Swiatsportu.pl > Tenis > Iga Świątek rozpoczyna walkę o prestiż i wielkie pieniądze. W grze 20 milionów
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:55

Iga Świątek rozpoczyna walkę o prestiż i wielkie pieniądze. W grze 20 milionów

Iga Świątek WTA Finals pieniądze
Rex Features/East News

Iga Świątek w środę rozpoczyna udział w kończącym sezon turnieju WTA Finals, który rozgrywany będzie w meksykańskiej Guadalajarze. Polka będzie walczyć nie tylko o wyrównanie osiągnięcia Agnieszki Radwańskiej i punkty w rankingu, ale także o wielkie pieniądze. Pula nagród w turnieju jest aż trzykrotnie mniejsza niż dwa lata temu, ale wciąż robi wrażenie.

Iga Świątek znalazła się w gronie ośmiu najlepszych zawodniczek obecnego sezonu, które w środę rozpoczną zmagania w turnieju WTA Finals 2021 w meksykańskiej Guadalajarze. 20-latka jest drugą po Agnieszce Radwańskiej Polką, która bierze udział w turnieju.

Iga Świątek rozpoczyna walkę o wielkie pieniądze

Tym samym reprezentantka Polski zakończy niezwykle udany przez siebie sezon. Świątek wygrała w tym roku turnieje w Adelejadzie oraz w Rzymie, a także jako jedyna zawodniczka na świecie awansowała przynajmniej do czwartej rundy każdego z turniejów wielkoszlemowych. Co dało jej dziewiąte miejsce w rankingu WTA oraz miejsce w turnieju WTA Finals 2021.

We wtorek w nocy czasu polskiego odbyło się losowanie grup turnieju. Świątek na drodze do półfinału będzie musiała się mierzyć z Aryną Sabalenką, Marią Sakkari i Paulą Badosą. Polka po raz pierwszy na kort wyjdzie w czwartek 11 listopada, a jej rywalką będzie Białorusinka.

20-latka w Meksyku będzie walczyła nie tylko o prestiż, czy wyrównanie osiągnięcia Radwańskiej, która w 2015 triumfowała w całym turnieju, ale także o kolejne punkty w rankingu oraz o pokaźną nagrodę finansową.

Świątek przed szansą na wygranie fortuny

Po raz ostatni turniej WTA Finals odbył się w 2019 roku i wtedy pula nagród wyniosła wtedy 14 milionów dolarów. W tym roku pula nagród wyniesie niemal trzykrotnie mniej, bo 5 milionów dolarów co po przeliczeniu daje niemal 20 milionów złotych. Na razie jeszcze nie wiadomo jak będzie wyglądał podział tych nagród między zawodniczkami.

Do tej pory nasza najlepsza zawodniczka, jak wynika z dokumentów opublikowanych przez WTA, zarobiła 1,7 miliona dolarów, co daje niemal 7 milionów złotych. Zdecydowana większość z tego to nagrody wywalczone podczas turniejów singlowych.

Świątek część z tych zarobków przekazała niedawno na cele charytatywne. 20-latka pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowała, że przekazała 200 tysięcy złotych na dwóch fundacji, które zapewniają pomoc psychologiczną dzieciom.

- Pierwszy raz oddaję większą kwotę na ważny dla mnie cel. Oczywiście, że pieniądze to nie wszystko i że potrzeby to trochę studnia bez dna... Decyzja była spontaniczna - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, ważna dla mnie wygrana, urodziny Darii i rocznica finału French Open, który zmienił moje życie - to wszystko się na nią złożyło - przekazała we wpisie na Instagramie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane