Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski Nikola Grbić Sebastian Świderski

Predrag Milosavljevic/Xinhua News/East News

Grbić przerwał milczenie. "Rozmawiałem z Sebastianem Świderskim"

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Reprezentacja Polski siatkarzy w najbliższych tygodniach pozna następcę Vitala Heynena, który pożegnał się z kadrą po mistrzostwach Europy. Najczęściej wymienianym kandydatem do zastąpienia Belga jest Nikola Grbić, który w tym roku zdobył z ZASKĄ Kędzierzyn-Koźle Ligę Mistrzów. Serb przerwał milczenie i skomentował te doniesienia.

Reprezentacja Polski siatkarzy w najbliższym czasie przejdzie wielkie zmiany. 19 września, tuż po rozegraniu meczu o trzecie miejsce mistrzostw Europy z kadrą, po czterech latach pracy pożegnał się Vita Heynen.

Reprezentacja Polski: Grbić obejmie kadrę?

Nowego szkoleniowca wybiorą już nowe władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Te zostały wybrane na Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się w poniedziałek. O kształcie polskiej siatkówki przez najbliższe cztery lata będzie decydował nowy prezes Sebastian Świderski.

To on wybierze także nowego selekcjonera męskiej i żeńskiej (z kadrą pożegnał się Jacek Nawrocki) reprezentacji Polski. Były reprezentant Polski w jednym z pierwszych wywiadów w nowej roli zaznaczył, że chciałby, aby kadrę mężczyzn objął Nikola Grbić.

Nowy szef polskiej siatkówki zna się z Serbem doskonale z ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle. Świderski jako prezes klubu zatrudniał Grbicia, który poprowadził "Koziołki" do wicemistrzostwa Polski, ale co najważniejsze triumfował z nią w tym roku w Lidze Mistrzów.

Serb przerwał milczenia

Teraz głos zabrał sam serbski szkoleniowiec. Grbić w rozmowie z WP SportoweFakty wyznał, że jeszcze nie odbył konkretnych rozmów z nowym prezesem PZPS, ale jak podkreślił, oboje są w bardzo dobrych relacjach.

- Niedawno wraz z klubem byliśmy na turnieju w Polsce i rozmawiałem z Sebastianem Świderskim. Jednakże to było jeszcze przed wyborami. Nie było więc konkretów - wyznał serbski szkoleniowiec.

Jak zaznaczył, Świderski teraz ma przed sobą dużo pracy organizacyjnej, ale niedługo będzie musiał wziąć się za wybór trenerów reprezentacji. Wtedy dopiero przyjdzie czas na rozmowy o ewentualnym objęciu kadry. Choć jak przestrzega, to nie zależy tylko od porozumienia między nim a nowym prezesem PZPS-u.

- Nie jestem jedynym zainteresowanym pracą z Polską. Będzie wielu kandydatów. Przecież to nie tylko kwestia dogadania się Świderskiego ze mną - zanaczył i dodał, że przez dwa lata współpracy dało im się wspólnie bardzo wiele osiągnąć.

- Mieliśmy bardzo otwartą komunikację, konstruktywne rozmowy. Mogę wypowiadać się jedynie w superlatywach. W tym pomogły znakomite rezultaty zespołu, które udało nam się osiągnąć. Nasze relacje są na najwyższym możliwym poziomie - podkreślił.

Jednak podpisanie kontraktu z Serbem nie będzie takie łatwe. Grbić po zdobyciu Ligi Mistrzów z ZAKSĄ, odszedł do włoskiego Sir Safety Perugia. Jeżeli 48-latek będzie chciał łączyć pracę w klubie z prowadzeniem reprezentacji, będzie musiał zapłacić 50 tysięcy euro kary.

Nowy trener polskiej kadry, niezależnie od tego, kto nim zostanie, w przyszłym sezonie będzie miał bardzo trudne zadanie. Biało-Czerwoni na mistrzostwach świata w Rosji będą celowali w trzeci złoty medal z rzędu. W grupie nasi siatkarze zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Bułgarią.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Gigant wchodzi do walki o Roberta Lewandowskiego. Polak ma zastąpić gwiazdora, absolutny hit

  • Juergen Klopp wskazał najlepszą drużynę Europy. Zaskakujący wybór Niemca, “to mówi wiele, o ich jakości”

  • Krok od tragedii w meczu Ligi Europy. Bezmyślni kibice rzucili petardę pod nogi piłkarza, doszło do wybuchu