał o możliwości utworzenia Superligi, ale dla drużyn Afrykańskich. - Jej organizacja jest jedynie propozycją, gdyż świat futbolu zależy od spraw finansowych. Na pewno to będzie dyskutowane - stwierdził.

Kolejne rozgrywki FIFA?

FIFA od dwóch lat planuje rozszerzenie Klubowych Mistrzostw Świata. Zgodnie z pierwotnym planem turniej w nowej formule miał się obyć już latem tego roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa i przełożenie Euro 2020, które rozpocznie się w czerwcu tego roku.

W rozbudowanym turnieju miały wystąpić 24 zespoły. Nowe Klubowe Mistrzostwa Świata miałyby się rozpocząć 17 czerwca i zakończyć 4 lipca. Zgodnie z planem drużyny o tytuł miałyby walczyć co cztery lata, a nie co roku jak do tej pory. Na razie nie wiadomo czy FIFA będzie kontynuowała plan wdrożenia tego pomysłu.

Wiadomo za to, że mimo pandemii zgodnie z planem odbędzie się zaplanowany na styczeń przyszłego roku Puchar Narodów Afryki w Kamerunie. Abo Rida stanowczo stwierdził, że CAF nie planuje przełożenia turnieju.

- Potwierdzam, że te rozgrywki odbędą się zgodnie z planem w styczniu przyszłego roku w Kamerunie. Trwają prace nad rozwojem infrastruktury. Ten turniej jest bardzo ważny dla wszystkich krajów w nim występujących - zapewnił.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł