Swiatsportu.pl
FIFA Liga Światowa

photonews.at/Georges Schneider via www.imago-images.de/Imago Spo

FIFA rozważa utworzenie Ligi Światowej

30 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

FIFA jeszcze kilka dni temu otwarcie przeciwstawiała się powstaniu europejskiej Superligi. Okazuje się, że światowa federacja planuje przygotować własne rozgrywki, ale uwzględniające kluby z całego świata. Zaskakujące informacje przekazał członek rady FIF

  • FIFA planuje utworzenie nowych rozgrywek

  • Utworzona miałaby zostać Liga Światowa uwzględniające kluby z całego świata

  • Doniesienia potwierdził członek rady FIFA

FIFA podobnie jak UEFA, a także kibice i eksperci była przeciwna utworzeniu Superligi. Jej utworzenie w ubiegłym tygodniu zapowiedziało 12 europejskich klubów z Premier League, Serie A i La Liga.

Teraz światowa organizacja ustami jednego ze swoich wysoko postawionych członków informuje o rozgrywkach podobnych do Superligi, ale rozszerzonych na kluby z pozostałych kontynentów.

FIFA planuje utworzenie Ligi Światowej?

Egipcjanin Hany Abo Rida, członek rady FIFA w przekazał w rozmowie z rodzimą telewizją, że FIFA pracuje już nad nowym formatem rozgrywek. Przy okazji wyjawił kilka szczegółów nowych międzynarodowych rozgrywek klubowych.

- FIFA i Afrykańska Konfederacja Piłki Nożnej (CAF), razem z konfederacjami ze wszystkich kontynentów, pracują nad zorganizowaniem takiej ligi - przekazał Egipcjanin.

- Takie rozgrywki umożliwiłyby trzem lub czterem afrykańskim klubom zmierzenie się z Liverpoolem i innymi piłkarskimi gigantami. To wielkie wyzwanie, o którym chcemy dyskutować w ciągu najbliższych dwóch lat - podkreślił.

W tym samym wywiadzie Abo Rida wspomniał o możliwości utworzenia Superligi, ale dla drużyn Afrykańskich. - Jej organizacja jest jedynie propozycją, gdyż świat futbolu zależy od spraw finansowych. Na pewno to będzie dyskutowane - stwierdził.

Kolejne rozgrywki FIFA?

FIFA od dwóch lat planuje rozszerzenie Klubowych Mistrzostw Świata. Zgodnie z pierwotnym planem turniej w nowej formule miał się obyć już latem tego roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia koronawirusa i przełożenie Euro 2020, które rozpocznie się w czerwcu tego roku.

W rozbudowanym turnieju miały wystąpić 24 zespoły. Nowe Klubowe Mistrzostwa Świata miałyby się rozpocząć 17 czerwca i zakończyć 4 lipca. Zgodnie z planem drużyny o tytuł miałyby walczyć co cztery lata, a nie co roku jak do tej pory. Na razie nie wiadomo czy FIFA będzie kontynuowała plan wdrożenia tego pomysłu.

Wiadomo za to, że mimo pandemii zgodnie z planem odbędzie się zaplanowany na styczeń przyszłego roku Puchar Narodów Afryki w Kamerunie. Abo Rida stanowczo stwierdził, że CAF nie planuje przełożenia turnieju.

- Potwierdzam, że te rozgrywki odbędą się zgodnie z planem w styczniu przyszłego roku w Kamerunie. Trwają prace nad rozwojem infrastruktury. Ten turniej jest bardzo ważny dla wszystkich krajów w nim występujących - zapewnił.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >