Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Francuscy siatkarze zdobyli złoty medal olimpijski
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:43

Francuscy siatkarze zdobyli złoty medal olimpijski

JUNG YEON-JEAFPEast News
JUNG YEON-JE/AFP/East News

Polscy siatkarze odpadli z turnieju olimpijskiego po porażce w ćwierćfinale z Rosją. “Trójkolorowi” doszli aż do wielkiego finału imprezy, w którym zmierzyli się z drużyną Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Po pięciosetowej batalii to właśnie pogromcy “Biało-Czerwonych” okazali się najlepszą drużyną turnieju w Tokio i zdobyli złote medale.

• W sobotę rozegrano finał turnieju olimpijskiego siatkarzy, w którym zmierzyli się Francuzi i zawodnicy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego

• Obie drużyny stoczyły pasjonujący, pięciosetowy bój o złoty medal

• Ostatecznie lepsi okazali się pogromcy Polaków. Francuzi zwyciężyli 3:2 i zdobyli złote medale

Reprezentanci Francji okazali się najlepsi w turnieju olimpijskim siatkarzy. Pogromcy Polaków pokonali w sobotę drużynę Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Do wyłonienia złotych medalistów potrzeba było aż pięciu setów.

Polscy siatkarze przegrali z mistrzami olimpijskimi

Polscy kibice przeżyli ogromne rozczarowanie, gdy nasi siatkarze niespodziewanie przegrali z Francuzami w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Tokio (więcej TUTAJ). Podopieczni Vitala Heynena potrafili grać i wygrywać z “Trójkolorowymi”, co udowodnili, chociażby podczas niedawno zakończonej edycji Ligi Narodów.

W Tokio szczęście sprzyjało jednak Francuzom. Po wyeliminowaniu Polaków dotarli oni aż do wielkiego finału turnieju. W sobotę zmierzyli się w walce o złoty medal z drużyną Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Przed meczem trudno było wskazać faworyta. Obie drużyny spotkały się już w Tokio w fazie grupowej. Wówczas lepsi okazali się Francuzi, którzy wygrali 3:1, jednak to Rosjanie wyszli do fazy play-off z wyższego miejsca.

Przed dzisiejszym finałem jedno było pewne, obie drużyny dadzą z siebie absolutnie wszystko. Na boisku faktycznie trwała niesamowita walka. Spotkanie długimi fragmentami kontrolowali jednak Francuzi.

W prawdzie to Rosjanie lepiej zaczęli pierwszego seta i prowadzili już nawet 22:18. Wówczas jednak przydarzyła im się katastrofalna seria błędów, z której skorzystali rywale. Francuzi zdobyli aż sześć punktów z rzędu i wyszli na prowadzenie 24:22. Całą partię wygrali natomiast do 23!

Comeback w pierwszym secie dodał Francuzom skrzydeł. W drugiej partii zdołali zbudować nawet ośmiopunktową przewagę. Ostatecznie wygrali 25:17 i podwyższyli prowadzenie w meczu na 2:0.

Trzeci set był najbardziej wyrównany ze wszystkich rozegranych dzisiaj przez obie drużyny. Tym razem to Francuzi roztrwonili trzypunktowe prowadzenie i pozwolili Rosjanom odwrócić losy pojedynku. Seryjnie zaczął mylić się gwiazdor “Trójkolorowych” Earvin N’Gapeth, którego nieskuteczne ataki dały Rosjanom prowadzenie i w efekcie zwycięstwo w tej partii do 21.

Francuscy siatkarze zdobyli złoty medal igrzysk w Tokio

Kolejny set również padł łupem Rosjan, choć ponownie to Francuzi prowadzili nawet czterema punktami. Zawodnicy ze wschodu zdołali jednak kolejny raz odrobić straty i w końcówce utrzymać prowadzenie. Znów wygrali do 21 i wyrównali stan meczu na 2:2.

Szczęście opuściło Rosjan jednak w decydującej partii, czyli tie-breaku. Tym razem to Rosjanie, którzy wyszli na trzypunktowe prowadzenie, roztrwonili przewagę. Francuzi nie zmarnowali szansy, jaką dali im rywale, którzy zaczęli znów popełniać proste błędy, zwłaszcza w ataku.

W decydującym momencie Michajłow zaatakował w aut i dał tym samym zwycięstwo Francuzom. Tie-break zakończył się wynikiem 15:12 dla “Trójkolorowych”, którzy zostali nowymi mistrzami olimpijskimi. Brązowy medal wywalczyli Argentyńczycy, którzy także po pięciu setach sensacyjnie pokonali Brazylijczyków.