Swiatsportu.pl
Superliga kluby

MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Kolejne kluby opuszczają Superligę

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Superliga rozpada się na naszych oczach. W niedzielę ogłoszono powstanie nowych rozgrywek, a już we wtorek wycofały się z nich wszystkie zaproszone angielskie drużyny. Za ich śladem podążyły kolejne kluby. Wycofanie się z superligi oficjalnie potwierdziło

  • Superliga przestaje istnieć trzy dni po ogłoszeniu jej powstanie

  • Po wycofaniu się angielskich zespołów dołączyły do nich Atletico Madryt, Inter Mediolan, AC Milan i Juventus Turyn

  • Wycofanie się kolejnych klubów powoduje, że Superliga de facto zostanie rozwiązana

Superliga została ogłoszona w niedzielę po północy. 12 europejskich klubów zdecydowało się utworzyć własne rozgrywki, po to, aby móc częściej ze sobą rywalizować i dzięki temu zarobić więcej pieniędzy z tytułu praw telewizyjnych.

Projekt od początku spotkał się z wielkim sprzeciwem UEFA, FIFA, przedstawicieli lig europejskich oraz kibiców. Presja ze strony fanów, a także groźba kolejnych sankcji spowodowała, że jeszcze we wtorek zaczęły się wykruszać pierwsze kluby.

Superliga opuszczona przez kolejne kluby

Jako pierwszy oficjalnie wycofanie się z Superligi potwierdził Manchester City, a w ślad za nim poszły pozostałe angielskie kluby zaangażowane w projekt: Manchester United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Liverpool i Tottenham.

W środę stało się jasne, że kolejne kluby rezygnują z udziału w Superlidze. Jeszcze przed południem o swojej decyzji poinformowało Atletico Madryt, które stało się pierwszym hiszpańskim klubem, który wystąpił z nowych rozgrywek.

- Zarząd Atletico Madryt zebrał się w środę rano i postanowił oficjalnie zakomunikować Superlidze oraz pozostałym klubom założycielskim swoją decyzję, by ostatecznie nie formalizować przystąpienia do projektu - przekazano w komunikacie.

- W ubiegły poniedziałek podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do Superligi na podstawie okoliczności, które dziś już nie istnieją. Niezbędna jest dla nas harmonia między wszystkimi grupami, które tworzą klub, a zwłaszcza z kibicami - czytamy.

- Piłkarze pierwszej drużyny oraz trener wykazali satysfakcję z tej decyzji. Rozumieją, że względy sportowe muszą przeważać nad innymi kryteriami - zakończono.

W Superlidze pozostały tylko dwa kluby

Zaledwie kilka minut później o podobnej decyzji poinformował Inter Mediolan. - Klub nie jest już częścią projektu Superligi - przekazał 18-krotny mistrz Włoch w oficjalnym komunikacie.

- Zawsze staramy się zapewniać kibicom jak najlepsze wrażenia z gry w piłkę nożną, innowacje są częścią naszego DNA od momentu powstania. Nasze zaangażowanie w ulepszanie branży piłkarskiej nigdy się nie zmieni. Będziemy współpracować ze wszystkimi instytucjami na rzecz przyszłości sportu, który wszyscy kochamy - dodano.

Zaraz po Interze do grona klubów, które opuściły Superligę, dołączył rywal zza miedzy AC Milan.

- Przyjęliśmy zaproszenie do udziału w Superlidze z prawdziwym zamiarem zapewnienia kibicom piłki nożnej na całym świecie jak najlepszych europejskich zmagań - napisały władze Rossonerich.

- Zmiana nie jest łatwa, ale ewolucja jest potrzebna do dalszego rozwoju. Struktury futbolu zmieniały się przez dziesięciolecia. Jednak głosy i obawy kibiców na całym świecie zostały wyraźnie wypowiedziane, a AC Milan musi być wrażliwy na zdanie tych, którzy kochają nasz wspaniały sport - zakończono.

Przed godziną 14, ostatni z włoskich klubów w Superlidze, Juventus Turyn, także zapowiedział wycofanie się z tego projektu.

- Juventus informuje, że jest świadomy postulatów, jakie złożyły inne kluby. Wycofuje się z projektu, mimo że wszelkie procedury nie zostały jeszcze zakończone. Klub zostaje przekonany o słuszności założeń sportowych, handlowych i prawnych projektu, ale wie, że w tym momencie możliwości jego realizacji są mocno ograniczone - napisała Stara Dama w oświadczeniu.

To powoduje, że w Superlidze został tylko Real Madryt, którego prezydent Florentino Perez, jest jednocześnie prezesem powstałych rozgrywek, a także FC Barcelona.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Marcin Najman broni Mariusza Pudzianowskiego. Burza w sieci

  • Prezydent FIFA grozi gigantom Superligi

  • Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadek

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Matty Cash Paulo Sousa reprezentacja Polski

Piłka nożna

Sousa spotkał się z Cashem. 24-latek coraz bliżej debiutu w reprezentacji Polski

Czytaj więcej >
Bayern Monachium Robert Lewandowski Hoffenheim

Piłka nożna

Błysk geniuszu Lewandowskiego ozdobą meczu w Monachium. Bayern znów wygrywa

Czytaj więcej >
Robert Lewandowski Bayern Monachium Gol Hoffenheim

Piłka nożna

Lewandowski z kolejnym golem. Przepiękne trafienie z Hoffenheim

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak FK Krasnodar gol

Piłka nożna

Krychowiak błyszczy w Premier Lidze. Gol, asysta i Polak bohaterem meczu

Czytaj więcej >
Ziemniaki

Piłka nożna

Zmienił klub za tonę ziemniaków. Nietypowy transfer w Polsce

Czytaj więcej >
Jacek Gmoch i Antoni Piechniczek

Piłka nożna

Antoni Piechniczek o Robercie Lewandowskim. "Nigdy nie dogoni Grzegorza Laty"

Czytaj więcej >