Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Hitowe starcie dla Belgów. Portugalia przegrała 0:1 i nie obroni tytułu
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:40

Hitowe starcie dla Belgów. Portugalia przegrała 0:1 i nie obroni tytułu

Projekt bez tytułu - 2021-06-27T225822.212
THANASSIS STAVRAKIS/AFP/East News

Belgia - Portugalia w hitowym starciu 1/8 finału Euro 2020. Po emocjonującym spotkaniu Belgowie wygrali 1:0 i to oni zagrają w piątkowym ćwierćfinale z Włochami. Bohaterem meczu Thorgan Hazard, strzelec jedynego gola. Portugalia nie obroni wywalczonego pięć lat temu tytułu mistrzowskiego.

• Belgia - Portugalia w hitowym starciu 1/8 finału Euro 2020

• Po emocjonującym, ale w końcówce brzydkim spotkaniu Belgowie wygrali 1:0

• W piątek podopieczni trenera Roberto Martineza na stadionie w Monachium zagrają z Włochami w ćwierćfinale

Belgia - Portugalia, największym hitem fazy 1/8 finału Euro 2020. Na stadionie La Cartuja w Sewilli mierzyli się brązowi medaliści mistrzostw świata z 2018 roku urzędujący jeszcze mistrzowie Europy.

Przed meczem wydawało się, że w lepszej formie są Belgowie. Podopieczni trenera Roberto Martineza wygrali wszystkie mecze w grupie B i z kompletem punktów zameldowali się w 1/8 finału. Trzeba jednak podkreślić, że "Czerwone Diabły" miały zdecydowanie niżej notowanych grupowych rywali.

Belgia - Portugalia: Mistrzowie Europy za burtą!

Belgowie wygrali z Rosją 3:0, z Danią 2:1 i Finlandią 2:0. Z kolei Portugalczycy musieli się zmagać z mistrzami świata Francuzami (2:2), trzykrotnymi mistrzami Europy Niemcami (2:4) i Węgrami (3:0). Podobnie jak pięć lat temu na Euro 2016 we Francji podopieczni Fernando Santosa awansowali z trzeciego miejsca w grupie.

Początek spotkania był niezwykle spokojny. Obie drużyny zdawały sobie sprawę z tego, że każdy błąd może pogrzebać marzenia o złotym medalu. Pierwszą doskonałą okazję do strzelenia bramki stworzyli Portugalczycy. Diogo Jota wyszedł sam na sam z Thibautem Courtoisem, ale uderzył wysoko nad bramką.

Na odpowiedź Belgów musieliśmy poczekać cztery minuty. Piłkę na linii pola karnego miał Eden Hazard, ale uderzył równie niecelnie, jak Jota chwilę wcześniej. Przez długi minuty gra toczyła się w środku pola. Piłkarze Santosa skutecznie odcinali od podań, z kolei po drugiej strony Cristiano Ronaldo był osamotniony w tłumie rywali.

Gwiazdor Juventusu Turyn pierwszą okazję miał dopiero w 25. minucie, ale jego strzał z trudem obronił Courtois. Pod koniec pierwszej połowy piłkarze trenera Martineza przenieśli ciężar gry na połowę Portugalczyków, ale przez długie minuty nic tego nie wychodziło.

Belgowie zaczęli próbować swoich sił strzałami z dystansu. Jeszcze w 37. minucie Thomas Meunier uderzył minimalnie niecelnie, ale pięć minut później już niczego nie zabrakło. Po rozegraniu piłki przed polem karnym Portugalczyków ta trafiła pod nogi Thorgana Hazarda, który huknął na bramkę i pięknym strzałem dał Belgom prowadzenie 1:0.

Belgia w ćwierćfinale Euro 2020

Już na początku drugiej połowy trener Martinez musiał zmodyfikować swój plan na to spotkanie. W 48. minucie z powodu urazu, którego nabawił się jeszcze przed przerwą, musiał zejść Kevin De Bruyne. Portugalczycy szybko starali się doprowadzić do wyrównania, ale ich odbiory często kończyły się faulami.

Podopieczni Santosa pierwszą dogodną okazję do wyrównania mieli w 57. minucie. Ronaldo przytomnie znalazł w polu karnym Jotę, ale ten ponownie przeniósł piłkę nad poprzeczką. Chwilę później strzał głową na bramkę Belgów oddał Joao Felix, ale piłkę z łatwością złapał Courtois.

Belgowie przez długi czas byli zepchnięci do obrony na własnej połowie. Jedyne okazje mieli tylko po szybkim wyprowadzeniu piłki, ale Pepe z Rubenem Diasem umiejętnie przerywali kontry w samym zarodku. Dopiero w 63. minucie "Czerwone Diabły" przeprowadziły składną akcję zakończoną strzałem Romelu Lukaku, ale napastnik Interu Mediolan uderzył mocno nad bramką.

Mistrzowie Europy po początkowym szturmie opadli nieco z sił i gra toczyła się daleko od pola karnego Belgów. W 76. minucie zagotowało się w okolicy koła środkowego. Pepe brutalnie zaatakował Thorgana Hazarda i podopieczni trenera Martineza słusznie mieli pretensje do sędziego Felixa Brycha. Niemiecki szkoleniowiec nie do końca panował nad wydarzeniami na boisku. Zaczęły pojawiać się brzydkie i złośliwe faule z obu stron i arbiter kilkukrotnie musiał studzić nastroje piłkarzy.

Portugalczycy mieli dwie świetne okazje do wyrównania. W 82 minucie Ruben Dias uderzył prosto w Courtoisa z rzutu rożnego. Chwilę później do bezpańskiej piłki w polu karnym doszedł Raphael Guerreiro, ale Belgów w tej sytuacji uratował słupek.

Mistrzowie Europy do samego końca szukali bramki wyrównującej. Minutę przed końcem podstawowego czasu gry doskonale w polu karnym znalazł się Andre Silva, ale uderzył prosto w belgijskiego bramkarza, który nie miał problemu z obroną tego strzału. Piłkę meczową miał jeszcze Felix, ale jego strzał minął prawy słupek bramki Belgii.

Podopieczni trenera Santosa przegrali 0:1 i pożegnali się z Euro 2020. Belgowie z kolei zrobili kolejny krok w stronę złotego medalu. W piątek w Monachium zagrają z Włochami o miejsce w półfinale.

Belgia - Portugalia 1:0 (1:0) 42' T. Hazard

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen - Thomas Meunier, Youri Tielemans, Axel Witsel, Thorgan Hazard (90+5' Leander Dendoncker) - Kevin De Bruyne (48' Dries Mertens), Romelu Lukaku, Eden Hazard (87' Yannick Ferreira Carrasco).

Portugalia: Rui Patricio - Diogo Dalot, Ruben Dias, Pepe, Raphael Guerreiro - Joao Moutinho (56' Joao Felix), Joao Palhinha (78' Danilo), Renato Sanches (78' Sergio Oliveira) - Bernardo Silva (56' Bruno Fernandes), Diogo Jota (70' Andre Silva), Cristiano Ronaldo.