Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 08:00

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Projekt bez tytułu (35)
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomo, w jakim składzie reprezentacja Polski wystąpi w inaugurujących tegoroczny sezon letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Na skoczni Wiśle-Malince (HS-134) zobaczymy aż dwunastu Biało-Czerwonych. Trener Michal Doleżal do boju wypuszcza swoich najlepszych zawodników na czele z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim.

  • Reprezentacja Polski w skokach narciarskich w piątek zainauguruje tegoroczny sezon Letniego Grand Prix

  • Trener Michal Doleżal na zawody w Wiśle zabiera aż dwunastu zawodników

  • W kadrze na pierwsze zawody letniego sezonu znaleźli się m.in. Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła

Reprezentacja Polski w skokach narciarskich wraca do rywalizacji. W miniony weekend miały się odbyć zawody letnich mistrzostw Polski w Zakopanem, ale zostały odwołane ze względu na silny wiatr i warunki atmosferyczne, które uniemożliwiły przeprowadzenie zawodów.

Za to w najbliższy weekend mają się odbyć zawody w Wiśle, które zainaugurują tegoroczny cykl Letniego Grand Prix. W poniedziałek Polski Związek Narciarski ogłosił skład reprezentacji na piątkowe kwalifikacje.

Znamy skład reprezentacji Polski na Letnie Grand Prix w Wiśle

Na starcie zawodów na Wiśle-Malince stanie dwunastu Biało-Czerwonych: Stefan Hula, Maciej Kot, Jarosław Krzak, Dawid Kubacki, Klemens Murańka, Tomasz Pilch, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł oraz Piotr Żyła.

Początkowo trener Michal Doleżal miał wystawić trzynastu skoczków. Jednak 20-letni Kacper Juroszek nie posiada uprawnień do startu w Letnim Grand Prix, dlatego czeski szkoleniowiec musiał wprowadzić korektę w składzie.

Do tego nie od razu zobaczymy w akcji wszystkich Biało-Czerwonych. Zgodnie z przepisami Letniego Grand Prix Polacy będą mieli prawo tylko raz skorzystać z tzw. grupy krajowej. Decyzją trenera Doleżala w niedzielnych kwalifikacjach zobaczymy tylko siedmiu naszych skoczków.

Polacy do zawodów przystąpią w roli faworytów. Do Wisły nie przyjechali m.in. najlepsi skoczkowie z Norwegii. Decyzją szkoleniowca Alexandera Stöckla w kraju został zdobywca Pucharu Świata Halvor Egner Granerud, a szansę pokazania się otrzymają zmiennicy.

Norwegowie przyjadą do Polski w rezerwowym składzie

W poniedziałek Norweski Związek Narciarski poinformował, że o punkty w Wiśle będą walczyć Andreas Granerud Buskum, Bendik Jakobsen Heggli i Sondre Ringen. Cała trójka ma bardzo niewielkie doświadczenie w zawodach najwyższej rangi.

Decyzja Norwegów jest spowodowana niepewnością związana z zasadami podróżowania w Europie w dobie pandemii koronawirusa. Najlepsi zawodnicy z Norwegii zostali w kraju, aby uniknąć odbywania kwarantanny.

Letnie Grand Prix po raz kolejny inauguruje sezon na skoczni w Wiśle. Szczególnie udane dla Biało-Czerwonych były ubiegłoroczne zawody. Oba konkursy wygrał Dawid Kubacki, który wyprzedził Kamila Stocha i Piotra Żyłę.

Skoczkowie rywalizację na skoczni im. Adama Małysza rozpoczną od piątkowych kwalifikacji. Pierwszy konkurs Letniego Grand Prix zaplanowano na godzinę 17:35 w sobotę. W niedzielę o 16:15 rozpoczną się kwalifikacje, a na 17:35 zaplanowany jest start drugiego konkursu.

 Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane