Swiatsportu.pl
Mistrzostwa świata Oberstdorf

Emmi Korhonen via www.imago-images.de/Imago Sport and News/East

Dyskwalifikacja dla Klaebo w Oberstdorfie. Popełnił poważne przewinienie, sędziowie nie mieli wątpliwości

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie zakończyły się wielkim zamieszaniem. W biegu mężczyzn na 50 km stylem klasycznym wygrał Johannes Hoesflot Klaebo. Norweg nie cieszył się ze złotego medalu długo. Po wyścigu 24-latek został zdyskwalifikowany za nieprawidło

  • Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym zakończyły się biegiem mężczyzn na 50 km stylem klasycznym

  • Pierwotnie wygrał Johannes Hoesflot Klaebo, ale po wyścigu został zdyskwalifikowany za nieprawidłowe wyprzedzanie na finiszu

  • Złoto przypadło Emilowi Iversenowi, a srebrny medal zgarnął Aleksander Bołszunow

Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym już tradycyjnie zakończyły się rywalizacją mężczyzn w biegu na 50 km stylem klasycznym. Ta w tym roku przyniosła niezwykle wielkie emocje.

Od początku tempo nie było zbyt szybkie. Widać było, że faworyci oszczekają siły na finisz. W połowie dystansu na atak zdecydował się Fin Iivo Niskanen, ale razem za nim ruszyło ok. dziesięciu innych zawodników. Reszta stawki zaczęła coraz bardziej tracić do czołówki.

Mistrzostwa świata w Oberstdorfie zakończone zamieszaniem

Na około dwa kilometry przed końcem na atak zdecydował się Aleksander Bolszunow, jednak razem za nim podążyła koalicja norweskich biegaczy, która nie odstępowała go na krok do samego finiszu.

Kwestię złotego medalu rozstrzygał sprinterski finisz, w którym karty rozdawało trzech zawodników. Jako pierwszy na ostatnią prostą wybiegł Bolszunow, który wybrał zewnętrzny tor. Johannes Hoesflot Klaebo próbował go wyprzedzić po prawej stronie i doszło między nimi do kontaktu.

W wyniku starcia kij Rosjanina uderzył w rękę Norwega i się złamał. Ostatecznie pierwszy na metę dotarł Klaebo, tuż za nim znalazł się Emil Iversen, który stracił do swojego rodaka 0,7 sekundy, a trzeci był Bolszunow ze stratą 1,4 s do zwycięzcy.

Zaraz po zawodach federacja rosyjska złożyła protest na zachowanie Klaebo, który uniemożliwił Bolszunowi walkę o zwycięstwo. Sędziowie protest uznali i zdyskwalifikowali 24-letniego Norwega.

Dyskwalifikacja 24-letniego Norwega

Tym samym Klaebo nie zdobył swojego czwartego złotego medalu na tegorocznych mistrzostwach świata. Norwegowie jeszcze złożyli kontrprotest, ale po krótkiej dyskusji sędziów został odrzucony.

Tym samym złoty medal przypadł Iversenowi, srebrny Bolszunowowi, a brąz przypadł czwartemu na mecie Simenowi Hegstadtowi Kruegerowi. Bardzo słabo w biegu spisali się Polacy. Dominik Bury zajął 39. miejsce, a Mateusz Haratyk był 47. Biegu nie ukończył Kacper Antolec.

Dla Norwegów to były medale numer 30 i 31 na tegorocznych mistrzostwach świata w Oberstdorfie i pewnie wygrali klasyfikację medalową. Podium uzupełnili Austriacy i Szwedzi, którzy w Niemczech zgarnęli po siedem krążków.

Na kończących się mistrzostwach świata w Oberstdorfie były także polskie akcenty. Złoty medal na skoczni normalnej w rywalizacji skoczków zdobył Piotr Żyła, a do tego Biało-Czerwoni sięgnęli po brąz w konkursie drużynowym.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Tak polscy skoczkowie świętowali brązowy medal (WIDEO)

  • Jan Błachowicz obronił tytuł mistrza świata UFC

  • Kamila Wybrańczyk wygrywa z Zusje na Fame MMA 9

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Nie żyje Desiet Kidane kolarstwo

Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki

Czytaj więcej >
Wypadek reprezentacji Polski

Poważny wypadek samochodowy polskich kolarzy we Włoszech. Jeden z nich trafił do szpitala (FOTO)

Czytaj więcej >

Świat Sportu zmienia się w goniec.pl - Sport

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >