Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Poznaliśmy harmonogram nowego sezonu Ekstraklasy
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:31

Poznaliśmy harmonogram nowego sezonu Ekstraklasy

Ekstraklasa terminarz
Beata Zawadzka/East News
  • Ekstraklasa w środę poznała swojego nowego-starego mistrza

  • Do zakończenia obecnego sezonu pozostały jeszcze trzy tygodnie

  • Media podają, że władze ligi ustaliły już harmonogram sezonu 2021/2022

Ekstraklasa wkracza w decydującą fazę. Do końca sezonu pozostały trzy kolejki i pozostaje coraz mniej niewiadomych. Z mistrzostwa Polski już może się cieszyć Legia Warszawa, a Pogoń Szczecin i Raków Częstochowa mogą być pewne miejsca na podium.

Za to wciąż trwa zaciekła walka o utrzymanie. Zagrożonych spadkiem jest aż sześć zespołów. Ostateczne rozstrzygnięcia w Ekstraklasie poznamy po ostatniej kolejce, która zaplanowana jest na 16 maja.

Ekstraklasa przedstawiła terminarz przyszłego sezonu

Poznaliśmy za to pierwszy ramowy harmonogram kolejnych rozgrywek Ekstraklasy. TVP Sport informuje, że sezon 2021/2022 ma ruszyć w weekend 23-25 lipca. Czyli zaledwie dwa tygodnie po finale mistrzostw Europy. Przerwa między sezonami potrawa 68 dni.

W porównaniu z przerwą z ubiegłego roku to bardzo dużo. Poprzedni sezon w marcu został przerwany przez pandemię koronawirusa i zakończył się dopiero 18 lipca, a kolejny ruszał już 21 sierpnia.

Runda jesienna następnego sezonu ma się zakończyć 18 grudnia, czyli po meczach 19. kolejki. Rozgrywki zostaną wznowione 4 lutego. Dodatkowo wszystkie kolejki zostały wyznaczone na dni weekendowe, ale kilka terminów w środku tygodnia zostało zarezerwowanych w razie konieczności przesunięcia niektórych meczów. Harmonogram został przygotowany przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy i zatwierdzony przez PZPN. 

Trwający sezon jest pierwszym od rozgrywek 2012/2013, który zakończy się po 30. kolejkach. Do tej pory po rundzie zasadniczej tabelę dzielono na dwie grupy - mistrzowską i spadkową, w której rozgrywano dodatkowych 7 spotkań.

Wielkie zmiany w przyszłym sezonie Ekstraklasy

Władze Ekstraklasy liczą, że od początku przyszłego sezonu wszystkie mecze będą się odbywać przy udziale kibiców. Fani, na razie w ograniczonej liczbie, będą mogli zasiąść na trybunach już w trakcie ostatniej kolejki obecnego sezonu.

Trwający jeszcze sezon jest przejściowy przed zmianą formatu rozgrywek. W tym sezonie z Ekstraklasy spada tylko jedna drużyna, a wszystko przez powiększenie ligi do 18 zespołów. Z 1. Ligi awansują aż 3 ekipy. Od przyszłego sezonu z Ekstraklasy będą spadać trzy zespoły.

18 klubów w Ekstraklasie to powrót do formatu, jaki obowiązywał w najwyższej klasie rozgrywkowej w latach 1991-1998. Przed startem kolejnych rozgrywek wprowadzono także zmiany w regulaminie Ekstraklasy.

- Do regulaminu wprowadzono nowy zapis mówiący o zasadach przekładania meczów w przypadku awansu drużyny do rundy play-off rozgrywek UEFA. Jeśli więc klub będzie swój miał mecz ligowy zaplanowany pomiędzy dwoma spotkaniami pucharowymi, to Departament Logistyki Rozgrywek może na wniosek klubu przełożyć ten mecz na inny termin po uzgodnieniu z oficjalnym nadawcą - powiedział Marcin Stefański, Dyrektor Operacyjny Ekstraklasy S.A.

To niejedyne zmiany, jakie wprowadzono. Wciąż nie wiadomo czy kluby będą mogły w sezonie 2021/2022 przeprowadzać pięć zmian w trakcie meczu, tak jak miało to miejsce do tej pory. Wszystko zależy od decyzji Międzynarodowej Rady Piłkarskiej (IFAB).

- Tu stanowisko Ekstraklasy S.A. od początku jest jednoznaczne. Jeżeli pojawi się możliwość dokonywania pięciu zmian w sezonie 2021/2022, to taki zapis powinien się znaleźć automatycznie w regulaminach - stwierdził Stefański.

- Będziemy czekać na międzynarodowe decyzje i liczymy, że obowiązywanie przepisu o zwiększeniu liczby zmian będzie przez IFAB przedłużone, bo w naszej ocenie rozwiązanie to sprawdziło się w praktyce - zakończył

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane