Swiatsportu.pl > Siatkówka > Marcelo Mendez kandydatem do poprowadzenia ZAKS-y
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:37

Marcelo Mendez kandydatem do poprowadzenia ZAKS-y

Kandydat na trenera ZAKS-y Kędzierzyn Koźle
www.flickr.com/Sada Cruzeiro Vôlei
  • ZAKSA Kędzierzyn-Koźle być może pożegna się z Nikolą Grbiciem

  • Serb jest bardzo mocno kuszony przez włoską Perugię

  • Poważnym kandydatem do jego zastąpienia jest Marcelo Mendez

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle odniosła spektakularny sukces, wygrywając siatkarską Ligę Mistrzów. Polski klub, który nie może pochwalić się nadzwyczajnym budżetem, udowodnił, że w sporcie liczą się przede wszystkim umiejętności. Niestety zespół pożegna się z kilkoma najważniejszymi zawodnikami, o czym dokładnie pisaliśmy dla Was tutaj.

Niestety mocno niepewna jest również przyszłość Nikolii Grbicia. Opiekun „Koziołków” jest celem numerem jeden dla Perugii na stanowisko trenera tego zespołu i może się okazać, że Serb szybko pożegna się kędzierzynianami. Według najnowszych informacji podawanych przez serwis Web Volei duże szanse na zastąpienie Grbicia ma Marcelo Mendez, jedno z najgłośniejszych nazwisk trenerskich na świecie.

Kim jest kandydat na trenera ZAKS-y Kędzierzyn-Koźle?

Marcelo Mendez to jeden z najlepszych trenerów siatkarskich na rynku, który na swoim koncie ma wiele tytułów i śmiało można stwierdzić, iż jest on jednym z najskuteczniejszych szkoleniowców w historii pod tym względem.

Argentyńczyk swoją przygodę z „trenerką” rozpoczynał we własnym kraju, doprowadzając CA Rver Plate do mistrzostwa kraju w sezonie 1998/99. Następnie 56-latek przez rok pracował jako asystent w hiszpańskim Drac Palma, aby już w kolejnym sezonie zostać jego głównym trenerem. Z tym zespołem w ciągu czterech lat udało mu się zostać 3 razy mistrzem kraju zdobyć Puchar i 3 Superpuchary Hiszpanii.

W międzyczasie, a dokładnie przez rok, Marcelo Mendez łączył funkcję trenera Drac Palma z rolą selekcjonera reprezentacji Hiszpanii, którą w 2007 doprowadził do jedynego w historii tego kraju mistrzostwa Europy oraz triumfu w Lidze Europejskiej. Po tym okresie Argentyńczyk znalazł pracę w Brazylii.

Przez chwilę Mendez był trenerem Montes Claros/Funadem, a następnie aż do tego roku prowadził Sada Cruzeiro Volei, z którym zgarnął m.in. 6 mistrzostw Brazylii i trzy Klubowe Mistrzostwa Świata. Od 2018 roku jest on również selekcjonerem reprezentacji swojego kraju, ale już niedługo może również trenować ZAKS-ę Kędzierzyn-Koźle.

Media uważają go za mocnego kandydata

Portal Web Volei twierdzi, że ZAKSA Kędzierzyn-Koźle bardzo poważnie rozważa zatrudnienie Marcelo Mendeza. Według pojawiających się pogłosek Nikola Grbić jednak skusi się na ofertę Perugii i w najbliższych dniach odejdzie do Włoch, mimo niedawnego przedłużenia kontraktu z „Koziołkami”. Warto pamiętać, że Mendez był również brany pod uwagę przy wyborze selekcojnera reprezentacji Polski aż dwukrotnie, ale PZPS najpierw postawił na Ferdinando De Giorgi, a później Vitala Heynena.

Oczywiście Argentyńczyk nie jest jedynym nazwiskiem, o którym mówi się w kontekście otrzymania posady w Kędzierzynie-Koźlu. Na poprowadzenie tegorocznego zwycięzcy Ligi Mistrzów oraz wicemistrza i zdobywcę Pucharu i Superpucharu Polski, ma szansę również Gheorghe Cretu.

Rumun jest bardzo dobrze znany wśród polskich kibiców, bowiem w przeszłości prowadził trzy kluby PlusLigi: Asseco Resovię Rzeszów, Indykpol AZS Olsztyn i Cuprum Lubin. W sezonie 2019/2020 pracował za to w rosyjskim Kuzbassie Kemerovo.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane