Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > Problemy z formą Halvora Egnera Graneruda. „Nie wiem dlaczego tak się dzieje”
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:55

Problemy z formą Halvora Egnera Graneruda. „Nie wiem dlaczego tak się dzieje”

Halvor Egner Granerud
INA FASSBENDER/AFP/East News

Halvor Egner Granerud był wielki wygranym poprzedniego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Norweg przede wszystkim zdobył Kryształową Kulę, ale sięgnął jeszcze po medale mistrzostw świata. Reprezentant Kraju Wikingów pod koniec tamtej zimy miał jednak problemy z formą i teraz też jest daleki od optymalnej dyspozycji.

  • Halvoer Egner Granerud jak na razie rozczarowuje swoją formą

  • Norweg przegrał walkę o mistrzostwo kraju i skakał w kratkę

  • Skoczek sam zadaje sobie pytanie, co robi nie tak

Nowy sezon Pucharu Świata skokach narciarskich za pasem, a obrońca Kryształowej Kuli boryka się z problemami na skoczni. Już końcówka zeszłej zimy, łącznie z mistrzostwami świata nie były w jego wykonaniu udane. Latem Norweg skakał równo, ale bez błysku a czarę goryczy przelały zeszłotygodniowe mistrzostwa Norwegii. Dlatego nie wiadomo, czy 25-latek będzie jednym z liderów tego sezonu.

Rewelacyjny początek i skakanie na oparach w końcówce sezonu Pucharu Świata

W sezonie 2019/20 Halvor Egner Granerud nie zdobył choćby punktu. Dlatego aż trudno uwierzyć, że kolejnej zimy skoczek sięgnął po Kryształową Kulę za Puchar Świata. Już od samego początku zmagań można było zauważyć, że latem doszło u niego do jakiegoś przełomu.

W pierwszych dwóch konkursach Norweg był czwarty, a następne pięć padło już jego łupem. W międzyczasie udało mu się wywalczyć wicemistrzostwo świata w lotach, bo mistrzostwo Granerud przegrał w ostatnim skoku, Z drużyną zdobył już złoto. Niedługo później nadszedł nieudany dla niego Turniej Czterech Skoczni, po którym 26-latek znów wrócił do wygrywania.

Taki stan rzeczy utrzymywał się do weekendu w Rasnovie, gdzie zawodnicy po raz ostatni rywalizowali przed mistrzostwami świata w narciarstwie klasyczny. W Rumunii wyraźnie coś popsuło się w skokach lidera PŚ, a same mistrzostwa okazały się dla niego klapą. Reprezentant Kraju Wikingów wywalczył na nich tylko srebrno w mikstach, co można było uznać za wielkie rozczarowanie.

W Planicy było już tragicznie. Pewny Kryształowej Kuli Norweg zajmował 37., 18., i 16. pozycje. Tylko kilkusetpunktowa przewaga nad drugim Ryoyu Kobayashim zapewniła mu zwycięstwo, ale zeszłotygodniowe mistrzostwa Norwegii pokazały, że Granerud na kłopoty z tym, aby pokazywać swoją najlepszą wersję z ostatniej zimy.

Kłopoty Halvora Egnera Graneruda. Czy w tym roku nie będzie miał szans na Puchar Świata?

Halvor Egner Granerud wygrał tegoroczny cykl Letniego Grand Prix, triumfując w trzech z czterech konkursów, których startował. Warto jednak podkreślić, że kiedy Norweg wygrywał, to na skoczni brakowało wielu zawodników z czołówki, m.in. Polaków, którzy bardzo treningowo potraktowali ostatnie LGP.

Gdy w zawodach pokazali się już najlepsi skoczkowie, 26-latek był drugi, przegrywając z Ryoyu Kobayashim o ponad 20 punktów. To jednak nic w porównaniu do tego, co wydarzyło się w trakcie mistrzostw Norwegii. Granerud sensacyjnie przegrał tytuł z Oscarem Westerheimem, a dzień później konkursie drużynowym odebrał swojej ekipie szansę na wygraną, zupełnie psując swój skok. Sam zainteresowany sam nie wie, co dzieje się z nim i dlaczego skacze w kratkę.

- Nie wiem dlaczego tak się dzieje Zbytnio się jednak tym nie martwię. Jestem optymistą - powiedział skoczek na łamach dagbladet.no, dodając, że potrzebuje jeszcze chwili czasu, aby przyzwyczaić się do torów lodowych.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane