Swiatsportu.pl
Eugeniusz Faber nie żyje

Łączy nas piłka/YouTube-screen

Nie żyje Eugeniusz Faber, były reprezentant Polski i legenda Ruchu Chorzów

24 Września 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Nie żyje Eugeniusz Faber, wielka legenda Ruchu Chorzów, z którym piłkarz zdobył dwa tytuły mistrza Polski. Były reprezentant Polski odniósł także sukcesy w lidze francuskiej, gdzie grał dla RC Lens, którego zawodnikiem jest teraz Przemysław Frankowski. Napastnik odszedł w wieku 82 lat.

  • Zmarł Eugeniusz Faber

  • Napastnik jest legendą Ruchu Chorzów, dla którego grał w latach 1959-71

  • Po zakończeniu kariery we Francji piłkarz pozostał na obczyźnie

Kibice Ruchu Chorzów oraz cała piłkarska społeczność w Polsce doznała dziś dużej straty. Dziś odszedł Eugeniusz Faber, który po ponad dekadzie spędzonej w zespole "Niebieskich" okraszonej dwoma mistrzostwami Polski, karierę zakończył w RC Lens, a potem na stałe pozostał we Francji.

Projekt bez tytułu (13)

Wojciech Szczęsny poza składem Juventusu. Włoch zastąpi Polaka

CZYTAJ DALEJ

Piłkarz na zawsze pozostanie legendą Ruchu Chorzów

Eugeniusz Faber urodził się 6 kwietnia 1939 roku w Chorzowie, a jego talent pozwolił mu "załapać się" do miejscowego Ruchu. Z biegiem czasu zawodnik występujący na pozycji napastnika, a czasem lewoskrzydłowego stał się legendą tego klubu.

W latach 1959-1971 Eugeniusz Faber rozegrał dla tego zespołu 284 spotkania i zdobył w nich 104 bramki. Z "Niebieskimi" udało mu się zdobyć dwa tytuły mistrza Polski (1960, 1968). Kibice Ruchu Chorzów w 2020 roku nominowali go nawet do jedenastki 100-lecia tego klubu, ale ostatecznie piłkarz przegrał w głosowaniu z Albinem Wirą.

Po długoletniej przygodzie z Ruchem Faber przeniósł się do Francji, gdzie bronił barw RC Lens, którego zawodnikiem dziś jest Przemysław Frankowski. Z francuskim zespołem w 1975 roku dotarł do finału krajowego Pucharu. W sezonie 1972/73 został król strzelców Ligue 2.

Faber zaliczył także 36 występów w reprezentacji Polski, w trakcie których strzelił 11 bramek. Z kadrą udało mu się wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku. Karierę zakończył w barwach RC Lens po sezonie 1974/75 i na stałe został we Francji w miejscowości Levin położonej nieopodal Lens.

Nie żyje Eugeniusz Faber

Dziś poinformowano, że Eugeniusz Faber odszedł w wieku 82 lat. Rzecz jasna piłkarz został pożegnany przez klub Ruch Chorzów, a przed najbliższym spotkaniem legendzie "Niebieskich" ma zostać poświęcona minuta ciszy.

- Aby oddać należną cześć zmarłemu, Klub będzie zabiegał, aby przed sobotnim meczem z Sokołem Ostróda doszło do symbolicznej "minuty ciszy" dla legendarnego piłkarza. Zawodnicy Jarosława Skrobacza zagrają w jutrzejszym spotkaniu z czarnymi opaskami na ramionach. Rodzinie Pana Eugeniusza Fabera, jego przyjaciołom oraz całej społeczności "Niebieskich" składamy kondolencje - można przeczytać na oficjalnej stronie klubu.

O byłym reprezentancie Polski nie zapomniał także PZPN, który przekazał jego najbliższym swoje kondolencje.

- Rodzinie, Przyjaciołom oraz Bliskim Eugeniusza Fabera PZPN składa wyrazy głębokiego współczucia - czytamy na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Rok szkolny w pełni, więc przyszedł czas na sprawdzian z Wiedzy o Sporcie. Zobacz, jak sobie poradzisz.

Pytanie 1 z 15

Na jakiej wysokości znajduje się linia pola karnego na boisku do piłki nożnej?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

  • Potężna afera na mistrzostwach Europy. Młodzi zawodnicy mieli ustawiać mecze, mogą skończyć w więzieniu

  • Polski siatkarz broni żony przed hejterami. Zdecydowana reakcja na oburzające zachowanie internautów

  • TVP przekazała znakomite wieści dla polskich kibiców. Stacja pokaże piłkarski hit już w najbliższy weekend