Swiatsportu.pl
nie żyje zawodnik

Pixabay/41330

Nie żyje Marian Kosiński

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje legendarny zawodnik Stali Mielec Marian Kosiński. Był członkiem znakomitej drużyny, która dwukrotnie sięgnęła po mistrzostwo Polski, a na koncie ma także wicemistrzostwo i dwa brązowe medale. Miał 75 lat.

  • Nie żyje Marian Kosiński, były znakomity obrońca Stali Mielec

  • Dwukrotnie sięgał z mieleckim klubem po mistrzostwo Polski

  • Na swoim koncie ma 263 występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Miał 75 lat

Nie żyje były znakomity obrońca Stali Mielec Marian Kosiński. Klub w środę przekazał smutne informacje za pośrednictwem strony internetowej. Miał 75 lat. - Dziś rano zmarł Marian Kosiński – legendarny piłkarz Stali Mielec, dwukrotny mistrz Polski - napisano.

Kosiński swoją karierę piłkarską rozpoczynał w swoich rodzinnych Tarnowskich Górach. Z miejscowym Gwarkiem był związany przez całe lata 60. W 1969 roku przeniósł się do Stali Mielec, w której pozostał do końca kariery.

Nie żyje Marian Kosiński

Środkowy obrońca trafił do mieleckiego klubu w momencie budowania najsilniejszej drużyny w historii zespołu. Mimo że przychodził z A-klasy miejscowe media od razu widziały w nim duże wzmocnienie Stali.

- Przyszedł do Mielca w tym roku z A-klasowego Gwarka Tarnowskie Góry i w ciągu kilku miesięcy stał się jednym z filarów II ligowej drużyny. Doskonałe warunki fizyczne i postępy w grze, przykładna dyscyplina taktyczna - liczy 24 lata - napisał o Kosińskim redaktor Jan Filipowicz z Nowin, o czym wspomina Tomasz Leyko, autor książki „Biało-niebieska” wydanej na 80-lecie Stali Mielec, w rozmowie z portalem nowiny24.pl.

Pierwsze mistrzostwo zdobył w 1972/1973. Na kolejne musiał czekać do sezonu 1975/1976. W międzyczasie zdobywał wicemistrzostwo kraju w sezonie 1974/1975, a także brązowy medal za sezon 1973/1974. Do tego dołożył brąz za kampanię 1978/1979. Na swoim koncie ma 263 występy (Więcej ma tylko Grzegorz Lato) w najwyższej klasie rozgrywkowej, w których strzelił dwie bramki.

Swoją karierę zakończył w 1980 roku, ale dalej pozostał obecny w sporcie. Ukończył studia w AWF w Katowicach, po których został nauczycielem wychowania fizycznego, a także utrzymał uprawnienia trenera piłki nożnej.

Wielka strata dla polskiego sportu

- Nie był piłkarzem z pierwszych stron gazet, nie załapał się do reprezentacji, choć wielu widziało w nim najlepszego stopera ligi. To był okres, gdzie połowa Stali z powodzeniem w tej kadrze dałaby sobie radę. Udział w największych sukcesach mieleckiego klubu miał jednak ogromny czym zapewnił sobie wieczną pamięć i szacunek - wspominał Leyko.

Cały czas związany był ze Stalą Mielec, początkowo jako asystent trenera, a później już jako samodzielny szkoleniowiec pierwszej drużyny. W swoim ukochanym klubie był zatrudniony trzykrotnie - w sezonie 1980/1981, 1982/1983 i 1990/1991. Drużynę po raz ostatni poprowadził w 1990 roku.

Jako szkoleniowiec prowadził także Karpaty Krosno. Później oddał się pracy nauczyciela. Pracował w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu jako nauczyciel wychowania fizycznego.

Kosiński za swoje zasługi dla mieleckiej drużyny został umieszczony w "Jedenastce Wszech Czasów", a z kolei Gwarek Tarnowskie Góry, którego był wychowankiem, uhonorował go miejscem w "Złotej Jedenastce Gwarka".

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Marcin Najman broni Mariusza Pudzianowskiego. Burza w sieci

  • Prezydent FIFA grozi gigantom Superligi

  • Nie żyje Lorna Brooke. Kilka dni temu miała dramatyczny wypadek

Podobne artykuły

Piłka nożna

Lekarz Duńczyków zdradził prawdę o reanimacji Eriksena. “Już go z nami nie było”

Czytaj więcej >
Raheem Sterling w barwach reprezentacji Anglii

Piłka nożna

Reprezentacja Anglii potwierdza, że jest jednym z faworytów Euro 2020 i pokonuje Chorwację

Czytaj więcej >
Mecz reprezentacji Węgier z Francją na Euro 2020

Piłka nożna

Węgry sensacyjnie zremisowały z Francją

Czytaj więcej >
Leo Messi w barwach FC Barcelony

Piłka nożna

Leo Messi coraz bliżej odejścia z FC Barcelony. Klub może być nie stać na utrzymanie piłkarza

Czytaj więcej >
Michał Pazdan

Piłka nożna

Oficjalnie: Michał Pazdan wraca do Jagiellonii Białystok

Czytaj więcej >
Kibice reprezentacji Węgier

Piłka nożna

UEFA ukarała Węgry za zachowanie ich kibiców w trakcie Euro 2020

Czytaj więcej >