Swiatsportu.pl
SERGEI GAPONAFPEast News

SERGEI GAPON/AFP/East News

Polacy Drużynowymi Mistrzami Europy

30 Maja 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie zakończyły się wielkim triumfem polskich lekkoatletów! Polacy po pierwszym dniu zmagań znajdowali się za plecami reprezentantów Wielkiej Brytanii, jednak w niedzielę zanotowali fantastyczne starty w swoich konkurencjach i wyprzedzili rywali w walce o złoto. O wszystkim zadecydowała ostatnia dyscyplina.

  • Polacy zostali złotymi medalistami Drużynowych Mistrzostw Europy w Chorzowie

  • O triumfie naszych reprezentantów zadecydowały świetne starty w trakcie niedzielnych zawodów

  • Swoje konkurencje wygrali m.in. Kamila Lićwinko i Paweł Fajdek

  • Złoto dla Polski przypieczętowała sztafeta 4x400 metrów mężczyzn

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie już za nami. Złoty medal wywalczyli reprezentanci Polski! Walka o złoto trwała do ostatniej konkurencji. W biegu sztafetowym mężczyzn 4x400 metrów oglądaliśmy niewiarygodny zwrot akcji.

Drużynowe Mistrzostwa Europy. Polacy złotymi medalistami

Wielki sukces polskich lekkoatletów podczas Drużynowych Mistrzostw Europy 2021 w Chorzowie. Polacy wywalczyli złoty medal i tym samym obronili tytuł wywalczony przed dwoma laty w Bydgoszczy. O triumf nie było jednak łatwo, a losy zwycięstwa ważyły się do ostatniej konkurencji.

BRENTON EDWARDSAFPEast News

Iga Świątek spełniła swoje wielkie marzenie. Zagrała z Rafaelem Nadalem (WIDEO) 

CZYTAJ DALEJ

Rywalizacja w Chorzowie rozpoczęła się w sobotę. Po pierwszym dniu zmagań “Biało-Czerwoni” zajmowali drugie miejsce. Lepsi od naszych zawodników byli tylko zawodnicy z Wielkiej Brytanii. Strata Polaków wynosiła zaledwie pół punktu.

W sobotę swoje konkurencje wygrali Alicja Konieczek (w biegu na 3000 metrów z przeszkodami), Pia Skrzyszowska (wygrała w sprincie na 100 metrów), Michał Haratyk (wygrał konkurs pchnięcia kulą) i Norbert Kobielski (wygrał w skoku wzwyż). Zwycięstwo odniosła także w biegu na 400 metrów Natalia Kaczmarek. 

W niedzielę doskonałą pracę wykonali nasi pozostali reprezentanci z Pawłem Fajdkiem na czele. Czterokrotny mistrz świata zachwycił w konkursie rzutu młotem. W trzeciej próbie posłał młot na odległość aż 82,98 m. To najlepszy wynik w tym sezonie na świecie, a także rekord Drużynowych Mistrzostw Europy. 

Udanie w konkursie skoku o tyczce zaprezentował się Paweł Sobera. Pod nieobecność kontuzjowanego Pawła Liska wygrał on rywalizację. Polak zaliczył wysokość 5,65 m, co wystarczyło do wygrania zawodów. 

Wysoką formę potwierdziła w Chorzowie także Kamila Lićwinko. Po zwycięstwie na inaugurację Diamentowej Ligi tym razem Polka także nie dała szans rywalkom w konkursie skoku wzwyż (więcej TUTAJ). Lićwinko skoczyła 1,94 i dała kibicom powody do optymizmu przed igrzyskami w Tokio.

Bieg na 4x400 metrów wygrały także słynne Aniołki Matusińskiego. Nasza sztafeta w składzie Justyna Święty-Ersetić, Małgorzata Hołub-Kowalik, Kornelia Lesiewicz i Natalia Kaczmarek triumfowała z czasem 3:26,3 s. Losy złotego medalu rozstrzygnęły się w ostatniej konkurencji DME, w biegu sztafet 4x400 m mężczyzn. 

Niesamowite emocje w walce o złoto do samego końca

Przed ostatnią konkurencją Polacy prowadzili w klasyfikacji generalnej, jednak ich przewaga nad Brytyjczykami i Włochami była minimalna. Bieg decydował zatem o wszystkim.

Zgodnie z przewidywaniami, bardzo mocno zaczęli Włosi i Brytyjczycy. Sztafety tych krajów rywalizowały o zwycięstwo, a “Biało-Czerwoni” odstawali nieco i zajmowali piąte miejsce. Gdyby bieg skończył się w taki sposób, nasi reprezentanci zdobyliby jedynie brązowe medale.

Jeszcze na 500 metrów przed metą, Polacy byli “tylko” brązowymi medalistami. Na ostatniej zmianie jednak zupełnie pogubili się Brytyjczycy, którzy nie zdołali przekazać pałeczki ostatniemu zawodnikowi! Odpadli z rywalizacji, a świetnie pobiegł Karol Zalewski, który wyciągnął Polaków na trzecie miejsce!

To wystarczyło do utrzymania przewagi w klasyfikacji generalnej Drużynowych Mistrzostw Europy! Polacy zostali złotymi medalistami! Zakończenie zmagań w niezwykle dramatycznym, iście hollywoodzkim stylu.

Polacy w sumie triumfowali w dziesięciu konkursach podczas DME. Warto zaznaczyć, że w kadrze zabrakło kilku gwiazd polskiej lekkiej atletyki. Nie mogli wystąpić m.in. Ewa Swoboda, Maria Andrejczyk,  Adam Kszczot, Anita Włodarczyk, Piotr Małachowski, czy Paweł Lisek. 

Klasyfikacja Drużynowych Mistrzostw Europy 2021:

1. Polska - 181,5 pkt

2. Włochy - 179 pkt

3. Wielka Brytania - 174 pkt

4. Niemcy - 171 pkt

5. Hiszpania - 167 pkt

6. Francja - 140 pkt

7. Portugalia - 97,5 pkt

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:
Mateusz Dziubiński

Ekspert ds. lig europejskich i historii futbolu. Znawca i miłośnik NBA oraz NHL i tenisa. Student europeistyki i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

Kanał Sportowy

Inne sporty

Kanał Sportowy został zawieszony w serwisie YouTube

Czytaj więcej >
Juri Sedych nie żyje

Inne sporty

Nie żyje Jurij Siedych, rekordzista świata w rzucie młotem

Czytaj więcej >
Robert Kubica Aston Martin Sebastian Vettel

Inne sporty

Kubica może zostać w F1! Polak może zastąpić Vettela

Czytaj więcej >
Nie żyje Fabio Taborre

Inne sporty

Nie żyje Fabio Taborre, były włoski kolarz

Czytaj więcej >

Inne sporty

Lewis Hamilton cieszy się, że żyje po strasznym wypadku w GP Wloch

Czytaj więcej >
Kamila Lićwinko Koniec kariery

Inne sporty

Kamila Lićwinko zakończyła karierę. Wzruszające sceny w Opolu

Czytaj więcej >