Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:42

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Tuomo Ylipulli
Celebrity Death Watch/Facebook.com

Nie żyje Tuomo Ylipulli, czyli legenda fińskich skoków. Jako zawodnik ten był jednym z ważnych członków reprezentacji Finlandii, z którą dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo świata, a raz po mistrzostwo olimpijskie. Były skoczek niestety zmagał się w ostatnich latach życia z poważną chorobą. Zmarł zaledwie w wieku 56 lat.

  • Zmarł Tuomo Ylipulli, czyli dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski z Calgary

  • Fin skakał w jedne drużynie wraz z legendarnym Mattim Nykanenem

  • Nieoficjalną przyczyną jego śmierci był udar mózgu

Fińskie i światowe skoki narciarskie miały w swojej historii wiele wybitnych postaci, a jedną z nich, zwłaszcza dla Skandynawów był Tuomo Ylipulli. Niestety byłego znakomitego skoczka nie ma już wśród nas.

Dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski był członkiem fińskiego "dream teamu", w którego skład wchodziły same legendy, czyli Matti Nykanen, Ari-Pekka Nikkola oraz Jari Puikkonen. Jak podają nieoficjalnie fińskie media, 56-latek odszedł po udarze mózgu.

Wspaniała kariera Tuomo Ylipulliego

Tuomo Ylipulli urodził się 3 czerwca 1965 roku. Siedemnaście lat później zadebiutował na międzynarodowej arenie skoków narciarskich, podczas Turnieju Czterech Skoczni. W swoim pierwszym konkursie Pucharu Świata w Oberstdorfie zajął 14. lokatę, co było pierwszą przesłanką o jego nieprzeciętnym talencie.

Indywidualnie Fin nigdy nie osiągnął spektakularnych rezultatów. Wygrał tylko jedne zawody PŚ 6 stycznia 1987 roku w Bischofshofen. Za to jego osiągnięcia drużynowe pozwoliły mu na zawsze zapisać się w historii skoków narciarskich. Ylipulli został drużynowym mistrzem świata w Seefeld w 1985 roku i dwa lata później w Oberstdorfie. W 1988 roku zdobył złoto igrzysk olimpijskich w Calgary, skacząc w zespole złożonym z największych fińskich postaci tej dyscypliny w dziejach.

Nie żyje wielka postać skoków narciarskich

Urodzony w słynącym z narciarstwa klasycznego Rovaniemi skoczek zakończył swoją karierę zaledwie w wieku 23 lat, zaraz po wielkim sukcesie, jakim był dla niego złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Calgary.

Niestety, ale od kilku lat Tuomo Ylipulli zmagał się z poważną chorobą, ale fińskie media nie podają, na co konkretnie cierpiał były mistrz świata i mistrz olimpijski.

Ylipulli zmarł 23 lipca br., a nieoficjalnie przyczyną jego śmierci był udar mózgu. Eksperci do dziś mówią o nim, że był wymarzonym uzupełnieniem takich legend jak Matti Nykanen i Ari-Pekka Nikkola, ale dzięki swojemu dorobkowi on też zapracował sobie na taki tytuł.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane