Swiatsportu.pl
Richard Freitag, Anders Fannemel i Kamil Stoch

imago/Eibner Europa/EAST NEWS

Reprezentant Norwegii i były rekordzista świata wraca do rywalizacji

9 Września 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Norweski związek narciarski poinformował o powrocie Andersa Fannemela na światowe skocznie. Reprezentant Norwegii to były rekordzista świata i medalista wielu ważnych imprez. Kilka lat temu Kamil Stoch kilkukrotnie rywalizował z nim o zwycięstwa w konkursach Pucharu Świata. Zawodnik wraca po długo bardzo długich problemach zdrowotnych.

  • Anders Fannemel wraca do rywalizacji w zawodach rangi FIS

  • Dwa lata temu skoczek doznał poważnej kontuzji w Wiśle i musiał przejść aż trzy operacje

  • Zawodnik do treningów wrócił zimą i rozpoczął spokojne przygotowania do nowego sezonu

Do kolejnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich pozostało już tylko kilka tygodni. Na razie zawodnicy rywalizują w zawodach Letniego Grand Prix oraz Letniego Pucharu Kontynentalnego. To właśnie w konkursach tego drugiego cyklu w ten weekend zobaczymy Andersa Fannemela.

Norweg latem 2019 roku wraz z reprezentacją trenował na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Tam niestety zaliczył bardzo niefortunny upadek, który zakończył się dla niego fatalnie. Skoczek zerwał więzadła krzyżowe i uszkodził łękotkę w lewym kolanie, a później musiał przejść aż trzy operacie.

Kamil Glik w reprezentacji Polski

Wiadomo, co Glik miał powiedzieć do Maguire'a. "To jest kur*** żałosne"

CZYTAJ DALEJ

Anders Fannemel wraca do skakania, Ma nadzieję na dobrą formę

Reprezentant Norwegii pojawi się zatem na międzynarodowych zawodach organizowanych przez FIS po raz pierwszy od dwóch lat. Anders Fannemel jest bardzo podekscytowany swoim powrotem.

- Jestem trochę podekscytowany i nie mogę doczekać się testu na arenie międzynarodowej. Mam nadzieję, że jestem w wystarczająco dobrej formie, aby wrócić do domu z dobrym samopoczuciem - skomentował 30-latek swoje powołanie do kadry na łamach serwisu skiforbundet.no.


Najbliższe zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego zostaną rozegrane na skoczni w Bischofshofen (HS142), gdzie zaplanowano konkursy w sobotę i niedzielę. Obiekt jest dobrze znany kibicom, bowiem tam rok rocznie kończą się zmagania w Turnieju Czterech Skoczni.

Były rekordzista świata i rywal Kamila Stocha

Anders Fannemel jest byłym rekordzistą świata. W 2015 roku na skoczni w Vikersund Norweg poszybował na odległość aż 251,5 metra. To rzecz jasna niejedyny sukces skoczka ze Skandynawii.

Fannemel jest także mistrzem i wicemistrzem świata w drużynie. Po złoto wraz z kolegami sięgnął na MŚ w Falun w 2015 roku, a dwa lata później musiał wraz z nimi uznać wyższość reprezentantów Polski. Ponadto ma on na koncie drużynowe mistrzostwo świata w lotach z 2016 roku.

W swoich najlepszych momentach Norweg konkurował z Kamilem Stochem. Gdy Polak wygrywał swój drugi Turniej Czterech Skoczni, reprezentant Kraju Wikingów był trzeci, podobnie jak w drugim konkursie tamtej edycji zawodów w sezonie 2017/18.

Do tej pory 30-latek 12-krotnie stawał na podiach Pucharu Świata. Cztery razy udało mu się wygrać, sześciokrotnie był drugi i dwukrotnie trzeci, ale to może nie być jego ostatnie słowo. Najwyżej w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu został sklasyfikowany w 2015 roku, kiedy zakończył zmagania na czwartym miejscu.

W 2009 roku Polacy jedyny raz zostali mistrzami Europy w siatkówce. Co pamiętasz z tego turnieju?

Pytanie 1 z 5

Reprezentacja Polski w finale ME zagrała z Francją. Jaki był wynik tego spotkania?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: