Rex Features/East News
  • Iga Światek już za dwa tygodnie rozpocznie walkę o obronę tytułu we French Open

• Polka do turnieju może przystępować z najlepszym wynikiem w karierze

• W poniedziałkowym rankingu WTA 19-latka zajmie najwyższe w karierze 14. miejsce, a może być jeszcze lepiej

Iga Świątek jest na dobrej drodze do kolejnego triumfu w turnieju WTA. Polka, choć nie bez problemów rozprawiła się z kolejnymi rywalkami i awansowała już do ćwierćfinału zmagań w Rzymie.

W czwartek polska zawodniczka walczyła z niżej notowaną Czeszką, Barborą Krejcikovą. Świątek do meczu przystępowała jako faworytka, ale ojciec zawodniczki przestrzegał przed meczem, że Czeszka może sprawić bardzo poważne problemy.

Iga Świątek najwyżej w karierze

Tak też się stało. Czeszka wykorzystywała każdy błąd Świątek, która na początku meczu miała problem ze skutecznym serwisem. Krejcikova skutecznie returnowała, trafiała w linie i całkowicie przejęła kontrolę nad wydarzeniami na korcie.

Czeszka szybko zyskała przewagę, której już nie oddała. Gładko przełamała trzy kolejne serwisy Świątek i wygrała pierwszego seta 6:3. W drugim Krejcikova dalej miała przewagę, ale swój rytm zaczęła odnajdywać Polka i gra toczyła się gem za gem.

Świątek zaczęła coraz lepiej serwować, pojawiły się piękne skróty, ale Czeszka nie dawała za wygraną. Krejcikova prowadziła już 6:5 w drugim secie i miała dwie piłki meczowe. Świątek jednak wytrzymała presję, doprowadziła do tie-breaka i ostatecznie wygrała seta 7:6 (7:5).

Emocji nie zabrakło także w ostatnim, decydującym secie. Kibice byli świadkami porywającego widowiska. Ani Polka, ani Czeszka się nie myliły, były bardzo precyzyjne w swoich atakach i skuteczne w obronie. Znowu gra była toczona gem za gem, ale w decydującym momencie więcej zimnej krwi zachowała Świątek, która wygrała 7:5 i cały mecz 2:1.

Świątek już za dwa tygodnie rozpocznie walkę o obronę tytułu French Open

Teraz Polkę czeka mecz ćwierćfinałowy turnieju w Rzymie. Jej rywalką będzie triumfatorka pary Garbine Muguruza (Hiszpania, 12. WTA) - Elina Switolina (Ukraina, 6. WTA). Mecz planowo ma się odbyć w piątek.

Awans Świątek do półfinału powoduje, że zawodniczka już teraz znajdzie się na najwyższym miejscu rankingu WTA w karierze. Zestawienie zostanie zaktualizowane w poniedziałek, ale już teraz wiadomo, że 19-latka znajdzie się w nim na przynajmniej 14. miejscu. Obecnie jest 15.

Do tego Świątek jest coraz bliżej miejsca w najlepszej dziesiątce rankingu WTA Race. To ten ranking decyduje na koniec sezonu o tym, które zawodniczki wystąpią w turnieju WTA Finals. W 2015 roku ten turniej wygrała Agnieszka Radwańska.

Coraz wyższe miejsce w rankingu spowoduje także, że Świątek będzie rozstawiona z wyższym numerem podczas zbliżającego się turnieju French Open. 19-latka na kortach Rolanda Garrosa będzie broniła tytułu wywalczonego jesienią ubiegłego roku. Turniej startuje 30 maja.