Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Nina Patalon nową selekcjonerką reprezentacji Polski kobiet
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:31

Nina Patalon nową selekcjonerką reprezentacji Polski kobiet

PZPN Reprezentacja kobiet
Jan BIELECKI/East News
  • PZPN zaprezentował Ninę Patalon jako nowego selekcjonera reprezentacji Polski kobiet

  • Od końcówki marca 35-latka była tymczasowym selekcjonerem kadry

  • Zbigniew Boniek stawia przed Patalon ambitne cele

PZPN przedstawił w czwartek Ninę Patalon jako nowego selekcjonera reprezentacji Polski kobiet. 35-latka została tymczasową trenerką kadry już pod koniec marca, teraz kadrę będzie prowadziła na stałe.

Pantalon na stanowisku zastąpiła Miłosza Stępińskiego, który odszedł po nieudanych eliminacjach mistrzostw Europy. "Biało-Czerwone" zajęły trzecie miejsce w grupie za Hiszpanią i Czechami. 46-latek pracował z kadrą kobiet nieprzerwanie od 2016 roku. Patalon jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

PZPN przedstawił nowego selekcjonera kadry kobiet

- Jestem przekonany, że to dobry moment, aby reprezentację Polski kobiet przejęła kobieta, co wpisuje się w światowy trend. Nina Patalon ma bardzo dużą wiedzę o żeńskim futbolu, zwłaszcza krajowym. Uważam, że należy dać jej szansę - powiedział Zbigniew Boniek cytowany przez stronę związku.

35-latka poprowadziła już kadrę w kwietniowym meczu towarzyskim ze Szwecją. "Biało-Czerwone" pokazały się z bardzo dobrej strony, ale to było za mało na bardziej doświadczone rywalki, które wygrały 4:2.

- Dziękuję Prezesowi Zbigniewowi Bońkowi oraz Zarządowi Polskiego Związku Piłki Nożnej za zaufanie i możliwość pracy z pierwszą reprezentacją Polski kobiet. To dla mnie duże wyróżnienie! - powiedziała Patalon cytowana w oświadczeniu PZPN.

- Mocno wierzę w to, że dalej wspólnie będziemy rozwijać piłkę kobiecą i razem pomożemy reprezentacji wznieść się na wyższy poziom - dodała nowa selekcjonerka polskiej kadry kobiet.

Ambitne cele przed kadrą kobiet

Jednocześnie prezes Boniek zapowiedział, że głównym celem Patalon jest wywalczenie awansu na mistrzostwa Europy w 2025 roku. - [...] oczywiście równie ważne są eliminacje mistrzostw świata, które rozpoczną się już we wrześniu - dodał.

- Piłka kobieca jest jednym z filarów naszej federacji w nadchodzących latach. Impuls do dalszego rozwoju da z pewnością dobra postawa reprezentacji - podsumował Boniek wybór Patalon na funkcję selekcjonerki reprezentacji Polski.

35-latka sama ma doświadczenie na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Grała m.in. w Medyku Konin i Czarnych Sosnowiec. Swoją karierę piłkarską zakończyła w 2011 roku i od razu rozpoczęła pracę jako trenerka.

Początkowo była związana z juniorkami Medyka Konin. Od 2014 roku pracuje wyłącznie w reprezentacji Polski. Prowadziła kadry U-17, U-19, a teraz przyszedł czas na prowadzenie pierwszej reprezentacji.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane