Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski Kamil Glik PZPN Cezary Kulesza

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PZPN idzie na wojnę z Anglikami! Będzie oskarżenie za zarzuty dla Glika

15 Października 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Reprezentacja Polski we wrześniu zremisowała w Warszawie z Anglią 1:1, ale po meczu najgłośniej było o oskarżeniach gości o rasizm Kamila Glika. Niedawno sprawę zamknęła FIFA, która nie dopatrzyła się rasistowskiego zachowania ze strony Polaka. Teraz do ofensywy przechodzi PZPN. Cezary Kulesza ogłosił, że Związek oskarży związek za bezpodstawne zarzuty pod adresem polskiego obrońcy.

Reprezentacja Polski jest coraz bliżej wywalczenia miejsca w barażach eliminacji mistrzostw świata. Jednym z kluczowych meczach w trwającej kampanii było spotkanie z faworytem grupy Anglią na Stadionie Narodowym. Biał-Czerwoni w ostatnich minutach wyszarpali remis 1:1 i zdobyli cenny punkt. Na dwie kolejki przed końcem nasi piłkarze zajmują drugie miejsce w tabeli grupy I, premiowane miejscem w barażach.

Projekt bez tytułu (87)

Bayern Monachium reaguje w sprawie Roberta Lewandowskiego. Wyciekło nagranie

CZYTAJ DALEJ

Reprezentacja Polski: PZPN oskraży Anglików

Po samym spotkaniu najgłośniej jednak było o sytuacji z końcówki pierwszej połowy. Już po gwizdku sędziego oznaczającego przerwę doszło do starcia między Kamilem Glikiem a Harrym Maguire'em Punktem zapalnym miał być rasistowski gest, jaki miał wykonać Polak w kierunku Kyle'a Walkera.

Od początku piłkarz utrzymywał, że nie doszło do żadnego rasistowskiego zachowania, a starcie było podobne do tych, jakich dziesiątki mają miejsce podczas spotkania. Po stronie 33-latka od początku stał także PZPN, który otwarcie mówił, że nasz obrońca jest niewinny.

Jednak FIFA, która jest wrażliwa na wszelkie przejawy dyskryminacji i rasizmu obligatoryjnie wszczęła śledztwo w sprawie. Światowa federacja w zebranym materiale dowodowym nie dopatrzyła się rasistowskiego zachowania polskiego obrońcy i zamknęła sprawę, o czym poinformowano w środę.

Kulesza zapowiedział działania

- Zgodnie z naszym stanowiskiem wyrażanym od samego początku FIFA nie znalazła podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego względem Kamila Glika po absurdalnych oskarżeniach ze strony angielskiej federacji. Sprawa, przynajmniej na gruncie FIFA, została zamknięta - przekazał wtedy na Twitterze rzecznik PZPN-u Jakub Kwiatkowski.

Od razu ruszyły spekulacje, dotyczące ewentualnego oskarżenia Anglików za bezpodstawne posądzenie 33-lenteniego Polaka o rasizm. Już wtedy PZPN informował, że nad sprawą pracują prawnicy, którzy rozważają scenariusze możliwych działań polskiej strony.

W piątek wieczorem prezes Związku Cezary Kulesza zapowiedział działania. PZPN idzie na wojnę z Anglikami i złoży do FIFA oskarżenie, za bezpodstawne zarzuty o rasizm w kierunku polskiego zawodnika. Storna polska oczekuje zdecydowanej reakcji władz światowego futbolu.

- Podjąłem decyzję, że PZPN wystąpi do FIFA z wnioskiem o ukaranie osób, które bezpodstawnie oskarżyły Kamila Glika o zachowania rasistowskie podczas meczu z Anglią. Od początku byłem przekonany, że te zarzuty są całkowicie niesłuszne, dlatego podejmiemy oficjalną interwencję - napisał Kulesza na Twitterze.

Wielechowski S/AGENCJA SE/East News

Nie tylko restauracja. Biznesy Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski niedawno otworzył w Warszawie swoją restaurację, ale to nie jedyny biznes kapitana reprezentacji Polski. Napastnik Biało-Czerwonych znany jest ze swoich inwestycji. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Głośny transfer Roberta Lewandowskiego? Agent Polaka wybrał mu nowy klub. Bayern może na tym sporo zarobić

  • Niezwykłe zachowanie Kamila Glika. Próbował chronić kolegów przed atakiem Albańczyków, mało kto zauważył

  • Nowe informacje ws. trenera polskich siatkarzy. Jest faworyt. "To się uda. Zostanie trenerem kadry"