Swiatsportu.pl
candle-monart3

pixabay.com/monart3

Nie żyje słynny wicemistrz świata w skokach narciarskich

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Nie żyje Deter Neuendorf, były wicemistrz świata w skokach narciarskich. Pochodzący z Niemieckiej Republiki Demokratycznej zawodnik był jedną z największych postaci świata skoków w latach 60. ubiegłego wieku. Neuendorf z powodzeniem rywalizował w Turnieju Czterech Skoczni, a także na igrzyskach olimpijskich. Odszedł w wieku 81 lat.

  • Smutne informacje dla fanów skoków narciarskich napłynęły z Niemiec

  • W wieku 81 lat zmarł Dieter Neuendorf, były wicemistrz świata i olimpijczyk

  • Neuendrof największe sukcesy odnosił w latach 60. ubiegłego wieku

Nie żyje Dieter Neuendorf, były skoczek narciarski z NRD. W swojej karierze sięgał po srebro mistrzostw świata oraz kilka tytułów mistrza kraju. Neuendorf był jedną z największych postaci skoków narciarskich w latach 60. ubiegłego wieku.

Nie żyje Dieter Neuendorf, były wicemistrz świata w skokach narciarskich

Niezwykle smutne informacje dotarły do nas zza naszej zachodniej granicy. W wieku 81 lat zmarł Dieter Neuendorf, były skoczek narciarski. Pochodzący z NRD zawodnik był jedną z największych gwiazd skoków w latach 60. ubiegłego wieku.

LEON KUEGELERAFPEast News

Robert Lewandowski zwycięzcą klasyfikacji Złotego Buta

CZYTAJ DALEJ

Największym sukcesem Neuendrofa było bez wątpienia wicemistrzostwo świata, po które sięgnął w 1966 roku na skoczni normalnej w Oslo. Ustąpił tylko legendarnemu Norwegowi Bjoernowi Wirkoli. Neuendorf od początku imprezy zaliczał się do głównych kandydatów w walce o złoto.

Rok przed mistrzostwami świata wygrał na skoczni w Oslo próbę przed czempionatem. Skoczek z NRD stoczył w sezonie 1965/1966 także pasjonującą walkę o triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Jego wielkim rywalem był Fin Veikko Kankkonen.

Kankkonen w tamtym czasie był mistrzem i wicemistrzem olimpijskim. Dwa lata wcześniej wygrał także Turniej Czterech Skoczni. W edycji sezonu 1965/1966 Dieter Neuendorf był bliski zwycięstwa w prestiżowym turnieju, jednak utytułowany Fin wyprzedził go ostatecznie w klasyfikacji generalnej o zaledwie trzy punkty.

Sezon zakończył się jednak udanie dla reprezentanta NRD. Zajął on trzecie miejsce podczas Tygodnia Lotów w Planicy, a także zdominował rywalizację w swojej ojczyźnie. 

Nuendorf zapisał się w historii skoków narciarskich

W kolejnych dwóch sezonach Dieter Neuendorf ponownie włączył się do walki o zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni. Niemiec wygrywał inauguracyjne konkursy sezonu 1966/1967 oraz 1967/1968. Nie udawało mu się jednak utrzymać prowadzenia w klasyfikacji turnieju. 

Dieter Neuendorf dwukrotnie wziął także udział w igrzyskach olimpijskich. Startował w 1964 roku w Innsbrucku, a także cztery lata później w Grenoble. W Austrii zajmował odpowiednio piąte i ósme  miejsce. Podczas rywalizacji we Francji był natomiast siódmy i piętnasty. Do podium w pierwszym konkursie w Grenoble zabrakło mu zaledwie 1,3 pkt.

W latach 1965-1967 Neuendorf zdominował rywalizację w krajowych mistrzostwach. W tym czasie aż pięć razy zdobył tytuł mistrza NRD. Karierę skoczka zakończył w 1971 roku i zajął się pracą trenerską. Kilka lat później został uhonorowany Sztandarem Pracy, jednym z najwyższych wyróżnień przyznawanych w NRD.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:


Podobne artykuły

Trener Zbigniew Klimowkski

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski, trener naszych juniorów, ciężko przechodzi COVID-19

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Ujawniono zarobki Kamila Stocha. Polak wzbogacił się o miliony

Czytaj więcej >
Adam Małysz Apoloniusz Tajner

Skoki narciarskie

Adam Małysz przeraził Apoloniusza Tajnera w swoim legendarnym skoku

Czytaj więcej >
Michal Doleżal

Skoki narciarskie

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)

Czytaj więcej >
Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Zaskakująca prawda o siostrze Piotra Żyły

Czytaj więcej >
Adam Małysz Wujek

Skoki narciarskie

Adam Małysz bardzo dużo zawdzięcza znanemu wujkowi

Czytaj więcej >