Swiatsportu.pl > Inne sporty > Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki
Łukasz Kowalski 17.06.2022 02:02

Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki

Nie żyje Desiet Kidane kolarstwo

Nie żyje Desiet Kidane, jedna z największych nadziei afrykańskiego kolarstwa kobiet. Zawodniczka z Erytrei zginęła w poniedziałek podczas swojego treningu w Asmarze. Zawodniczka na swoim koncie miała m.in. mistrzostwo Kontynentu, a jeszcze niedawno brała udział w kolarskich mistrzostwach świata. Miała 21 lat.

Nie żyje jedna z najbardziej utalentowanych afrykańskich kolarek, Desiet Kidane. O śmierci młodej zawodniczki we wtorek poinformowała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Urodzona w Erytrei zawodniczka miała zaledwie 21 lat.

Nie żyje Desiet Kidane

- Ze swoim nieustannym uśmiechem, życzliwością, szacunkiem i głęboką pasją do kolarstwa, Desiet Kidane była wschodzącym młodym talentem, którego będzie nam bardzo brakować. Nasze myśli w tym tragicznym czasie są z jej rodziną, przyjaciółmi i kolegami oraz trenerami z drużyny WCC - przekazano na Twitterze.

Media informują, że zawodniczka zginęła podczas poniedziałkowego treningu w stolicy Erytrei Asmarze. Zawodniczka, jadąc rowerem, miała zostać śmiertelnie potracona przez samochód. Więcej szczegółów nie podano.

Kidane po raz pierwszy pokazała się szerszej publiczności trzy lata temu. Podczas mistrzostw Afryki w 2018 roku rozgrywanych w Kigali zdobyła złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego, a także w jeździe indywidualnej na czas.

Wielka strata dla kobiecego sportu

W tym samym roku po raz pierwszy wystartowała na mistrzostwach świata. W austriackim Innsbrucku zajęła odpowiednio 22. i 28. miejsce. Do tego wystartowała na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Argentynie, gdzie zajęła 11. miejsce.

Od 2019 roku Kidane dołączyła do specjalnie utworzonej przez UCI grupy World Cycling Center. Do tego sięgnęła po złoty medal mistrzostw kraju w jeździe indywidualnej na czas, a także po srebro ze startu wspólnego.

Pandemia koronawirusa storpedowała jej plany startów w 2020 roku, ale w tym roku wróciła do rywalizacji. Kidane znalazła się na starcie m.in. wyścigów w Belgii czy Francji. Zajęła m.in. 18 miejsce w La Périgord Ladies. Do tego pod koniec września startowała w mistrzostwach świata, gdzie brąz wywalczyła Katarzyna Niewiadoma.

- Straciliśmy dziś piękną duszę i niesamowicie utalentowaną kolarkę. Desiet Kidane będzie nam brakowało Twojego uśmiechu i ducha rywalizacji. Byłaś inspiracją dla afrykańskich rowerzystek na całym kontynencie - napisała na Twitterze afrykańska federacja kolarska.