Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Mistrzostwa Polski: Piotr Żyła ze złotym medalem! Kapitalne skoki Polaków w Zakopanem
Łukasz Kowalski 16.06.2022 02:02

Projekt bez tytułu - 2021-10-28T221602.228
screen transmisja TVP Sport

Piotr Żyła letnim mistrzem Polski. 34-latek triumfował na Średniej Krokwi w Zakopanem i wyprzedził Klemensa Murańkę, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Dawid Kubacki i Tomasz Pilch. Nieco słabiej poradził sobie Kamil Stoch, który zajął dopiero siódme miejsce. Z bardzo dobrej strony pokazało się także kilku zdolnych juniorów.

Mistrzostwa Polski te w letnim wydaniu pierwotnie miały odbyć się na początku lipca tego roku i miały być uświetnieniem otwarcia wyremontowanego kompleksu Średnich Krokwi w Zakopanem. Wtedy rywalizację storpedowały złe warunki atmosferyczne i Polski Związek Narciarski podjął decyzję o przeniesieniu zawodów na koniec października.

Po pierwszej serii czwartkowych zawodów na prowadzeniu był Piotr Żyła, który poleciał 103,5 metra. Drugie miejsce zajmował Klemens Murańka, który skoczył 102 metry, a podium uzupełniał Kamil Stoch po skoku na 100 metrów.

Mistrzostwa Polski: Wielkie emocje w Zakopanem

Na czwartym miejscu plasował się obrońca tytułu Dawid Kubacki, który także skoczył 100 metrów, ale do trzeciego miejsca tracił punkt. Z bardzo dobrej strony pokazał się także 18-letni Jan Habdas, który skoczył najdalej, bo aż 106,5 metra, ale dało mu to dopiero szóstą lokatę.

Tuż przed rozpoczęciem drugiej serii konkursu mężczyzn poznaliśmy medalistki w rywalizacji kobiet. Złoto wywalczyła Kamila Karpiel, srebro Nicole Konderla, a brąz zdobyła Kinga Rajda. Sam konkurs wygrała Francuzka Josephine Pagnier.

W konkursie mężczyzn z bardzo dobrej strony pokazał się 14-letni Łukasz Łukasczyk, który ostatecznie zajął 28. miejsce. Fantastyczny skok w drugiej serii oddał Kacper Juroszek, który pofrunął 103 metry i objął zdecydowane prowadzenie.

Kolejnym skoczkiem, który przekroczył granicę stu metrów, był Aleksander Zniszczoł. 27-latek zrehabilitował się za niezbyt udany skok w pierwszej serii i w drugiej poleciał 103,5 metra i zmienił Juroszka na prowadzeniu w konkursie.

Chwilę po nim bardzo dobry skok oddał inny z reprezentantów Polski Andrzej Stękała. Zawodnik AZS-u Zakopane skoczył trzy metry bliżej i przegrywał ze Zniszczołem. Lepszy skok niż w pierwszej serii oddał także Maciej Kot. 30-latek poleciał 102,5 metra, który zaliczył spory awans w konkursie.

Piotr Żyła mistrzem Polski

Pierwszą dziesiątkę fantastycznym skokiem na 106,5 metra i wyrównanym rekordem skoczni rozpoczął zimowy mistrz Polski Tomasz Pilch, który objął zdecydowane prowadzenie. Trzy metry bliżej skoczył kolejny z reprezentantów Polski Jakub Wolny.

Swoją świetną dyspozycję potwierdził też Jan Habdas, który po skoku na 106,5 metra w pierwszej serii, w drugiej poleciał trzy metry bliżej, ale przegrał z Pilchem i Wolnym. Z dobrej strony pokazał się także 16-letni Klemens Joniak, który po pierwszej serii zajmował szóste miejsce. W drugiej skoczył 99 metrów i spadł na koniec pierwszej dziesiątki.

Walkę o medale rozpoczął czwarty po pierwszej serii Kubacki. 31-latek w drugiej serii poleciał 104 metry i zrównał się punktami z Pilchem. Bardzo dobry skok oddał 101,5 metra, ale przełożyło się to na ósmą pozycję.

Ostatnią trójkę otworzył Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski pofrunął 101,5 metra i nie zdołał wywalczyć medalu. Drugi po pierwszej serii Klemens Murańka skoczył 1004 metry i wyprzedził Kubackiego z Pilchem. Konkurs zakończył liderujący po pierwszej serii Żyła, który w drugim skoku poleciał 106 metrów i przypieczętował swoje zwycięstwo.

Żyła po raz trzeci został letnim mistrzem Polski na skoczni normalnej. Srebro powędrowało do Murańki, a brąz ex aequo wywalczyli Kubacki i Pilch. Już za trzy tygodnie skoczkowie rozpoczną rywalizację w Pucharze Świata.