Swiatsportu.pl
Mistrzostwa Polski Piotr Żyła

screen transmisja TVP Sport

Mistrzostwa Polski: Piotr Żyła ze złotym medalem! Kapitalne skoki Polaków w Zakopanem

28 Października 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Piotr Żyła letnim mistrzem Polski. 34-latek triumfował na Średniej Krokwi w Zakopanem i wyprzedził Klemensa Murańkę, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Dawid Kubacki i Tomasz Pilch. Nieco słabiej poradził sobie Kamil Stoch, który zajął dopiero siódme miejsce. Z bardzo dobrej strony pokazało się także kilku zdolnych juniorów.

Mistrzostwa Polski te w letnim wydaniu pierwotnie miały odbyć się na początku lipca tego roku i miały być uświetnieniem otwarcia wyremontowanego kompleksu Średnich Krokwi w Zakopanem. Wtedy rywalizację storpedowały złe warunki atmosferyczne i Polski Związek Narciarski podjął decyzję o przeniesieniu zawodów na koniec października.

Po pierwszej serii czwartkowych zawodów na prowadzeniu był Piotr Żyła, który poleciał 103,5 metra. Drugie miejsce zajmował Klemens Murańka, który skoczył 102 metry, a podium uzupełniał Kamil Stoch po skoku na 100 metrów.

Mariusz Pudzianowski KSW

Ujawniono zarobki Mariusza Pudzianowskiego w KSW i wypłatę za walkę z "Bombardierem"

CZYTAJ DALEJ

Mistrzostwa Polski: Wielkie emocje w Zakopanem

Na czwartym miejscu plasował się obrońca tytułu Dawid Kubacki, który także skoczył 100 metrów, ale do trzeciego miejsca tracił punkt. Z bardzo dobrej strony pokazał się także 18-letni Jan Habdas, który skoczył najdalej, bo aż 106,5 metra, ale dało mu to dopiero szóstą lokatę.

Tuż przed rozpoczęciem drugiej serii konkursu mężczyzn poznaliśmy medalistki w rywalizacji kobiet. Złoto wywalczyła Kamila Karpiel, srebro Nicole Konderla, a brąz zdobyła Kinga Rajda. Sam konkurs wygrała Francuzka Josephine Pagnier.

W konkursie mężczyzn z bardzo dobrej strony pokazał się 14-letni Łukasz Łukasczyk, który ostatecznie zajął 28. miejsce. Fantastyczny skok w drugiej serii oddał Kacper Juroszek, który pofrunął 103 metry i objął zdecydowane prowadzenie.

Kolejnym skoczkiem, który przekroczył granicę stu metrów, był Aleksander Zniszczoł. 27-latek zrehabilitował się za niezbyt udany skok w pierwszej serii i w drugiej poleciał 103,5 metra i zmienił Juroszka na prowadzeniu w konkursie.

Chwilę po nim bardzo dobry skok oddał inny z reprezentantów Polski Andrzej Stękała. Zawodnik AZS-u Zakopane skoczył trzy metry bliżej i przegrywał ze Zniszczołem. Lepszy skok niż w pierwszej serii oddał także Maciej Kot. 30-latek poleciał 102,5 metra, który zaliczył spory awans w konkursie.

Piotr Żyła mistrzem Polski

Pierwszą dziesiątkę fantastycznym skokiem na 106,5 metra i wyrównanym rekordem skoczni rozpoczął zimowy mistrz Polski Tomasz Pilch, który objął zdecydowane prowadzenie. Trzy metry bliżej skoczył kolejny z reprezentantów Polski Jakub Wolny.

Swoją świetną dyspozycję potwierdził też Jan Habdas, który po skoku na 106,5 metra w pierwszej serii, w drugiej poleciał trzy metry bliżej, ale przegrał z Pilchem i Wolnym. Z dobrej strony pokazał się także 16-letni Klemens Joniak, który po pierwszej serii zajmował szóste miejsce. W drugiej skoczył 99 metrów i spadł na koniec pierwszej dziesiątki.

Walkę o medale rozpoczął czwarty po pierwszej serii Kubacki. 31-latek w drugiej serii poleciał 104 metry i zrównał się punktami z Pilchem. Bardzo dobry skok oddał 101,5 metra, ale przełożyło się to na ósmą pozycję.

Ostatnią trójkę otworzył Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski pofrunął 101,5 metra i nie zdołał wywalczyć medalu. Drugi po pierwszej serii Klemens Murańka skoczył 1004 metry i wyprzedził Kubackiego z Pilchem. Konkurs zakończył liderujący po pierwszej serii Żyła, który w drugim skoku poleciał 106 metrów i przypieczętował swoje zwycięstwo.

Żyła po raz trzeci został letnim mistrzem Polski na skoczni normalnej. Srebro powędrowało do Murańki, a brąz ex aequo wywalczyli Kubacki i Pilch. Już za trzy tygodnie skoczkowie rozpoczną rywalizację w Pucharze Świata.

Niedawno swój sezon rozpoczęła PlusLiga siatkarzy. Sprawdź, jak dużo o niej wiesz!

Pytanie 1 z 8

Kto w tym sezonie broni tytułu mistrza Polski?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Wiemy, ile „Pudzian” zarabia w KSW. Ujawniono też kwotę za walkę z „Bombardierem”, rekordowa kasa

  • Nowe informacje o stanie zdrowia Paulo Sousy. Selekcjoner ciężko znosi chorobę, niepokojące objawy

  • Robert Lewandowski przerwał milczenie po upokorzeniu Bayernu. Zwrócił się do kibiców, wymowne słowa Polaka

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

TVP pozyskała licencję do skoków narciarskich. To było jedyne możliwe rozwiązanie

Czytaj więcej >

Skoki narciarskie

Nowe informacje ws. stanu zdrowia Klemensa Murańki.

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w skokach narciarskich

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile: Reprezentacja Polski może mieć problem z wylotem z Rosji

Czytaj więcej >
Halvor Egner Granerud

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Wygrana Halvora Egnera Graneruda, duży awans Piotra Żyły

Czytaj więcej >
Pilne skoki narciarskie

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Słabe skoki Polaków. Tylko dwóch Biało-Czerwonych w finale

Czytaj więcej >
Markus Eisenbichler

Skoki narciarskie

PŚ w Niżnym Tagile. Markus Eisenbichler wygrywa kwalifikacje. Pięciu Polaków w konkursie

Czytaj więcej >