Swiatsportu.pl
Zmarł

pexels/rahul

Nie żyje Jerzy Lechowski, były dziennikarz i działacz piłkarski

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje Jerzy Lechowski, były dziennikarz, a także działacz PZPN-u. Przez 17 lat współpracował z "Przeglądem Sportowym", a przez kolejnych 20 pracował w tygodniu "Piłka Nożna". Pełnił także funkcję wiceprezesa PZPN ds. sportowych. Zmarł w poniedziałek. Miał 91 lat.

  • Nie żyje legendarny działacz i dziennikarz Jerzy Lechowski

  • Przez niemal 40 lat pracował najpierw w "Przeglądzie Sportowym", a później w "Piłce Nożnej"

  • Jako działacz był wiceprezesem PZPN ds. sportowych, a do tego był członkiem honorowym PZPN

Nie żyje były znakomity dziennikarz i działacz PZPN Jerzy Lechowski. O jego śmierci w środę poinformował PZPN w komunikacie, jednocześnie dodając, że działacz zmarł w poniedziałek 3 maja. Miał 91 lat.

- Polski Związek Piłki Nożnej z głębokim smutkiem i żalem przyjął wiadomość o śmierci Jerzego Lechowskiego - przekazał Związek za pośrednictwem strony internetowej.

Nie żyje Jerzy Lechowski

Lechowski urodził się w 1 listopada 1929 roku w Skierniewicach. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, a później rozpoczął swoją karierę dziennikarza sportowego.

W 1953 roku dołączył do "Przeglądu Sportowego", w którym pracował nieprzerwanie do 1970 roku. PZPN przypomina, że w latach 1969-1970 był kierownikiem działu piłkarskiego dziennika.

W październiku 1970 roku przeniósł się do redakcji tygodnika "Piłka Nożna". W niej pełnił funkcję sekretarza, następnie w latach 1971-1972 był redaktorem naczelny, a w latach 1973-1991 piastował stanowisko zastępcy redaktora naczelnego.

Na początku lat 90. porzucił karierę dziennikarza i został działaczem piłkarskim. W latach 1991-1993 pracował jako wiceprezes PZPN ds. sportowych. Następnie pracował jako sekretarz, a później kierownik Wydziału Szkolenia.

Wielka strata polskiego futbolu

Lechowski miał swoje zasługi także w rozwoju piłki nożnej na szczeblu lokalnym. W latach 1989-2000 przez trzy kadencje zasiadał w fotelu prezesa Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Wcześniej w latach 1976-1980 kierował komisją młodzieżową WOZPN, a później od 1986 do 1989 roku był wiceprezesem WOZPN ds. sportowo-szkoleniowych.

Za swoje zasługi został odznaczony najpierw Krzyżem Kawalerskim (1988), a później Krzyżem Oficerskim (1997) Orderu Odrodzenia Polski. PZPN przypomina, że od 1997 roku Lechowski był honorowym członkiem Związku. Był także Honorowym Prezesem Klubu Seniora.

- Polski Związek Piłki Nożnej składa najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie, Przyjaciołom oraz Bliskim Jerzego Lechowskiego - zakończono w pożegnaniu.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Podobne artykuły

Euro 2020 Walia Szwajcaria

Piłka nożna

Walia zremisowała ze Szwajcarią. Wielkie emocje w końcówce meczu

Czytaj więcej >
Zbigniew Boniek

Piłka nożna

Zbigniew Boniek powiedział, dlaczego Paulo Sousa nie powołał Kapustki, Grosickiego i Szymańskiego

Czytaj więcej >
Kamil Piątkowski Karol Świderski i Kacper Kozłowski w barwach reprezentacji Polski

Piłka nożna

Kacper Kozłowski znajdzie się w pierwszym składzie na mecz ze Słowacją?

Czytaj więcej >
Christian Eriksen

Piłka nożna

Christian Eriksen padł nieprzytomny na murawę podczas meczu z Finlandią

Czytaj więcej >
Christian Eriksen

Piłka nożna

Christian Eriksen żyje. Wiemy, co było przyczyną jego upadku

Czytaj więcej >
Simon Kjaer - reprezentant Danii w piłce nożnej

Piłka nożna

Simon Kjaer pomógł uratować życie Christiana Eriksena

Czytaj więcej >