Swiatsportu.pl > Siatkówka > Polacy wciąż niepewni awansu. Sytuacja w Lidze Narodów po porażce z Brazylią
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:39

Polacy wciąż niepewni awansu. Sytuacja w Lidze Narodów po porażce z Brazylią

Projekt bez tytułu - 2021-06-12T131538.128

Liga Narodów siatkarzy w piątek zakończyła trzecią fazę tegorocznej edycji. Na jej koniec Polacy dotkliwie przegrali z Brazylią 0:3. Tym samym Biało-Czerwoni spadli z fotelu lidera, na które wskoczyli "Canarinhos". Polacy wciąż są niepewni awansu do turnieju finałowego.

• Liga Narodów siatkarzy przeszła przetasowania w tabeli po piątkowej porażce Polaków z Brazylią

• Biało-Czerwoni z siedmioma zwycięstwami na koncie zajmują drugie miejsce

• Podopieczni Vitala Heynena nie mogą być jeszcze pewni awansu do turnieju finałowego

Liga Narodów w siatkówce mężczyzn na zakończenie trzeciego etapu turnieju była świadkiem hitowego starcia liderów Polaków z drugimi w tabeli Brazylijczykami. Obie drużyny przed meczem miały tylko po jednej porażce.

Biało-Czerwoni z "Canarinhos" walczyli o pole position przed rozpoczęciem końcowej fazy turnieju. Już na początku spotkania było widać, że nie będzie to łatwe spotkanie dla podopiecznych Vitala-Heynena.

Liga Narodów: przetasowania w tabeli po porażce Polaków

Brazylijczycy szybko zbudowali sobie solidną przewagę w okolicy połowy seta. W pewnym momencie Polacy tracili do rywali nawet pięć punktów. "Canarinhos" do końca nie pozwolili naszym siatkarzom na nawiązanie równorzędnej walki i wygrali tego seta do 17.

Równą walkę oglądaliśmy w drugiej partii. Od początku żadna z drużyn nie była w stanie zbudować większej przewagi, a gra toczyła się punkt za punt. Dopiero po grze na przewagi Biało-Czerwoni przegrali 26:28.

W trzecim secie powtórzył się scenariusz z pierwszej partii. Brazylijczycy znów byli niezwykle skuteczni i szybko zbudowali kilkupunktową przewagę. Polacy w końcówce seta znów byli bezsilni i przegrali seta 19:25, a cały mecz 0:3.

Po tym spotkaniu doszło do przetasowań w tabeli Ligi Narodów. Na fotel lidera wskoczyła Brazylia, która ma na koncie 24 punkty, oraz osiem zwycięstw i jedną porażkę. Jedynym pogromcą "Canarinhos" jest Francja, która na początku czerwca ograła ich 3:0.

Polacy wciąż niepewni awansu

Na drugie miejsce spadli Polacy, którzy mają 21 punktów. Taki sam dorobek mają Francuzi, ale są niżej w tabeli ze względu na gorszy bilans setów. Awans do turnieju finałowego turnieju wywalczą cztery najlepsze zespoły fazy zasadniczej.

Obecnie ostatnie, czwarte miejsce dające awans zajmują wicemistrzowie europy Słoweńcy, którzy podobnie jak Polska i Francja mają na koncie siedem zwycięstw i dwie porażki, ale tracą do wspomnianej dwójki dwa punkty. Tuż za nimi są mistrzowie Europy Serbowie, którzy przegrywają ze Słoweńcami tylko bilansem setów.

W walce o czołową czwórkę liczą się jeszcze szóści Irańczycy i siódmi Rosjanie, którzy do czwartego miejsca tracą dwa punkty. Teraz w Lidze Narodów mężczyzn kilka dni przerwy, a na boisko wracają kobiety.

Polacy wrócą do gry we wtorek meczem z 13. w tabeli Kanadą. W czwartej serii Biało-Czerwonych zagrają jeszcze z ósmymi Japończykami i dziewiątymi Niemcami. Na zakończenie fazy zasadniczej nasi siatkarze zmierzą się z dwunastą Argentyną, wspomnianymi już Iranem i Francją.

Tabela Ligi Narodów:

1 Brazylia 9 24 24:5 2 Polska 9 21 22:8 3 Francja 9 21 25:13 4 Słowenia 9 19 23:11 5 Serbia 9 19 23:15 6 Iran 9 17 20:14 7 Rosja 9 17 21:16 8 Japonia 9 13 19:19 9 Niemcy 9 13 19:20 10 USA 9 12 14:16 11 Włochy 9 11 16:19 12 Argentyna 9 11 13:18 13 Kanada 9 7 12:21 14 Bułgaria 9 7 10:23 15 Holandia 9 4 8:26 16 Australia 9 0 2:27