Swiatsportu.pl
Jakub Błaszczykowski odznaczenie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Pawel Wodzynski/East News

Jakub Błaszczykowski odznaczony przez prezydenta

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Jakub Błaszczykowski został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zawodnik został uhonorowany za swoje sukcesy sportowe, a także za swoją działalność charytatywną. Podobnego zaszczytu w marcu doznał kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski.

  • Jakub Błaszczykowski w środę z rąk prezydenta RP odebrał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

  • Zawodnik został wyróżniony nie tylko za swój dorobek sportowy, ale także za działalność poza boiskiem

  • 35-latek we wzruszających słowach podziękował rodzinie, bez której nie odniósłby sukcesu

Jakub Błaszczykowski, zgodnie z doniesieniami medialnymi, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To drugie w hierarchii odznaczenie cywilne w naszym kraju po Orderze Orła Białego.

35-latek jest drugim piłkarzem docenionym w ten sposób przez prezydenta RP w ostatnich miesiącach. W marcu identyczne odznaczenie odebrał Robert Lewandowski. W maju rzecznik głowy państwa Błażej Spychalski poinformował, że kapitan polskiej kadry w przyszłości może zostać ponownie odznaczony.

Jakub Błaszczykowski odznaczony przez prezydenta

Podczas środowej uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Błaszczykowski na wyróżnienie zasłużył nie tylko swoją postawą na boisku, ale także działalnością charytatywną. Zawodnik jest założycielem fundacji "Ludzki Gest".

Do tego Błaszczykowski w marcu ubiegłego roku, zaraz po wybuchu pandemii koronawirusa był jednym z pierwszych sportowców, którzy przekazali środki na walkę z wirusem.

- Wręczyłem ten order z myślą, że jest to pewien etap. Wręczam to człowiekowi, który jest jeszcze w kwiecie wieku. Przed nim jeszcze wiele możliwości zarówno sportowych, jak i działalności charytatywnej. Wierzę, że na pana piersi i ramieniu pojawią się jeszcze wyższe odznaczenia. Daje pan wspaniały przykład ludziom - uzasadnił Duda.

- To dla mnie ogromne wyróżnienie, honor i zaszczyt. Podobnie, jak przez tyle lat mogłem reprezentować nasz kraj na arenie międzynarodowej. To, że tutaj stoję jest przede wszystkim zasługą wszystkich osób, które pojawiły się na mojej drodze - powiedział Błaszczykowski.

Zawodnik podziękował także swojej rodzinie. Podkreślił, że nie odniósłby tych wszystkich sukcesów, gdyby nie babcia, która zaopiekowała się nim w dzieciństwie. W 1996 roku na własne oczy widział, jak ojciec zabił mu matkę. Od tamtego czasu znajdował się pod opieką swojej babci.

Podziękował także swojej małżonce, która, jak zaznaczył, zmieniła go jako człowieka. - Zawsze reprezentowałem nasz kraj i tak pozostanie. Jestem i byłem z tego dumny. Chciałbym, by sukcesów było więcej, ale zawsze robiłem wszystko na 100 proc. swoich możliwości - podkreślił Błaszczykowski.

Wspaniała kariera Błaszczykowskiego

Prezydent Duda, wręczając odznaczenie Błaszczykowskiemu, podkreślił jego oddanie dla Wisły Kraków. W styczniu 2019 roku zawodnik razem z Jarosławem Królewskim i Tomaszem Jażdżyńskim podjął się misji ratowania "Białej Gwiazdy". Piłkarz udzielił klubowi pożyczki, a do tego podpisał kontrakt, na mocy którego zarabiał jedynie 500 zł miesięcznie.

To właśnie w Wiśle Kraków Błaszczykowski rozpoczął swoją błyskotliwą karierę piłkarską. Później występował w Borussii Dortmund, z którą sięgał po mistrzostwo i Puchar Niemiec, a także wystąpił w finale Ligi Mistrzów. Później jeszcze grał we włoskiej Fiorentinie, a bezpośrednio przed powrotem do Polski, w niemieckim Wolfsburgu.

Błaszczykowski jest jednym z najwybitniejszych piłkarzy reprezentacji Polski. W barwach narodowych zaliczył 108 występów, w których strzelił 21 bramek. Z kadrą wziął udział w Euro 2012 oraz Euro 2016, gdzie był jednym z najlepszych zawodników kadry. Był także w drużynie, która pojechała na mistrzostwa świata w Rosji trzy lata temu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Robert Lewandowski przerwał milczenie po upokorzeniu Bayernu

Czytaj więcej >

Polacy przed ciężkim meczem z Holandią!

Czytaj więcej >

Kompromitacja polskiej młodzieżówki w meczu z Niemcami. "Biało-Czerwoni" przegrali aż 10:1

Czytaj więcej >
Kamil Glik Polska Anglia FIFA

FIFA zdecydowała. Kamil Glik nie zostanie ukarany

Czytaj więcej >